• Kategorie
  • Szukaj
  • Buty robocze Urgent S1 – Sklep BHP | Optimum BHP

Buty robocze Urgent S1 — lekkie obuwie ochronne do pracy w suchym środowisku

Buty robocze Urgent S1 łączą nosek ochronny badany przy energii 200 J i nacisku 15 kN z zabudowaną piętą, właściwościami antyelektrostatycznymi, amortyzacją pod piętą oraz odpornością podeszwy na oleje. Nie zawierają wkładki chroniącej spód przed przekłuciem ani cholewki nieprzepuszczającej wody, dzięki czemu pozostają lekkie i elastyczne — to obuwie do hal produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych, sklepów wielkopowierzchniowych i warsztatów. Pozostałe poziomy ochrony prezentujemy w kategorii buty robocze, a modele tej klasy wszystkich producentów w dziale buty robocze S1.

Marka Urgent oferuje tę klasę we wszystkich trzech fasonach jednocześnie, co odróżnia ją od wielu konkurentów. Modele niskie noszą symbole rozpoczynające się od dwustu, buty za kostkę mają numery ze setki, a przewiewne konstrukcje letnie oznaczane są liczbami z trzysetki — sam numer podpowiada więc krój jeszcze przed otwarciem karty produktu. Pełen asortyment marki zebraliśmy w kategorii buty robocze Urgent.

Obuwie Urgent S1 — jaki model wybrać do swojej pracy

Wśród modeli niskich sprawdzonym wyborem są Urgent 212 S1 z przewiewną cholewką oraz klasyczny Urgent 201 S1. Stabilizację kostki zapewni Urgent 121 S1 o kroju trekkingowym, a na chłodne miesiące przeznaczono docieplany Urgent 138 S1, przydatny również w chłodniach.

Latem oraz w ogrzewanych halach najlepiej wypadają modele otwarte, jak Urgent 310 S1 zaciągany na sznurek, osłaniający stopę pełniej niż typowy sandał. Paniom dedykowany jest Urgent 214 S1 w rozmiarach 36–41, a osobom pracującym przy bramkach wykrywających metal — wersje z noskiem kompozytowym, między innymi Urgent 244 S1. W dalszej części wyjaśniamy dokładnie, co obejmuje ta klasa, kiedy warto dopłacić do wersji S1P z ochroną spodu, a kiedy sięgnąć po S3, oraz jak dobrać fason i wykonanie do stanowiska.

129.10 -3%
125.23
129.10 -3%
125.23

Buty robocze Urgent S1 — lekka ochrona i wygoda w codziennej pracy

Buty robocze Urgent S1 to propozycja dla osób pracujących w suchym środowisku, gdzie wymagana jest podstawowa ochrona stóp, ale nie jest potrzebna odporność na przemoczenie. Obuwie tej klasy sprawdza się w halach produkcyjnych, magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych, warsztatach oraz wszędzie tam, gdzie liczy się niska masa, swoboda ruchu i dobra wentylacja. W ofercie obuwia roboczego Urgent klasa ta obejmuje wszystkie trzy fasony — modele niskie, buty za kostkę oraz przewiewne konstrukcje letnie.

Marka Urgent od lat obecna jest na polskim rynku środków ochrony indywidualnej, a jej obuwie wybierają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy zaopatrujące większe zespoły. Pełny przekrój poziomów ochrony znajdziesz w kategorii buty robocze, natomiast wszystkie modele w omawianej klasie, niezależnie od producenta, zebraliśmy w dziale buty robocze S1.

Co dokładnie oznacza klasa S1 w butach roboczych Urgent?

Oznaczenie to pochodzi z normy EN ISO 20345 opisującej obuwie bezpieczne i obejmuje ściśle określony zestaw właściwości. Podstawą jest nosek ochronny wytrzymujący uderzenie o energii 200 J oraz nacisk wynoszący przynajmniej 15 kN — zabezpiecza on palce przed spadającym przedmiotem i przed przygnieceniem. Wykonuje się go ze stali albo z kompozytu, przy czym norma stawia obu rozwiązaniom identyczne wymagania.

