Kominy murowane nie zawsze są dostosowane do wymogów nowych urządzeń grzewczych. Ponadto często zdarza się, że stare konstrukcje są mało wydajne i proces odprowadzania spalin czy dymu jest zaburzony. Jak rozwiązać ten problem? Należy zamontować wkład kominowy. Sprawdź w jakich przypadkach takie rozwiązanie jest niezbędne.

Wkład do komina węglowego

Wkład do komina składa się z różnych elementów m.in.: rur, odskraplacza, daszka, trójników i wyczystek. Montuje się go w murowanych kominach dla polepszenia wydajności systemu odprowadzania spalin i dymu. Montaż wkładu jest wręcz konieczny podczas wymiany starych urządzeń grzewczych na nowocześniejsze. Jeżeli jednak nie planujesz wymiany urządzenia w najbliższym czasie, i tak warto zastanowić się nad zakupem wkładu. Jest to korzystne ze względu na poprawę ciągu. Stalowe rury nagrzewają się szybciej niż cegły, dzięki czemu w kominie błyskawicznie powstaje odpowiedni ciąg. Montaż wkładu może przełożyć się również na oszczędność pieniędzy, ponieważ urządzenia grzewcze będą pracować wydajniej. Wkłady można zamówić na tej stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-stalowe.

Ile kosztuje 1m wkładu kominowego?

Wkłady kominowe można znaleźć w Internecie w bardzo niskiej cenie, ale to nie kwota powinna być najważniejszym kryterium wyboru, a przede wszystkim jakość. Zakup wkładu kominowego to inwestycja w bezpieczeństwo, a na tym nie warto oszczędzać. Za dobrej jakości wkład trzeba zapłacić średnio kilka tysięcy, choć ostateczna cena zależy od ilości potrzebnych elementów. Przy zakupie upewnij się, że wkład kominowy wyprodukowany jest z wysokiej klasy materiałów. Sprawdź informacje o wytrzymałości na wysokie temperatury, a także upewnij się czy elementy posiadają odpowiednie certyfikaty. Najlepiej wybierać modele z wieloletnią gwarancją, które można znaleźć w tym e-sklepie: https://nasady-kominowe.pl/. Wytrzymałe wkłady kominowe możesz kupić przez Internet. Wystarczy wybrać odpowiedni model i określić ilość elementów. W razie wątpliwości można skontaktować się z pracownikami sklepu i poprosić o udzielenie porady. Na stronach internetowych dostępne są także opinie innych klientów na temat produktów, a takie informacje mogą stanowić istotną wskazówkę podczas wyboru. Co więcej, nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejkach ani na jeżdżenie do kilku sklepów, żeby znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy. 

Jaki wkład do komina z cegły?

W sklepach można nabyć kilka rodzajów wkładów kominowych. Pierwszy to wkład kwasoodporny. Montuje się go w urządzeniach pracujących na gaz lub olej opałowy. Podczas spalania w kominie powstają kondensaty mogące uszkodzić ceglane ścianki. Dlatego tak ważne jest stosowanie elementów odpornych na działanie skroplin. Kolejny typ wkładów to te wykonane ze stali żaroodpornej. Przeznaczone są do urządzeń pracujących na drewno lub węgiel. Takie wkłady wykonane są ze stali, która wytrzymuje bardzo wysokie temperatury, aż do 600°C. Przy zakupie należy więc zwrócić szczególną uwagę na właściwości stali, z której został wykonany wkład, aby wybrać ten dostosowany do modelu urządzenia grzewczego. 

Jak włożyć nowy wkład do istniejącego komina?

Montaż wkładów kominowych nie jest skomplikowany. Każdy element wkładu po prostu wsuwa się do poprzedniego. Dzięki temu trudno o popełnienie błędów konstrukcyjnych. Należy dopasować kształt wkładu do rodzaju komina. Jeśli komin murowany jest prostokątny, odpowiedni będzie wkład w kształcie owalnym, ponieważ tradycyjny okrągły może się nie zmieścić w środku. Co więcej, wkład owalny wypełni więcej wolnej przestrzeni, dzięki czemu cały system będzie bardziej wydajny. Wsady okrągłe można montować natomiast w kominach kwadratowych. Trzeba ponadto zwrócić uwagę na grubość stali, z której wykonano wkład. Im będzie grubsza, tym bardziej wytrzymała na skropliny i inne szkodliwe czynniki. Trzeba jednak liczyć się z nieco wyższą ceną. 

Wkład do komina ceramiczny

W sklepach można nabyć wkłady stalowe lub ceramiczne. Obydwa materiały dobrze sprawdzają się w eksploatacji, ale należy nadmienić, że wkład ceramiczny jest droższy. Za montaż również trzeba zapłacić więcej niż w przypadku wkładu metalowego. Jeżeli zależy Ci na oszczędności, lepszym rozwiązaniem będzie więc zakup komina metalowego. 

Montaż wkładu to dobry sposób na poprawę wydajności systemu kominowego wykonanego z cegieł. Wkłady można zamówić przez Internet, a sam montaż jest prosty. Taki zakup przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa w domu, ale również na oszczędność pieniędzy.