• Kategorie
  • Szukaj
  • Rękawice robocze antyprzecięciowe Procera - tanie rękawice ochronne - sklep bhp

Rękawice robocze Procera antyprzecięciowe - ochrona dłoni przy pracy z ostrymi krawędziami

Rękawice antyprzecięciowe Procera przeznaczone są do prac, w których dłoń styka się z ostrymi krawędziami: przy obróbce i przenoszeniu blach, szkła, elementów metalowych, przy rozpakowywaniu towaru nożem, w recyklingu, przy montażu i w przetwórstwie. Odporność na przecięcie nie wynika w nich z powłoki, lecz z przędzy użytej do wykonania dzianego wkładu - najczęściej mieszanki włókien HPPE, czyli polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej, z włóknem szklanym, uzupełnionej poliamidem, poliestrem i elastanem odpowiadającymi za dopasowanie. Powłoka odpowiada natomiast za chwyt i odporność na przetarcie. Pełną ofertę ochron dłoni znajdą Państwo w kategorii rękawice robocze, a modele innych producentów w kategorii rękawice robocze antyprzecięciowe.

W ofercie producenta Procera poziom ochrony zapisany jest wprost w nazwie modelu - cyfra po nazwie serii odpowiada poziomowi odporności na przecięcie: X-Rog3, X-Proknit 4 Plus, X-Cut5, X-Nitcut5. Różnią się one także rodzajem powłoki: dostępne są wersje powlekane poliuretanem, spienionym nitrylem oraz nakrapiane PCV, a zakres powleczenia obejmuje część chwytną albo trzy czwarte powierzchni rękawicy. Wszystkie modele zakończone są elastycznym ściągaczem w nadgarstku.

Antyprzecięciowe rękawice robocze Procera - modele w kolorach ostrzegawczych

Część oferty wykonano w kolorach fluorescencyjnych, zwiększających widoczność dłoni przy ograniczonym oświetleniu - to rozwiązanie przydatne przy pracach prowadzonych w pasie drogowym, na terenie zakładów z ruchem pojazdów oraz przy odbiorze odpadów, gdzie ostre krawędzie i ograniczona widoczność występują jednocześnie. Dostępne są także warianty kolorystyczne pozwalające przypisać konkretny poziom ochrony do konkretnego stanowiska, co upraszcza kontrolę tego, czy pracownicy używają właściwego modelu.

Poniżej znajduje się pełna oferta wraz z aktualnymi cenami, rozmiarami i dostępnością. Pod listą produktów wyjaśniamy, jak odczytywać oznaczenia normy EN 388, czym różni się badanie coup test od metody ISO 13997, dlaczego najwyższy poziom ochrony nie zawsze jest wyborem właściwym oraz przed czym rękawice antyprzecięciowe nie chronią.

17.38 -3%
16.86
17.38 -3%
16.86
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-CUT5 PU ROZM. 9
Produkt niedostępny
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-CUT5 PU ROZM. 10
Produkt niedostępny
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-CUT5 PU
Produkt niedostępny
7.93 -3%
7.69
7.93 -3%
7.69
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-CUT5 PU ROZM. 11
Produkt niedostępny
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-VIZCUT5
Produkt niedostępny
16.65 -3%
16.15
16.65 -3%
16.15
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-VIZCUT5 ROZM. 7
Produkt niedostępny
12.00 -3%
11.64
12.00 -3%
11.64
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-VIZCUT5 ROZM. 8
Produkt niedostępny
12.00 -3%
11.64
12.00 -3%
11.64
RĘKAWICE OCHRONNE ANTYPRZECIĘCIOWE X-VIZCUT5 ROZM. 9
Produkt niedostępny
12.00 -3%
11.64
12.00 -3%
11.64

Jak czytać poziomy ochrony rękawic antyprzecięciowych Procera - norma EN 388

Norma EN 388 w aktualnym wydaniu opisuje sześć parametrów, podawanych w stałej kolejności pod piktogramem młotka: odporność na przetarcie w skali od 0 do 4, odporność na przecięcie ostrzem w skali od 0 do 5, odporność na przedarcie od 0 do 4, odporność na przekłucie od 0 do 4, odporność na przecięcie badaną metodą ISO 13997 oznaczaną literami od A do F oraz opcjonalną ochronę przed uderzeniem oznaczaną literą P. Litera X w dowolnej pozycji oznacza, że danego parametru nie badano - nie należy jej mylić z wynikiem zerowym.