Do tego dochodzą trzy elementy odróżniające poziom S1 od podstawowego SB. Pierwszy to zamknięta część piętowa, czyli pełna zabudowa tyłu buta. Drugi to właściwości antyelektrostatyczne, oznaczane literą A, polegające na kontrolowanym rozpraszaniu ładunków gromadzących się na ciele użytkownika. Trzeci to poduszka amortyzująca pod piętą, opisana symbolem E, która pochłania energię przy każdym kroku. Norma wymaga również odporności podeszwy na oleje, obecnie sygnowanej skrótem FO.

Warto rozwiać nieporozumienie powtarzane w wielu opisach obuwia. Antyelektrostatyczność nie chroni przed porażeniem prądem — jej rolą jest odprowadzanie elektryczności statycznej, co ogranicza iskrzenie i zabezpiecza wrażliwe podzespoły elektroniczne. Ochronę przed porażeniem zapewnia wyłącznie obuwie dielektryczne badane wedle odrębnej normy, działające dokładnie odwrotnie, bo izolujące stopę od gruntu. Osobną kwestią są oznaczenia przyczepności podeszwy: SRA opisuje badanie na płytce ceramicznej z detergentem, SRC dodatkowo próbę na stali z gliceryną, a wprowadzone nowszą rewizją normy SR zastąpiło wcześniejsze symbole. Nie wynikają one automatycznie z samej klasy S1 i trzeba je sprawdzać w karcie konkretnego modelu.

Buty bhp Urgent S1 czy S1P? Kiedy który poziom będzie lepszy

Oba oznaczenia bywają traktowane zamiennie, choć różni je jeden konkretny element. Wersja S1P zawiera dodatkowo wkładkę powstrzymującą przekłucie podeszwy, badaną przy sile 1100 N, natomiast S1 zabezpiecza stopę od góry, lecz nie chroni jej od spodu. W zamian buty bez tej warstwy są lżejsze i wyraźnie bardziej elastyczne, co przy wielogodzinnym chodzeniu przekłada się na mniejsze zmęczenie.

Wybór sprowadza się więc do jednego pytania: czy na podłożu mogą leżeć gwoździe, wkręty albo odłamki blachy. Jeżeli nie — czyli w czystych halach, centrach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych, działach techniczno-administracyjnych czy serwisach elektroniki — klasa S1 będzie rozwiązaniem wygodniejszym. Przy pracy z narzędziami, na budowie, przy rozbiórkach i wszędzie tam, gdzie występują ostre elementy, właściwszym wyborem będzie obuwie w klasie S1P.

Jeszcze wyżej plasuje się poziom S3, który do ochrony spodu dokłada cholewkę nieprzepuszczającą wody oraz głęboko rzeźbiony protektor. To rozwiązanie na prace prowadzone na zewnątrz, w błocie i w deszczu — znajdziesz je w kategorii buty robocze S3. Trzeba jednak pamiętać, że wyższa klasa nie zawsze oznacza lepszy wybór dla konkretnego stanowiska: szczelny, w pełni zabudowany but waży więcej i mocniej grzeje, więc w suchym, ogrzewanym wnętrzu bywa rozwiązaniem na wyrost.

Konstrukcja i komfort noszenia obuwia Urgent S1 podczas długiej zmiany

Praca w pozycji stojącej lub w ciągłym ruchu wymaga obuwia, które nie tylko chroni, lecz również ogranicza zmęczenie. W modelach tej klasy stosuje się elastyczne podeszwy poliuretanowe, często w układzie dwóch gęstości — warstwa bliżej stopy jest miększa i tłumi wstrząsy, zewnętrzna twardsza, odporniejsza na ścieranie i lepiej trzymająca się posadzki. Razem z miękką wyściółką oraz obowiązkową amortyzacją pod piętą zmniejsza to obciążenie stawów przy zmianach trwających dziesięć czy dwanaście godzin.

