Bezpieczeństwo na schodach - wybierz płytki antypoślizgowe zewnętrzne

Wybierając płytki podłogowe do wnętrz, najczęściej kierujemy się estetyką i sprawdzamy, czy będą dobrze pasowały do aranżacji. Jednak wygląd, kolor i wzór płytki to nie jedyne parametry, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem. Równie ważne jest też miejsce zastosowania płytek: podłogi i schody zewnętrzne wymagają zupełnie innego wykończenia, niż posadzki w domu. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, potrzebujemy rozwiązań do zadań specjalnych. Podpowiadamy, jak wybrać antypoślizgowe płytki na schody zewnętrzne.

Jakie płytki stosować na zewnątrz?

Przede wszystkim należy sprawdzić informacje podane przez producenta płytek — na opakowaniu lub stronie internetowej, ponieważ poszczególne kolekcje mogą znacznie różnić się parametrami. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonane są płytki, ponieważ nie wszystkie rodzaje płytek ceramicznych nadają się do stosowania na zewnątrz. Na schody zewnętrzne, balkony i tarasy najlepiej sprawdzi się mrozoodporny klinkier lub gres. Te materiały są niewrażliwe na bezpośrednie działanie wody i wilgoci. Nie straszne im też inne, trudne warunki atmosferyczne i znaczne wahania temperatur w ciągu doby. Zanim klinkiery i płytki gresowe trafią do sklepów, są wielokrotnie testowane w sytuacjach imitujących trudne warunki atmosteryczne - na przemian zamraża się je i rozmraża, aby sprawdzić, czy nie pękną. Dopiero wtedy płytki zewnętrzne można dopuścić do sprzedaży.

Równie ważna jest odporność na ścieranie. Piasek i kamienie, podeszwy butów, ciężkie przedmioty czy pazurki zwierząt mogą uszkadzać miękkie posadzki. Ścieralność PEI jest parametrem, który potwierdza, że antypoślizgowe płytki podłogowe są twarde i odporne na ścieranie wgłębne, spowodowane intensywnym użytkowaniem. Płytki gresowe zewnętrzne i klinkier cechuje wysoka ścieralność PEI, wyrażana w pięciostopniowej skali. Płytki ścienne nie mają określonego tego parametru. Płytki podłogowe wewnętrzne mogą mieć niższą klasę PEI3. Klasa ścieralności stosowana na zewnątrz to PEI4 bądź PEI5.



Do aranżacji strefy przydomowej możemy wykorzystać płytki klinkierowe z jednej kolekcji. Ten sam odcień kafli na elewację, schody i taras da efekt spójności i harmonii w przestrzeni przydomowej. Fot. Cerrad

Płytki antypoślizgowe na schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne, taras i balkon to wymagające przestrzenie. Płytki podłogowe zewnętrzne muszą być przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu, dlatego bardzo ważna jest wysoka antypoślizgowość produktu, potwierdzona licznymi testami. Płytki antypoślizgowe zewnętrzne najczęściej mają lekko strukturalną, chropowatą w dotyku powierzchnię. Na zewnątrz nie stosujemy płytek gładkich i polerowanych. Takie płytki pod wpływem opadów śniegu lub deszczu będą śliskie i znacznie zwiększą ryzyko wypadku na schodach. Faktura płytki antypoślizgowej poprawi przyczepność obuwia do powierzchni schodów, niezależnie od warunków atmosferycznych.


Nowoczesne płytki antypoślizgowe zewnętrzne dostępne są w bogatej gamie kolorów i wzorów – łatwo dopasujemy je do wybranej aranżacji. Fot. Domni.pl

Płytki różnią się parametrami antypoślizgowymi, dlatego trzeba przyjrzeć się im bliżej. Najniższa antypoślizgowość produktów zewnętrznych, która pozwala na stosowanie płytek na schodach przy domu prywatnym wnosi R9. Na rynku dostępny jest jednak szeroki wybór produktów o wyższych parametrach bezpieczeństwa antypoślizgowego. Wielu producentów ma w ofercie płytki antypoślizgowe R1o i R11. Gresy z najwyższymi parametrami R, R12 i R13 są przeznaczone do stosowania w obiektach użyteczności publicznej i zakładach pracy, w których panują najtrudniejsze warunki.


Płytki antypoślizgowe zewnętrzne to również nowoczesne stopnice – gotowe płytki z fakturą, przeznaczone do stosowania na schodach, bez potrzeby docinania. Fot. Cersanit

Antypoślizgowe stopnice - dobry wybór na schody

Warto zainwestować w antypoślizgowe stopnice na schody zewnętrzne. To gotowe płytki na schody zewnętrzne ze strukturalną lub ryflowaną powierzchnią, o wymiarach pozwalających na wykończenie stopni schodów bez docinania, np. 30x30 cm, 30 x 60 cm lub 30 x 120 cm. Producenci oferują często spójne kolekcje płytek, w których znajdziesz ścienne płytki elewacyjne, stopnice schodowe i płytki podłogowe. Dzięki temu stworzymy dopasowaną aranżację przestrzeni wejściowej, tarasu czy balkonu.

Mrozoodporny gres na taras również można wykorzystać do wykończenia stopni w ogrodzie. Fot. Ceramika Paradyż

Gdzie jeszcze można stosować płytki antypoślizgowe?

Antypoślizgowe płytki podłogowe nadają się do stosowania nie tylko na zewnątrz. Doskonale poprawią bezpieczeństwo użytkowania kuchni, przedpokoju lub łazienki. Gresy i klinkiery podłogowe z wysokim parametrem R10 lub R11 sprawdzą się w domach, w których mieszkają dzieci i osoby starsze, czyli osoby najbardziej narażone na nieszczęśliwe wypadki.