Kluczowa jest różnica między dwoma badaniami odporności na przecięcie. Starsze, zwane coup test, polega na przesuwaniu obracającego się okrągłego ostrza po próbce materiału i daje wynik w skali od 0 do 5. Ma jednak istotne ograniczenie: przy materiałach zawierających włókno szklane lub stalowe ostrze tępi się w trakcie badania, co zawyża wynik. Dlatego wprowadzono badanie według metody ISO 13997, w którym ostrze jest wymieniane, a wynik podaje się w skali literowej od A do F, gdzie F oznacza poziom najwyższy. Przy doborze rękawic do prac z naprawdę ostrymi krawędziami litera jest parametrem bardziej miarodajnym niż cyfra i to ją warto sprawdzić w karcie produktu w pierwszej kolejności.

Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi są środkiem ochrony indywidualnej kategorii II w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2016/425, podlegają badaniu typu przez jednostkę notyfikowaną, są oznaczone znakiem CE i objęte deklaracją zgodności UE. Wymagania ogólne, w tym dotyczące oznaczenia, instrukcji użytkowania i nieszkodliwości materiałów, określa norma EN ISO 21420, która zastąpiła wcześniejszą EN 420. Poziomy ochrony dla każdego modelu podajemy w jego karcie produktu i prosimy o ich weryfikację przed decyzją o zakupie, szczególnie gdy wynika ona z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy.

Rękawice antyprzecięciowe Procera powlekane poliuretanem - seria X-Cut5

Powłoka poliuretanowa jest najcieńsza spośród stosowanych, dzięki czemu zachowuje czucie w opuszkach - to rozwiązanie do prac, w których obok ryzyka przecięcia liczy się precyzja: przy montażu, w produkcji, przy kontroli jakości i pracach magazynowych z rozpakowywaniem towaru. Podstawowym modelem są rękawice robocze antyprzecięciowe powlekane PU X-CUT5 Procera, dostępne również w wersjach o zwiększonej widoczności: X-CUT5 PU Procera w kolorze żółtym oraz X-CUT5 PU Procera w kolorze pomarańczowym. Wersję o podwyższonej widoczności stanowią także rękawice ochronne antyprzecięciowe X-VIZCUT5.

Rękawice antyprzecięciowe Procera powlekane nitrylem - seria X-Nitcut

Nitryl ma lepszą od poliuretanu odporność na oleje, smary i tłuszcze, a przy tym wyższą wytrzymałość na przetarcie, dlatego modele z tą powłoką sprawdzają się w warsztatach, przy obsłudze i serwisie maszyn oraz w przemyśle metalowym, gdzie obrabiane elementy bywają zaolejone. Odmianą jest nitryl spieniony - powłoka o strukturze porowatej, bardziej elastyczna i lepiej odprowadzająca wilgoć spod powierzchni chwytnej, co przy długiej pracy przekłada się na pewniejszy chwyt, bo spocona dłoń traci przyczepność. W tej grupie dostępne są rękawice robocze antyprzecięciowe powlekane spienionym nitrylem X-NITCUT5 TF Procera oraz rękawice robocze antyprzecięciowe X-NITCUT5 Procera.

Rękawice antyprzecięciowe Procera w seriach X-Rog i X-Proknit - poziomy 3, 4 i 5

Nie każde stanowisko wymaga najwyższego poziomu ochrony, dlatego oferta obejmuje modele o różnych stopniach odporności. Poziom pośredni reprezentują rękawice ochronne antyprzecięciowe X-ROG3 oraz nakrapiane PCV rękawice robocze antyprzecięciowe nakrapiane X-PROKNIT 4 PLUS Procera. Nakrapianie, czyli naniesienie punktowych wypustek zamiast ciągłej powłoki, zwiększa przyczepność przy chwytaniu gładkich przedmiotów i zachowuje pełną oddychalność rękawicy - to rozwiązanie dla prac lżejszych i długotrwałych, gdzie pełna powłoka byłaby zbyt ciepła.

