Każdy budynek wymaga okresowej konserwacji, a do jej najważniejszych etapów należy czyszczenie instalacji wentylacyjnej. Zabrudzenia jej przewodów obniżają drożność kanałów, a tym samym wywołują utratę sprawności systemu wymiany powietrza. Nieprawidłowa praca instalacji negatywnie wpływa na komfort, samopoczucie i zdrowie użytkowników budynku. W zanieczyszczonej wentylacji gromadzą się bowiem groźne drobnoustroje, takie jak wirusy i bakterie. Z tego względu usługę czyszczenia trzeba zlecać regularnie, niezależnie od rodzaju obiektu.

Zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia wentylacji

Regularne czyszczenie przewodów wentylacyjnych jest niezbędne, aby system mógł całodobowo odprowadzać zużyte powietrze z pomieszczeń oraz wprowadzać do nich świeże. Nagromadzenie się zanieczyszczeń w kanałach może zainicjować szereg niekorzystnych następstw. Do wnętrz budynku będzie wówczas wprowadzane powietrze gorszej jakości, które u osób przebywających w pomieszczeniach wywołuje osłabienie samopoczucia, senność, bóle głowy, kaszel czy katar. Bakterie i wisusy nagromadzone w zanieczyszczonej wentylacji negatywnie oddziałują na komfort użytkowników obiektu, a także zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się ognia w przypadku pożaru. Z tego względu niezbędne jest profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej, pozwalające na uzyskanie praktycznie natychmiastowej poprawy ich stanu.


Zanieczyszczenia występujące w systemie wentylacji

W zabrudzonych kanałach wentylacyjnych panują warunki, które podnoszą ryzyko rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Obecność łatwo i szybko przemieszczających się mikroorganizmów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Konserwacji wymagają z tego względu instalacje zarówno budynków mieszkalnych, jak i te w zakładach przemysłowych, biurowcach czy wszelkiego rodzaju placówkach. Do niepożądanych organizmów najczęściej bytujących w zanieczyszczonych kanałach wentylacyjnych należą zwłaszcza bakterie Legionella, pałeczki okrężnicy, drożdżaki typu candida albinacs czy paciorkowce kałowe. Niektóre z tych gatunków mogą wywoływać nawet śmiertelne zakażenia.

Usługa czyszczenia przewodów wentylacyjnych

Czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej to usługa, która powinna być wykonywana regularnie. Ze względu na spory zakres niezbędnych działań oraz ich dużą częstotliwość, w większych budynkach należy zlecić prace doświadczonym wykonawcom. Specjalistyczna dezynfekcja kanałów wentylacyjnych jest oferowana przez zespół TETON clean, który posiada niezbędne wyposażenie oraz korzysta ze sprawdzonych technik. Usługa tego typu wymaga zastosowania elektrycznych wałków i szczotek obrotowych, pozwalających na uzyskanie dobrych efektów w przypadku przewodów o prostokątnym lub okrągłym przekroju. Proces czyszczenia mechanicznego poprzedzony jest właściwym zabezpieczeniem strefy, która znajduje się bezpośrednio pod kanałami wentylacyjnymi. Przed rozpoczęciem prac trzeba zdemontować klapy rewizyjne. Szczotka obrotowa jest wprowadzana bezpośrednio do przewodów, co pozwala na efektywne rozbicie drobin brudu obecnych na ściankach oraz ich odciągnięcie na zewnątrz. Ważnym etapem działa jest sama dezynfekcja, realizowana zużyciem środków chemicznych rozpylanych przez dedykowane dysze. Na koniec odbywa się sporządzanie protokołów, połączonych z przygotowaniem dokumentacji zdjęciowej.

Koszty czyszczenia i dezynfekcji kanałów wentylacyjnych

Cena za dezynfekcję i czyszczenie instalacji wentylacyjnej zależy od kilku czynników. Istotne znaczenie mają rozmiary całego systemu, a tym samym ilość przewodów wymagających usunięcia zabrudzeń. Kwestie te pozostają nie bez wpływu zarówno na czas pracy, jak i ilość użytych materiałów czyszczących. Duże znaczenie dla ponoszonych kosztów ma ponadto sam rodzaj występujących w przewodach zanieczyszczeń oraz docelowe zastosowanie kanałów. Jeżeli system musi dostarczać powietrze pozbawione choćby najmniejszych zabrudzeń, cena jest zwykle wyższa. Dotyczy to np. szpitali, którym stawiane są szczególnie wysokie wymagania. Z tego względu cena usługi zwykle ustalana jest indywidualnie.