Verticale, czy tzw. żaluzje pionowe to przesłony okienne najcześciej wykorzystywane w dużych, przemysłowych lub biurowych pomieszczeniach. Ostatnio jednak stają się coraz bardziej popularne i wykorzystywane także w przestrzeniach domowych. Czym są żaluzje pionowe, jak działają, z jakich materiałów są wykonywane i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się i będą wyglądać najlepiej? 

Jak działają żaluzje pionowe?

To, co najbardziej charakterystyczne, jeśli chodzi o verticale, to ich prosta budowa, wysoka funkcjonalność i relatywnie niska cena. Użyte po raz pierwszy w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych, a potem rozpowszechnione na całym świecie żaluzje pionowe, nie zawsze cieszyły się dobrą sławą. Łatwo bowiem zbierały kurz i inne zabrudzenia. Jednak wraz z nowymi opcjami czyszczenia, jak np. ozonowaniem, oraz nowymi materiałami, z jakich mogą być wykonane, wróciły do łask.

Zasady tego, jak działają żaluzje pionowe są dość proste, dzięki czemu ich obsługa nie powinna przysparzać problemów. Umocowane do szyny lamele, czyli paski materiału, mogą być przesuwane w pionie, wokół własnej osi, dzięki uchwytowi, zaciemniając pomieszczenie lub wpuszczając do niego światło. W zależności od modelu, przy użyciu łańcuszka perłowego, przesuwają się także na boki (od lewej do prawej i od prawej do lewej), a niektóre również od środka na boki. Szyna verticali jest zazwyczaj prosta, ale można znaleźć gotowe lub też tworzone na wymiar prowadnice zaokrąglone, czy łukowe. Istotnym elementem żaluzji pionowych są płytki obciążające lamele. Ich rolą jest zabezpieczanie żaluzji przed drażniącym łopotaniem na wietrze. 

Z jakich materiałów mogą być wykonane verticale?

Opcje materiałów, z jakich wykonane mogą być verticale, a zwłaszcza lamele, bezpośrednio odpowiadają za to, gdzie i jak można je wykorzystywać. Te, które najczęściej spotykane są w pomieszczeniach biurowych, domach i mieszkaniach, wykonane są z materiałów tekstylnych. Ich czyszczenie może wyglądać tak samo, jak pranie tapicerki meblowej. Żaluzje mogą być rozmontowane, elementy plastikowe wyczyszczone wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu, a lamele wyprane w pralce, po wyjęciu z nich obciążników. Minusem jest to, że pranie materiału nieraz sprawia, że trzeba go wyprasować, co jest żmudną, czasochłonną pracą. Lepiej sprawdzi się ozonowanie, które pozwala na czyszczenie verticali bez ich demontażu.

Inną opcją są żaluzje pionowe wykonane z drewna. Są nieco droższe, jednak łatwiejsze w utrzymaniu i mogą naprawdę dobrze prezentować się w różnych pomieszczeniach, stanowiąc stylowe dopełnienie wystroju. Dostępne są także żaluzje wykonane z materiału PCV, które najlepiej sprawdzą się tam, gdzie istotne jest utrzymanie dużej czystości, a walory estetyczne schodzą na dalsze miejsce.

Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe?

Jak już wspomniano wyżej, verticale mogą być wykonane z różnych materiałów, oraz z wykorzystaniem różnego kształtu szyn i opcji rozsuwania lameli. Będzie to miało duże znaczenie przy decydowaniu gdzie i jaki typ pionowych żaluzji zamontować. Przede wszystkim, gdziekolwiek są one używane, należy pamiętać o utrzymaniu ich w czystości, zarówno dla zachowania ich estetycznego wyglądu, jak i higieny - wyjaśnia specjalista firmy CzechRolety (link: www.czechrolety.pl).

Dzięki prostocie wykonania i dużej funkcjonalności za stosunkowo niską cenę, żaluzje pionowe świetnie sprawdzą się w dużych, mocno przeszklonych pomieszczeniach, jak biurowce, szkoły, czy urzędy. Pomogą zachować komfort pracy przy ekranach i monitorach, zwłaszcza w miejscach z dużą ekspozycją na słońce, nie blokując przy tym przepływu świeżego powietrza. Dodatkowo, pomogą zachować prywatność i wciąż wpuścić do pomieszczenia trochę naturalnego światła, dzięki opcji obracania lameli wokół własnej osi, bez ich rozsuwania, co nie jest możliwe np. w przypadku rolet. Co ważne, istnieją modele żaluzji pionowych stworzone z wykorzystaniem mechanizmu elektrycznego, pozwalającego na ich kontrolę pilotem. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla dużych przestrzeni użytkowych, co można podejrzeć w galerii zdjęć.