Wyceniacz mieszkania, profesjonalna wizyta rzeczoznawcy czy porada odpowiedniego doradcy z banku? Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny i sfinansować kupno nieruchomości, zapoznaj się z rodzajami wyceny lokali oraz ich warunkami.

Wycena nieruchomości potrzebna jest między innymi do uzyskania samego kredytu hipotecznego, jak i ustalenia jego całkowitej ceny. Bywa bowiem, że nienależycie wykonana, skutkuje niedoszacowaniem wartości kredytu, a co za tym idzie – wyższą marżą, a zatem wyższą ratą kredytową. Z tego powodu wycenę należy wykonać z należytą starannością.

Wycenę warto przeprowadzić jest przed podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedawcą. Kto może dokonać wyceny i z czym to jest związane?

Powołanie rzeczoznawcy wiąże się z kosztami. Nie są one wielkie w porównaniu do ceny całego przedsięwzięcia i kupna mieszkania. To koszt ok. 500-900 zł (zależy m.in. od lokalizacji). Obecność rzeczoznawcy majątkowego jest rekomendowana w przypadku, gdy nabywamy nieruchomość o wysokiej cenie. Co ważne, rzeczoznawca jest powoływany przez bank, w którym chcemy wziąć kredyt.

Praca profesjonalisty, jeśli nie zachodzą komplikacje, trwa ok. dwóch tygodni. Po tym czasie możemy spodziewać się dokumentu, zwanego operatem szacunkowym. To pismo, m.in. na podstawie którego bank wyda decyzję o wielkości przyznawanego kredytu hipotecznego. Jest ważne przez 12 miesięcy.

Mimo że możemy spotkać się z czterema metodami wyceny nieruchomości (porównawczą, kosztową, dochodową, mieszaną), w praktyce stosuje się zazwyczaj metodę porównawczą. Polega ona na zestawianiu podobnych lokali w okolicy i np. ich cen transakcyjnych.

Co bierze pod uwagę rzeczoznawca, ustalając wartość lokum?

Wyceniając mieszkanie, rzeczoznawca bierze pod uwagę:

  • podobne wielkością, wiekiem i typem budownictwa lokale oraz ich ceny transakcyjne;
  • lokalizację i położenie nieruchomości;
  • stan techniczny budynku;
  • rozkład mieszkania;
  • piętro;
  • technologia wykonania;
  • obecność windy;
  • stan instalacji w mieszkaniu i w budynku.

Co ciekawe, dla wartości mieszkania nie ma znaczenia standard wykończenia, umeblowanie, dostępne sprzęty.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Zobacz, jakie to proste z homly.to

Pracownik banku a wycena mieszkania

Zdarza się, że o wycenę prowadzi bank. Dzieje się tak w przypadku, gdy wartość rynkowa nieruchomości jest mała lub średnia. Większość wycen mieszkań odbywa się właśnie w ten sposób.

Pracownik banku dokonuje wyceny w bardzo podobny sposób, co rzeczoznawca, przy czym praca tak jest dużo mniej złożona i skrupulatna. Zdarza się, że przeprowadza się ją nawet bez wizyty w danym miejscu. Coraz częstszą praktyką jest sporządzanie wyceny online, na podstawie zdjęć lokalu, informacji o metrażu oraz innych, podobnych nieruchomościach w okolicy.

Wycieniacz mieszkania online

Zanim poprosimy o pomoc bank, warto samemu sprawdzić, jaką wartość ma mieszkanie, które chcemy nabyć. Możemy oczywiście sprawdzić ogłoszenia z podobnymi lokalami, w podobnej okolicy czy dzielnicy, lub przejść się do biura nieruchomości i zasięgnąć języka.

Z pomocą przychodzi wyceniacz nieruchomości online. To rodzaj internetowego kalkulatora, dzięki któremu można szybko sprawdzić szacunkową wartość lokum. Bez dokumentów, wniosków i umów. I to całkowicie bezpłatnie.

Potrzebne będą dane takie jak:

  • lokalizacja mieszkania – miasto, ulica, numer budynku;
  • informacje o mieszkaniu – typ budynku (apartamentowiec, blok, wieżowiec kamienica, inny) , rok budowy, liczba pokoi, powierzchnia, piętro, liczba pięter, standard (wysoki, dobry, do odświeżenia, do remontu, do gruntownego remontu).