• Kategorie
  • Szukaj
  • Filtry i pochłaniacze

Filtry i pochłaniacze w ochronie dróg oddechowych

Hurtownia i sklep Optimum bhp w swojej ofercie posiada maseczki higieniczne, półmaski ochronne oraz urządzenia filtrujące, które odpowiadają za ochronę naszych dróg oddechowych. Tego typu środki ochrony indywidualnej często posiadają wymienne wkłady w postaci filtrów i pochłaniaczy. W zależności od ich przeznaczenia znakowane są one różnymi symbolami literowymi oraz kodami kolory. Klasyfikacja przedstawia się następująco:
A – brązowy – gazy i opary organiczne o temperaturze wrzenia powyżej 65°C
AX – brązowy – gazy i opary organiczne o temperaturze wrzenia poniżej 65°C
B – szary – gazy i opary nieorganiczne, z wyjątkiem tlenku węgla,
E – żółty – gazy i opary kwaśne, np. dwutlenek siarki
K – zielony – amoniak i organiczne pochodne amoniaku
SX – fioletowy – określone przez producenta substancje, tzw. pochłaniacz specjalny
NO – niebieski – tlenki azotu
Hg – czerwony – opary rtęci
P – biały – pyły i aerozole ciekłe. 

Podział pochłaniaczy gazowych i filtrów

Klienci którzy nie są specjalistami w dziedzinie doboru filtrów czy pochłaniaczy często pytają czym różni się produkt klasy 1 od klasy 3.  Tego typu podział wskazuje na zaawansowany poziom ochrony i wybór odpowiedniego środka ochrony w odpowiedniej klasie jest niezwykle istotna dla zdrowia użytkownika. Dlatego poniżej przedstawiamy podział filtrów przeciwpyłowych i pochłaniaczy gazowych aby przedstawić różnice pomiędzy nimi.

Jeżeli chodzi o podział pochłaniaczy gazowych wygląda on następująco


klasa 1 – obejmuje pochłaniacze, które mają niską pojemność sorpcyjną. Są one przeznaczone do ochrony  zarówno przed gazami jak i parami o stężeniu objętościowym w powietrzu które  nie przekraczają  0,1% (1.000 ppm),
klasa 2 – z kolei pochłaniacze o średniej pojemności sorpcyjnej, są przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o większym objętościowym stężeniu w powietrzu który nie przekracza 0,5% (5.000 ppm),
klasa 3 – ostatnia pozycja to pochłaniacze o już wysokiej pojemności sorpcyjnej, które są przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o objętościowym stężeniu w powietrzu do 1% (10.000 ppm).

Podział filtrów przeciwpyłowych


klasa 1 – (P1) – skuteczność filtracji 80% – filtry tej klasy stosowane są do ochrony przed cząstkami stałymi o stosunkowo niskiej toksyczności dla których NDS≥2mg/m3,

klasa 2 – (P2) – skuteczność filtracji 94% – wyższy poziom ochrony, filtry stosowane sa do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej i średniej toksyczności dla których NDS≥0,05mg/m3,
klasa 3 – (P3) – skuteczność filtracji 99,95% – wysoka ochrona, filtry P3 stosowane są do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności dla których NDS<0,05mg/m3. 

 

Popularne  filtry i filtropochłaniacze / pochłaniacze w naszym sklepie bhp

 

W ofercie naszego sklepu bhp i marki Delta plus dostępne są pochłaniacze do masek pełnotwarzowych, oraz filtropochłaniacze. Wykonane zostały w obudowie z żywicy syntetycznej odpornej na uderzenia i ścieranie. Wysokiej jakości filtry przeciwpyłowe oraz pochłaniacze 3M to jedne z najchętniej kupowanych akcesoriów tego typu. Filtry przeciwpyłowe chronią przed takimi zagrożeniami jak cząstki stałe i ciekłe, odpowiednie do łączenia zfiltrami gazowymi z serii 6000, spełniają normy EN143. Pochłaniacze chronią przed zagrożeniami typu para organiczna, gazy nieorganiczne i kwaśne. JSP w swojej ofercie posiada zestaw przed-filtrów, który składa się dwóch przed-filtrów oraz dwóch pokrywek.Filtry ochronne dróg oddechowych spełniają normę EN143.
W ofercie MSA dostaniemy pochłaniacze i filtry w bardzo atrakcyjnych cenach. Pochłaniacze i filtry idealne do półmasek i masek pełnotwarzowych z złączem gwintowym.
Tanie filtry i pochłaniacze dostępne są również w ofercie SECURA.
Hurtownia i sklep Optimum bhp zaprasza do zapoznania się z pełną ofertą filtrów i pochłaniaczy.