• Kategorie
  • Szukaj
  • Ochrona oczu i twarzy

Brak produktów do wyświetlenia

Ochrona oczu oraz twarzy

Poprzez zastosowanie różnego rodzaju ochron oczu i twarzy można zapobiec powstaniu urazu spowodowanego czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi. Środki ochrony oczu i twarzy można podzielić na następujące:

  • Okulary ochronne wytwarzane są w różnych rodzajach. Niektóre modele posiadają bardzo opływowy kształt i są wykonane w całości z poliwęglanu, inne posiadają wymienne i ruchome szybki, osłony boczne. Soczewki wykonywane są z nietłukącego się szkła lub też z tworzywa sztucznego ( najczęściej poliwęglanu). Okulary ochronne wykonane z tworzyw sztucznych oraz okulary o soczewkach ze szkła przezroczystego bez filtrów chronią jedynie przed odpryskami ciał stałych oraz cieczy. Nie posiadają dodatkowych właściwości chroniących przed promieniowaniem czy chemią. Szkła chroniące przed tymi czynnikami mają najczęściej kolorowe soczewki z filtrami o kolorowym zabarwieniu, dzięki czemu dobrze chronią przez promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym oraz przed jaskrawym światłem.

 

  • Gogle ochronne przylegają o wiele ściślej do twarzy użytkownika niż okulary, dzięki czemu dokładniej chronią przed dostaniem się szkodliwych substancji w okolice oczu. Konstrukcja ta wymaga specjalnych właściwości takich jak np. właściwości zabezpieczające przed zaparowaniem szkieł, oraz pośrednia wentylacja.
  • Osłony twarzy wykonane są najczęściej z poliwęglanu lub siatki metalowej. Zabezpieczają twarz użytkownika przed urazami mechanicznymi, a w przypadku wyposażenia w filtry ochronne, chronią również przed promieniowaniem. W zależności od środowiska w jakim pracuje użytkownik można wybrać tarczę chroniąca samą twarz, twarz z podbródkiem oraz szyję.

 

  • Przyłbice spawalnicze ich konstrukcja składa się z korpusu, nasady i ramki i jest ona przymocowana do głowy użytkownika za pomocą nagłowia  czy hełmu ochronnego. Chronią całą twarz.

 

  • Tarcze spawalnicze są trzymane przez pracownika w dłoni np. podczas takich prac jak spawanie, chroniąc twarz i szyję.


Wymienione środki ochrony mogą zapobiec urazom, które mogą powstać przy obróbce metali, drewna, kamieni oraz podczas uderzenia o krawędzi przedmiotów, maszyn.

 

Przed środkami chemicznymi oczy i twarz chronią jedynie gogle oraz osłony, ponieważ uniemożliwiają bezpośredni kontakt szkodliwych substancji z ciałem użytkownika, które mogą podrażnić błonę śluzową oka, a nawet poparzyć gałkę oczną oraz skórę. Dzięki szczelnemu dopasowaniu gogle chronią przed odpryskami, cieczami, pyłami i gazami mogącymi przyczynić się do powstania szkody. Dla lepszego komfortu użytkowanie, niektóre modele posiadają system wentylacji pośredniej, która umożliwia wentylację zapobiegając jednocześnie przedostawaniu się wspomnianych substancji w okolice oczu. Ważną cechą jest możliwość noszenia gogli na okularach korekcyjnych.

 

Osłony twarzy mają zupełnie inną budowę. Składają się z 3 podstawowych elementów: szyby, oprawy oraz nagłowia. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji tworzą oczy i twarz użytkownika z przodu oraz z bocznych stron.

W warunkach pracy, kiedy pracownik ma styczność z promieniowaniem nadfioletowym oraz podczerwonym, wówczas zaleca się stosowanie osłon, gogli i okularów z odpowiednio dobranymi filtrami. W trakcie spawania, któremu towarzyszą promieniowanie optyczne, odpryski metalu oraz dymy, zaleca się stosowanie gogli spawalniczych z filtrami, okularów czy przyłbic spawalniczych.

Szczególną uwagę na odpowiedni dobór środków ochronnych powinni poświęcić pracownicy wykonujący swoje obowiązki poza budynkiem w świetle słonecznym. W takich wypadkach najpopularniejszą formą ochrony wzroku jest zastosowanie ochrony w postaci okularów przeciwsłonecznych z odpowiednio dobranym filtrem.