Poziom wyższy reprezentują rękawice robocze antyprzecięciowe X-ROG5 Procera oraz rękawice ochronne antyprzecięciowe X-ROG5, a konstrukcję o wzmocnionych parametrach - rękawice ochronne antyprzecięciowe X-ROG5 PLUS. Przy porównywaniu modeli w obrębie jednej serii warto zwrócić uwagę nie tylko na poziom przecięcia, ale też na pozostałe cyfry oznaczenia EN 388 - odporność na przetarcie i przekłucie bywa różna przy tym samym poziomie ochrony przeciwprzecięciowej, a to ona decyduje, jak długo rękawica przetrwa na stanowisku.

Jaki poziom ochrony rękawic antyprzecięciowych Procera wybrać

Zasada „im wyżej, tym lepiej" przy rękawicach antyprzecięciowych bywa kosztownym błędem. Wyższy poziom ochrony oznacza gęstszą przędzę z większym udziałem włókna szklanego lub stalowego, a więc rękawicę sztywniejszą, grubszą i gorzej przekazującą czucie. Pracownik w rękawicy zbyt sztywnej mocniej zaciska narzędzie, szybciej się męczy, częściej upuszcza przedmioty - a najczęściej po prostu ją zdejmuje, żeby wykonać zadanie precyzyjne, i wtedy zostaje bez jakiejkolwiek ochrony. W efekcie rękawica o poziomie 5 potrafi obniżyć bezpieczeństwo na stanowisku, na którym wystarczyłby poziom 3.

Właściwa kolejność jest odwrotna: najpierw ocena ryzyka zawodowego wskazuje charakter zagrożenia - jak ostra jest krawędź, jak duży nacisk występuje, czy kontakt jest stały czy przypadkowy - a dopiero potem dobiera się poziom ochrony i sprawdza, czy przy tym poziomie da się wykonać zadanie. Warto też pamiętać, że różne stanowiska w jednym zakładzie mogą wymagać różnych modeli, a przypisanie im odrębnych kolorów rękawic ułatwia kontrolę, czy pracownicy używają właściwych.

Przed czym rękawice antyprzecięciowe Procera nie chronią

Odporność na przecięcie badana jest przy ruchu ostrza po powierzchni materiału, a nie przy nacisku prostopadłym. Oznacza to, że rękawica antyprzecięciowa nie chroni przed przekłuciem igłą, ostrzem wbijanym punktowo ani przed ukłuciem - za to odpowiada osobny parametr odporności na przekłucie w normie EN 388, badany zresztą stępionym trzpieniem, co przy cienkich ostrzach ma ograniczoną wartość informacyjną. Przy pracy z narzędziami o ostrym czubku, przy sortowaniu odpadów medycznych czy przy szkle konieczna jest osobna analiza tego ryzyka.

Druga kwestia dotyczy maszyn wirujących. Przy obsłudze wiertarek, tokarek, frezarek i podobnych urządzeń rękawic w ogóle nie należy stosować, ponieważ materiał może zostać pochwycony przez element obrotowy i wciągnąć dłoń - rękawica antyprzecięciowa nie stanowi tu ochrony, lecz dodatkowe zagrożenie. Rękawice te nie chronią również przed substancjami chemicznymi, przed wysoką temperaturą ani przed porażeniem prądem: ochronę chemiczną potwierdza norma EN ISO 374, termiczną EN 407, a do prac pod napięciem służą wyłącznie rękawice elektroizolacyjne badane według normy EN 60903, z określoną klasą napięciową i aktualnym badaniem okresowym.

Rozmiary i konserwacja rękawic antyprzecięciowych Procera

Rozmiar odpowiada obwodowi dłoni w calach mierzonemu na wysokości kostek, bez kciuka - najprościej sprawdzić go elastyczną miarką krawiecką. W rękawicach antyprzecięciowych dopasowanie ma znaczenie szczególne: model zbyt luźny przesuwa się na dłoni, przez co warstwa ochronna nie znajduje się dokładnie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z krawędzią, a nadmiar materiału przy opuszkach obniża precyzję. Model zbyt ciasny szybciej pęka w szwach i ogranicza krążenie. Elastyczny ściągacz w nadgarstku, stosowany we wszystkich modelach tej grupy, utrzymuje rękawicę we właściwym położeniu i ogranicza dostawanie się opiłków oraz drobin do wnętrza.