Drugą kwestią jest oddychalność. Wiele modeli w tej klasie wykorzystuje materiały tekstylne, wstawki z siateczki oraz perforowane panele, dzięki czemu stopa nie przegrzewa się nawet przy całodziennym noszeniu. Ma to szczególne znaczenie wiosną i latem oraz w ogrzewanych halach, gdzie temperatura utrzymuje się wysoko niezależnie od pory roku. Pozostałe modele powstają ze skóry licowej, zamszu i nubuku — te lepiej znoszą zabrudzenia i intensywne użytkowanie, ale wymagają okresowej impregnacji preparatem dobranym do rodzaju materiału.

Rozwiązania te doceniają przede wszystkim pracownicy magazynów i logistyki, obsługa produkcji, działy utrzymania ruchu, personel sklepów, mechanicy i serwisanci oraz firmy usługowe i remontowe działające głównie w pomieszczeniach. Chętnie sięgają po nie także kurierzy i kierowcy, pracownicy ochrony, osoby zatrudnione w gastronomii oraz konserwatorzy poruszający się w ciągu dnia po wielu obiektach.

Półbuty robocze Urgent S1 — modele niskie do pracy wewnątrz

Producent oznacza modele niskie symbolami rozpoczynającymi się od dwustu, a klasa S1 obejmuje w tej grupie najszerszy wybór fasonów. Do najczęściej wybieranych należy Urgent 212 S1 — lekki, wygodny, z przewiewną cholewką. Uniwersalne zastosowanie ma klasyczny Urgent 201 S1, a wzmocnioną konstrukcję z podeszwą odporną na ścieranie i oleje otrzymał Urgent 216 S1.

Szeroki przekrój krojów i kolorystyk tworzą kolejno Urgent 203 S1, Urgent 205 S1 z zamszowej skóry bydlęcej, Urgent 209 S1, Urgent 210 S1, Urgent 211 S1, Urgent 224 S1, Urgent 227 S1 ze skóry licowej z żółtymi wstawkami oraz Urgent 226 S1 SR z podeszwą badaną wedle nowszej rewizji normy.

Bardziej nowoczesne wzornictwo mają Urgent 231 S1 z materiałów włókienniczych w niebiesko-turkusowej kolorystyce, Urgent 232 S1, Urgent 238 S1, Urgent 242 S1, Urgent 261 S1 ze skóry nubukowej z elementami tekstylnymi oraz Urgent 262 S1. Pełny asortyment modeli niskich prezentujemy w kategorii półbuty robocze Urgent.

Trzewiki robocze Urgent S1 — obuwie za kostkę

Kiedy w grę wchodzi usztywnienie kostki oraz zatrzymanie pyłu i drobnych zanieczyszczeń, sięga się po konstrukcje wyższe, opisane liczbami ze setki. Krojem zbliżony do buta trekkingowego jest Urgent 121 S1 z cholewką ze skóry nubuk pokrytej cienką warstwą poliuretanu. Wyrazistą kolorystykę ma Urgent 114 S1 w wersji żółtej, dostępny również jako Urgent 114 S1 w czerni.

Grupę tę uzupełniają Urgent 101 S1, Urgent 109 S1, Urgent 120 S1 oraz Urgent 126 S1. Na chłodniejsze miesiące przeznaczony jest Urgent 138 S1 w wykonaniu zimowym — zachowuje pełen zakres tej klasy, dokładając izolację termiczną, przydatną także w chłodniach i nieogrzewanych magazynach. Więcej propozycji tego typu znajdziesz w dziale trzewiki robocze Urgent.

Warto wspomnieć też o wariancie rozszerzonym. Spawalniczy Urgent 115 S1P ze skóry buffalo o grubości minimum 1,6 milimetra dokłada do zestawu wkładkę antyprzebiciową, przez co wykracza już poza omawianą klasę — pokazuje jednak, jak wygląda ta sama konstrukcja po uzupełnieniu o ochronę spodu.

