Jak się postarać się ochronić przed wirusem?

Aktualnie w naszym kraju możemy zauważyć bardzo dużą chęć pomocy dla szpitali i całej służby zdrowia poprzez szycie maseczek ochronnych. Obywatele na własny koszt zakupują materiały potrzebne do produkcji takiej ochrony, produkują je i charytatywnie chcą oddać w celu pomocy pracownikom służb zdrowia. Niestety tak wyprodukowane maseczki nie posiadają odpowiednich atestów. Najlepsza ochroną są półmaski P3 lub P2  czy też maseczki medyczne chirurgiczne z atestami, które spełniają normy. Dla wielu z nas może wydawać się to dziwne bo przecież takie maseczki niczym nie różnią się od tych z certyfikatami. Ważne jest tutaj jednak środowisko i warunki  w których maseczki zostały wykonane a także fakt czy materiały są certyfikowane. Dopiero wtedy mogą spełniać daną normę i poddawane są kontrolą jakościowym. 

Jakie normy muszą spełniać maseczki aby jak najskuteczniej wspomagały nas podczas walki z COVID-19  i koronawirusem?

*PN-EN 149+A1:2010
*PN-EN 140:2001/Ap1:2003
*zgodność z rozporządzeniami UE 2016/425
*oznakowanie CE.

Warto zauważyć, że w branży medycznej,  każdy sprzęt ochronny musi spełniać określone wymogi. Co jeszcze używamy do ochrony prócz maseczek ochronnych? Nie można zapomnieć o ochronie naszego wzroku, za który odpowiedzialne są gogle ochronne. Jeżeli mamy kontakt z zarażona osobą, może ona nas zarazić przez przedostanie się wirusa poprzez oczy. Aby tego uniknąć należy stosować gogle ochronne spełniające normy ochrony indywidualnej wzorku:
*optyczne metody badań- EN 167:2001
*niepotyczne metody badań EN 168:2001.
Muszą one również być zgodne z rozporządzeniami UE 2016/425  i oznakowane CE.

Aby uchronić nasze ubranie i skórę przed czynnikami skażonymi ważne jest również stosowanie kombinezonów ochronnych. Taka odzież ochronna również musi spełniać normy PN-EN 14126:2005, być zgodna z rozporządzeniami UE 2016/425  i oznakowana CE. Pamiętajmy jednak, że środki ochrony indywidualne będą spełniać swoje wymagania tylko wtedy kiedy będziemy ich odpowiednio używać dlatego ważne jest zapoznanie się z zaleceniami i instrukcją obsługi. W przeciwnym razie nie uchronią nas przed możliwym zarażeniem się wirusem. Aby szczegółowo zapoznać się z wymaganiami narzuconymi na produkty których używamy w obecnej walce z COVID-19 zachęcamy do odwiedzenia strony: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19. 

Warto aby przy stosowaniu maseczek ochronnych pamiętać o podstawowych zasadach jak częste i dokładne mycie rąk, stosowanie żeli antybakteryjnych, Korzystaj z rękawiczek jednorazowych unikanie kontaktu z ludźmi. Zadbaj o siebie i po prostu#zostanwdomu. A gdy stosujesz maseczki czy rękawiczki dowiedz się jak je odpowiednio ściągać. Warto pamiętać, iż stosowanie maseczek ochronnych nie daje nam gwarancji ochrony.