Posiadanie mieszkania na wynajem może być dziś niezwykle dochodową inwestycją. Niezależnie od ich liczby, weryfikacja potencjalnych najemców pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jakie kwestie należy poruszyć podczas rozmowy z przyszłymi lokatorami, aby zdecydować, czy chcemy podpisać z nimi umowę?

Tożsamość i powody przeprowadzki  

Oprócz zapoznawczej rozmowy, podczas której możemy potencjalnemu najemcy zadać pytania, warto przygotować ankietę osobową. Powinny znaleźć się w niej podstawowe informacje, a więc dane osobowe, dane kontaktowe oraz dane kontaktowe najbliższych osób.  Podczas rozmowy warto spytać o powody przeprowadzki. Bywają one związane z lokalizacją, końcem umowy lub niezadowoleniem ze współpracy z poprzednim wynajmującym, jednak odpowiedź na to pytanie również może nam wiele powiedzieć o potencjalnym najemcy. 

Źródło dochodu i praca 

Rozmowę na temat dochodu oraz pracy można rozpocząć od zainteresowań najemcy i dzięki temu szybko się zorientować, czy dana osoba pracuje, uczy się, a może łączy te dwie aktywności. Wynajmujący ma prawo zapytać o dochód potencjalnego najemcy. Nie ma w tym nic dziwnego, że chce wiedzieć, czy przyszłego lokatora stać na opłacanie czynszu i rachunków. Jak to zrobić? Całe szczęście jest na to kilka sposobów.  

Można poprosić o ksero umowy o pracę lub wyciąg z konta bankowego z trzech ostatnich miesięcy. Innym sposobem jest też prośba o formularz podatkowy, dzięki któremu można zweryfikować dochód z poprzedniego roku. Zdarza się, że potencjalny najemca w międzyczasie zmienił pracę. W tym wypadku pierwszy sposób, a więc wyciąg z konta lub aktualna umowa o pracę, będzie lepszą formą weryfikacji. Innym sposobem jest po prostu rozmowa z pracodawcą najemcy. Pracodawca może potwierdzić dane osobowe, status zatrudnienia oraz dochody przyszłego lokatora. Zdarza się, że mieszkanie chce wynająć osoba emerytowana. W tym wypadku możliwości weryfikacji również jest sporo, bo są to wyciągi bankowe, a także oświadczenia o rencie bądź emeryturze.  

Czas wynajmu  

Najem instytucjonalny jest prowadzony przez przedsiębiorców zajmujących się zawodowo wynajmowaniem mieszkań. Ryzyko, że lokal będzie za jakiś czas potrzebny im do innych celów, jest więc minimalne. PFR Katowice jest oferentem tego typu bezpiecznych i wygodnych mieszkań w większych i mniejszych miastach. W przypadku najmu instytucjonalnego umowy zawiera się na okres 24 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne lata.

Czas trwania najmu prywatnego nie jest z góry ściśle określony. Stąd, jeśli najemca z jakiegoś powodu naciska na zawarcie umowy na krótszy czas, to wynajmującemu powinna zapalić się lampka alarmowa. Nie dość, że krótki czas wynajmu wiąże się z koniecznością dalszego poszukiwania lokatorów, to dodatkowo bardzo często mieszkanie i tak wymaga odświeżenia po poprzednim najemcy. Przed wynajmem mieszkania warto spytać potencjalnego najemcy o wstępne plany na najbliższe lata. Oczywiście, sytuacja może ulec zmianie, jednak chęć wynajmu na co najmniej rok pozwoli na bezpieczne i spokojne udostępnienie lokalu.