Sandały robocze Urgent S1 na sezon letni

Klasa S1 obejmuje również obuwie otwarte, oznaczane symbolami z trzysetki. Wbrew potocznemu wyobrażeniu sandał z noskiem to pełnoprawny but bezpieczny, spełniający identyczne wymagania co model zabudowany — różnica dotyczy wyłącznie stopnia osłonięcia stopy. Sprawdza się w produkcji, montażu, elektronice oraz wszędzie tam, gdzie latem temperatura daje się we znaki.

Klasykę reprezentuje Urgent 301 S1 ze skóry buffalo z pomarańczową podeszwą oraz szary Urgent 302 S1 z zamszowej skóry bydlęcej i wyściółką ze skóry świńskiej. Sznurowany fason o kroju trekkingowym, z podeszwą TPU niepozostawiającą śladów na jasnej posadzce, ma Urgent 305 S1, a podobne rozwiązanie zastosowano w Urgent 315 S1.

Najpełniejszą osłonę wśród modeli letnich daje Urgent 310 S1, zaciągany na sznurek i plasujący się na pograniczu sandała i modelu niskiego. Ofertę zamykają Urgent 309 S1, Urgent 311 S1 oraz Urgent 313 S1. Trzeba przy tym pamiętać o ograniczeniu wynikającym z otwartej budowy: odsłonięty grzbiet stopy nie chroni przed rozpryskami cieczy ani gorącymi odpryskami, więc do spawania i prac z substancjami żrącymi obuwie to się nie nadaje.

Modele z podnoskiem kompozytowym

Osobną grupę stanowią konstrukcje, w których osłonę palców wykonano z tworzywa zamiast ze stali. Rozwiązanie to obniża masę buta, nie przewodzi ciepła ani zimna i przechodzi przez bramki wykrywające metal bez wzbudzania alarmu, co bywa istotne w zakładach z kontrolą dostępu, w lotnictwie czy przy pracy w niskiej temperaturze.

Wśród modeli niskich w tej odmianie dostępne są Urgent 244 S1, Urgent 247 S1 oraz Urgent 258 S1, a wśród butów za kostkę Urgent 155 S1. Zestawienie to znajdziesz również w kategorii buty robocze kompozytowe. Warto zaznaczyć, że brak metalu w konstrukcji nie daje żadnej ochrony elektrycznej — wpływa wyłącznie na masę i zachowanie przy zmianach temperatury.

Czy buty robocze S1 Urgent są odpowiednie dla kobiet

Producent oferuje modele w mniejszych rozmiarach, przez co obuwie to chętnie wybierają kobiety zatrudnione w przemyśle, handlu i usługach. Sprawdza się także jako wyposażenie recepcji, laboratoriów, działów serwisu oraz stanowisk kontaktu z klientem, gdzie liczy się niska masa i uniwersalny fason.

Warto jednak sięgnąć po fasony projektowane na damskim kopycie, a nie po zmniejszone wersje uniseks — stopa siedzi w nich pewniej, a otarcia zdarzają się rzadziej. Wśród modeli niskich taką konstrukcją jest Urgent 214 S1 ze skóry nubuk z różowymi wstawkami w rozmiarach 36–41, wśród butów za kostkę Urgent 116 S1 w numerach 35–41, a latem Urgent 307 S1 z zamszu i siateczki. Szerszy wybór prezentujemy w kategorii buty robocze damskie, a fasony męskie wśród butów roboczych męskich.

Jak dobrać model butów roboczych Urgent w klasie S1

Skoro poziom ochrony pozostaje ten sam we wszystkich modelach tej klasy, decyzja sprowadza się do fasonu i wykonania. Konstrukcja niska zapewnia najwięcej swobody i pasuje do zadań wykonywanych w budynkach po równej posadzce. Wersja obejmująca kostkę stabilizuje staw, przez to wypada korzystniej przy dźwiganiu, pokonywaniu drabin oraz poruszaniu się po nierównym gruncie. Sandał zapewnia najlepszą wentylację, ale kosztem osłony grzbietu stopy.