Rękawic powlekanych zwykle nie pierze się w pralce - producenci najczęściej dopuszczają wyłącznie przemywanie letnią wodą, ponieważ pranie w wysokiej temperaturze i suszenie na grzejniku powodują twardnienie oraz pękanie powłoki. Każdorazowo wiążące pozostają zalecenia z instrukcji użytkowania dołączonej do wyrobu. Sygnałem do wymiany są przetarcia powłoki odsłaniające wkład, nacięcia i przetarcia samej dzianiny, rozprucia szwów oraz utrata elastyczności ściągacza. Nacięcie wkładu jest przy tej grupie objawem najważniejszym, choć najłatwiej je przeoczyć: w miejscu, gdzie przędza została raz przecięta, kolejne przecięcie nastąpi znacznie łatwiej, mimo że rękawica z zewnątrz wygląda na sprawną. Zużytą rękawicę należy wycofać z eksploatacji, ponieważ deklarowany poziom ochrony dotyczy wyłącznie wyrobu nieuszkodzonego.

Rękawice antyprzecięciowe Procera w sklepie i hurtowni bhp

Rękawice antyprzecięciowe stanowią część szerszej oferty zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, obok której warto skompletować także odzież roboczą oraz obuwie robocze. Jeżeli obok ryzyka przecięcia na stanowisku występuje praca w niskiej temperaturze, właściwym wyborem będą modele łączące oba rodzaje ochrony z podkategorii rękawice robocze ocieplane Procera, a jeżeli decydująca jest odporność na przetarcie - konstrukcje z podkategorii rękawice robocze wzmacniane skórą Procera. Prowadzimy sprzedaż detaliczną i hurtową, a przy zamówieniach dla większych zespołów prosimy o kontakt z obsługą sklepu - pomożemy dobrać poziom ochrony i rozmiarówkę do rodzaju prac oraz do wniosków z oceny ryzyka zawodowego.

Rękawice antyprzecięciowe Procera - najczęściej zadawane pytania

Co oznacza cyfra w nazwie modelu, na przykład X-Cut5 albo X-Rog3?

Odnosi się do poziomu odporności na przecięcie ostrzem w badaniu coup test według normy EN 388, w skali od 0 do 5. Model z cyfrą 5 ma poziom najwyższy, z cyfrą 3 poziom pośredni. Warto dodatkowo sprawdzić w karcie produktu literę z zakresu A-F, opisującą wynik badania metodą ISO 13997, ponieważ jest ona parametrem bardziej miarodajnym.

Czy zawsze warto wybierać najwyższy poziom ochrony?

Nie. Wyższy poziom oznacza gęstszą przędzę, a więc rękawicę sztywniejszą i gorzej przekazującą czucie. Przy pracach precyzyjnych nadmiernie usztywniona dłoń sama staje się źródłem zagrożenia, a rękawica, w której nie da się wykonać zadania, bywa zdejmowana. Poziom powinien wynikać z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku.

Czy rękawice antyprzecięciowe chronią przed przekłuciem igłą?

Nie. Odporność na przecięcie badana jest przy ruchu ostrza po powierzchni, a nie przy nacisku prostopadłym. Za przekłucie odpowiada osobny parametr normy EN 388, badany stępionym trzpieniem, co przy cienkich ostrzach i igłach ma ograniczoną wartość informacyjną. Takie ryzyko wymaga osobnej analizy przy doborze ochron.

Czy można w nich pracować przy maszynach wirujących?

Nie. Przy obsłudze wiertarek, tokarek, frezarek i podobnych urządzeń rękawic nie należy stosować w ogóle, ponieważ materiał może zostać pochwycony przez element obrotowy i wciągnąć dłoń. Rękawica antyprzecięciowa nie jest w tym przypadku ochroną, lecz dodatkowym zagrożeniem.

Jaką powłokę wybrać do pracy z zaolejonymi elementami?

Przy kontakcie z olejami i smarami lepszym wyborem jest powłoka nitrylowa, zwłaszcza w wersji spienionej, która dodatkowo odprowadza wilgoć spod powierzchni chwytnej. Poliuretan zachowuje większe czucie, ale słabiej radzi sobie z substancjami oleistymi, przez co chwyt staje się mniej pewny.