• Kategorie
  • Parametry

Buty ESD buty robocze antystatyczne w sklepie bhp z obuwiem roboczym bhp

Na wielu stanowiskach pracy u naszych klientów, pojawia się problem elektryczności statycznej. Nagromadzenie ładunków elektrostatycznych może bowiem wywoływać wyładowania elektrostatyczne ESD (skrót od angielskiego Elektro Static Discharge). Wyładowania te  mogą uszkodzić elementy elektroniczne lub gotowe produkty oraz mogą wywoływać u pracowników nieprzyjemne wstrząsy elektryczne.

Wyładowania ESD są jednym z największych problemów z jakim boryka się przemysł elektroniczny. Problem polega na tym, iż wyładowania te są zazwyczaj niewidoczne i niezauważalne, ponieważ nie dostrzegamy wyładowań o wartości poniżej 3000V. Dopiero powyżej 5000V jesteśmy w stanie zauważyć iskry, które są skutkiem ESD. Powszechnie efekty ESD znane są wszystkim, choć wielu z nas nie kojarzy ich z tym terminem. Kojarzą Państwo wyładowania na klamkach od drzwi? Czy też strzelanie lub nawet iskrzenie podczas zdejmowania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych. Naładowanie elektrycznością statyczną jest procesem naładowania elektrycznego, podczas którego w wyniku kontaktu i późniejszego rozdzielenia dwóch powierzchni generowany jest ładunek, który w efekcie może powodować uszkodzenie czułych elementów (mikroprocesorów, głowic dysków twardych, itp.). Najbardziej czułe elementy elektroniczne ulegają uszkodzeniu już przy wyładowaniu rzędu 30V! Obecność uszkodzeń spowodowanych przez ESD nie jest łatwa do wykrycia i może zostać niezauważona w fazie produkcyjnej. Ujawnia się dopiero w fazie użytkowania.

W wielu zakładach pracy ludzie stanowią główne źródło elektryczności statycznej. Zwykłe chodzenie lub siedzenie na pewnego typu krzesłach może generować w ludzkim ciele ładunki o napięciu do kilku tysięcy Volt. Bez właściwej kontroli, taki ładunek elektrostatyczny może z łatwością zostać rozładowany poprzez urządzenia wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, co może spowodować ich uszkodzenie.

Aby nie dopuścić do wyładowań elektrostatycznych lub zminimalizować ich skutki  należy wyposażyć pracownika w odzież antyelektrostatyczną i obuwie ESD a stanowisko pracy powinno być uziemione, co ma z kolei umożliwić odpowiednie odprowadzanie ładunków elektrostatycznych od ludzi.

Produkcja i obróbka elementów wrażliwych na elektryczność statyczną powinna odbywać się w strefach ochronnych EPA (skrót od angielskiego Electrostatic Protected Area).

Obuwie antystatyczne a obuwie ESD

Poniższy rysunek wyjaśnia różnicę między wymaganiami stawianymi dla obuwia o właściwościach antystatycznych a obuwia zakwalifikowanego jako ESD.

Dla obuwia ESD zgodnie z normą EN 61340-5-1 wymagany opór elektryczny został zawężony do przedziału pomiędzy 7,5x105Ω a 3,5x107Ω (0,75 MΩ do 35 MΩ).

Dzięki obuwiu chroniącemu przed efektem ESD zapobiega się elektrycznemu naładowaniu osoby noszącej obuwie, np. wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach, a tym samym zapobiega się niebezpiecznym wyładowaniom elektrostatycznym. Z drugiej strony, jeżeli dochodzi do rozładowania elektrostatycznego lub kontaktu pracownika z wysokim napięciem, to dzięki oporowi minimum 0,75 MΩ łagodzone są tego skutki.

Buty ESD - kiedy stosować?

Obuwie ESD powinno się stosować, jeżeli zachodzi konieczność zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika poprzez odprowadzenie ładunków. Obuwie ESD jest stosowane w przemyśle elektronicznym, komputerowym i samochodowym w celu zapobiegania powstawaniu szkód poprzez wyładowania elektrostatyczne przy montażu czułych elementów. Również coraz więcej przedsiębiorstw chemicznych i farmaceutycznych w obszarach zagrożonych wybuchem stawia na większe bezpieczeństwo oferowane przez obuwie ESD. Obuwie to znajduje także coraz szersze zastosowanie w optyce, przemyśle lotniczym i statków kosmicznych, przemyśle spożywczym, w biotechnologiach, instytutach laboratoryjnych i naukowych oraz na niektórych stanowiskach szpitalnych.

Buty ESD -  obuwie robocze antyelektrostatyczne - jakie buty robocze wybrać?

 

Szukając odpowiednich butów roboczych klienci odwiedzają hurtownie bhp. Warto wybrać internetowy sklep bhp, którego oferta na obuwie ochronne jest bardzo szeroka i która także oferuje buty ESD. Cena na taki model butów bhp jest zróżnicowana.  Nasza hurtownia butów roboczych poleca wiele marek, które oferują buty robocze ESD.  Oferujemy szeroką ofertę butów VM Footwear, których oferta na buty esd damskie i męskie jest niezwykle szeroka. Wiele z tych modeli to buty robocze z podnoskiem kompozytowym. Dostępne są w zależności od potrzeb sandały Esd  a także półbuty i trzewiki. Podobną ofertę posiada Ardon. Także buty bhp Portwest są w tej kategorii godne polecenia oraz buty robocze Lemaitre. Jednak buty Esd to nie tylko buty kompozytowe. Wiele modeli ma stalowy nosek ochronny. Zdecydowanie bardzo porządane wśród klientów naszego sklepu bhp jest obuwie esd damskie. Nasza hurtownia bhp poleca do pracy buty antyelektrostatyczne do pracy w przemyśle elektronicznym , farmaceutycznym i podobym.  W pracy na magazynie polecamy sandały ESD a w pracy w chłodnych pomieszczeniach