Drugim kryterium jest materiał: konstrukcje tekstylne i siatkowe wygrywają latem oraz w ciepłych halach, skórzane lepiej znoszą zabrudzenia i intensywne użytkowanie. Trzecie to rodzaj noska — stal przy ograniczonym budżecie, kompozyt przy bramkach kontrolnych i pracy w chłodzie. Na koniec warto sprawdzić oznaczenie przyczepności podeszwy w karcie produktu, zwłaszcza jeśli posadzka bywa mokra lub zaolejona, oraz zwrócić uwagę na rozmiarówkę, bo część fasonów zaczyna się od numeru 36, a inne dopiero od 39.

Najczęstsze pytania o buty robocze Urgent S1

Czy buty Urgent S1 sprawdzą się latem?

Tak, wiele modeli tej klasy wykorzystuje cholewki siatkowe lub perforowane zapewniające dobrą wentylację, a osobną grupę stanowią sandały z noskiem, oznaczane symbolami z trzysetki. Chętnie wybierają je pracownicy mobilni, monterzy oraz osoby zatrudnione w klimatyzowanych i ogrzewanych obiektach. Poziom ochrony pozostaje przy tym identyczny jak w modelach zabudowanych.

Czy warto wybierać obuwie bez wkładki antyprzebiciowej?

Jeżeli na podłożu nie występują ostre przedmioty, buty tej klasy będą lżejsze i mniej sztywne, co zwiększa wygodę przy długim chodzeniu. Warstwa chroniąca spód ma sens tam, gdzie realnie można nadepnąć na gwóźdź czy odłamek — w pozostałych przypadkach dokłada masy i ogranicza elastyczność podeszwy bez wymiernej korzyści.

Czy klasa S1 chroni przed wodą?

Nie, odporność cholewki na przesiąkanie pojawia się dopiero w klasie S2, a pełny zestaw z ochroną spodu w S3. Modele S1 przeznaczone są do pracy w suchym środowisku, dlatego przy zadaniach wykonywanych na zewnątrz w deszczu czy w błocie właściwszym wyborem będzie obuwie wyższej klasy.

Czym różni się nosek stalowy od kompozytowego?

Poziomem ochrony niczym, ponieważ norma stawia obu rozwiązaniom takie same wymagania w zakresie energii uderzenia i nacisku. Różnice dotyczą masy, przewodzenia temperatury oraz zachowania przy bramkach wykrywających metal, gdzie tworzywo pozostaje niewidoczne. Stal jest natomiast rozwiązaniem tańszym i sprawdzonym w wieloletniej praktyce.

Jak długo służy para butów w tej klasie?

Zależy to od intensywności użytkowania i warunków, więc trudno podać jedną liczbę. Do wymiany kwalifikuje but ze zdartym bieżnikiem, cholewką pękającą lub przecieraną na zgięciach, rozchodzącymi się szwami, a także po silnym uderzeniu, które zdeformowało osłonę palców. Ostatni przypadek umyka uwadze najczęściej, choć właśnie wtedy but przestaje odpowiadać zapisom certyfikatu.

Buty robocze Urgent S1 w Optimum BHP — podsumowanie

Buty robocze Urgent S1 obejmują nosek badany na 200 J, zabudowaną piętę, właściwości antyelektrostatyczne, amortyzację pod piętą oraz odporność podeszwy na oleje — bez ochrony spodu przed przekłuciem i bez odporności cholewki na wodę, dzięki czemu pozostają lekkie i elastyczne. Klasa ta występuje we wszystkich trzech fasonach: jako modele niskie o symbolach od dwustu, buty za kostkę z numerami ze setki oraz przewiewne konstrukcje letnie z trzysetki, w tym wersje damskie, zimowe i z noskiem kompozytowym. To wybór na hale produkcyjne, magazyny, centra logistyczne, sklepy, warsztaty i prace serwisowe prowadzone w suchym środowisku. Odpowiedzi na dalsze pytania o normy, materiały i zastosowania zebraliśmy w sekcji FAQ Urgent, a porównania modeli oraz wskazówki zakupowe publikujemy na blogu o produktach Urgent. Doradzimy przy doborze fasonu, wykonania i rozmiaru pod konkretne stanowisko — także przy zamówieniach dla całego zespołu.