Profesjonalna regeneracja podnośników hydraulicznych. O co w tym chodzi?

Zastosowanie hydrauliki w przemyśle jest wręcz nieodzowne. Wiele maszyn budowlanych nie obeszłoby się bez niej. Ktoś mógłby powiedzieć nawet, że to siłowniki hydrauliczne zbudowały nasz obecny świat. Poniekąd to prawda, ale prawdą jest również to, że urządzenia tego typu nie są nieśmiertelne. W niniejszym artykule opiszemy, jak wygląda fachowa regeneracja podnośników hydraulicznych. Podpowiemy też, ile kosztuje naprawa siłownika.

Siłowniki hydrauliczne – budowa

Na początku warto przyjrzeć się temu, czym jest hydraulika siłowa i jak zbudowane są podnośniki. Całość opiera się na użyciu cieczy. Konstrukcja elementów hydraulicznych wykorzystuje ją, aby przekazywać energię do danego urządzenia w celu wykonania konkretnego zadania. Niezwykle istotne jest ciśnienie. Otóż siła cieczy pod ciśnieniem jest na tyle potężna, że pozwala na rzeczy, które nasi przodkowie uznaliby za niemożliwe. Co więcej, odpowiednia manipulacja tą siłą daje całkowitą kontrolę nad daną czynnością, więc nic nie dzieje się przypadkowo. Każdy ruch maszyny jest wykonywany w jakimś precyzyjnym celu. Okresowa regeneracja podnośników hydraulicznych zaś to przepis na długą żywotność, ale do tego jeszcze wrócimy.

Standardowy podnośnik ma zatem zamontowany siłownik hydrauliczny, który nie jest może zbyt skomplikowany, niemniej składa się z całej grupy elementów. Budowa układu zawiera cylinder, dławnicę/dławicę czy choćby tłoczysko oraz tłok. Do tego należy dorzucić między innymi pierścień tłoka, ucho dna siłownika, pierścień zgarniający, a także komplet uszczelek do wszystkich podzespołów. Tak z grubsza prezentuje się budowa podnośników hydraulicznych. Widzisz już, co się może zepsuć?

Usługa naprawy maszyn z hydrauliką

Najważniejszą sprawą jest poprawne rozpoznanie problemu. W przypadku awarii układu hydraulicznego specjaliści muszą dokonać oględzin, która w końcu doprowadzi do diagnozy. Błędna ocena sytuacji może mieć realne konsekwencje. Rzecz w tym, że czas to pieniądz. Mechanik musi zatem dobrze ocenić, ile potrwa naprawa siłowników dla danego zleceniodawcy. Firma wykonawcza musi także precyzyjnie określić koszt przedsięwzięcia. Pomyłka w jedną lub drugą stronę zwykle oznacza niezbyt wygodną sytuację. Rzetelna diagnoza awarii to krok pierwszy do udanej współpracy.

A jak wygląda usługa regeneracji w warsztacie? Zakres prac jest dość szeroki. Wiele zależy od stanu urządzanie, oczywiście. Jeśli w grę wchodzi poważna awaria, należy się jej przyjrzeć z bliska. Jednak i bez takiego problemu w większości zakładów rozbiera się hydraulikę na części. Wszystko jest następnie segregowane, czyszczone i badane przez wprawne oczy fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Wykryte anomalie się następnie analizuje i na tej podstawie wykonuje się dalsze czynności. Czasami wystarczy standardowa naprawa uszczelnień. Innym razem trzeba wykonać nową dławicę na przykład. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Inaczej mówiąc, regeneracja podnośników hydraulicznych to przywrócenie im stanu najbardziej zbliżonego do nowości. Naturalnie, nie da się tego wykonać w stu procentach. Niemniej profesjonalny warsztat maszyn budowlanych, czy przemysłowych w ogóle, potrafi dziś osiągnąć wręcz niebywałe rezultaty w tym zakresie. Wpływa na to nie tylko talent i doświadczenie mechaników, ale i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór części zamiennych podnośnika, dzięki czemu można liczyć na długoletnie funkcjonowanie maszyny w przyszłości. Naprawdę fachowe usługi regeneracyjne można też poznać po tym, że każda naprawa tłoka lub czyszczenie i wymiana uszczelek wiąże się z gwarancją serwisową.

Główne przyczyny awarii siłownika w podnośniku

Usługa regeneracji podnośników hydraulicznych zwykle okazuje się niezbędna z powodu normalnego zużycia sprzętu. Każdy siłownik po jakimś czasie trzeba uszczelnić i zakonserwować, nie ma od tego odstępstw. Co innego ma miejsce, kiedy maszyna jest wykorzystywana w niewłaściwy sposób. Zbyt duże obciążenia to częsta przyczyna awarii hydrauliki. Zaskakująco dużo operatorów lekceważy limity danej maszyny, aby wykonać więcej pracy w krótszym czasie. To ryzykowna gra i niejednokrotnie zdarzyło się już tak, że podnośnik na placu budowy odmówił posłuszeństwa.

Nie bez znaczenia jest też regulacja ciśnienia w siłowniku. Zbyt słabe lub za mocne... może być problem. Problem może wyniknąć też z faktu, że regeneracja siłowników hydraulicznych nie odbyła się w sposób prawidłowy lub postanowiono odłożyć konserwację sprzętu na później. Wówczas gromadzą się zanieczyszczenia. Stary olej roboczy zamiast usprawniać, negatywnie wpływa na funkcjonowanie maszyny. No i awaria gotowa.

Ile kosztuje regeneracja podnośników hydraulicznych?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć wprost. Nadmiarowe chromowanie i szlifowanie będzie kosztować więcej niż sama wymiana oleju z konwersacją uszczelnień. Każda regeneracja podnośników hydraulicznych zależy od indywidualnych przypadków. To samo dotyczy wyceny. Wpierw trzeba więc ustalić szczegóły problemu z fachowcem, a dopiero potem zacząć rozmowę o pieniądzach. Tak to wygląda w praktyce.