Jednym z warunków zakwalifikowania się do najmu instytucjonalnego jest wpłacenie kaucji. Wiele osób podchodzi do tego wymogu nieufnie i boi się, że nie odzyska pieniędzy przekazanych podczas zawierania umowy. To błąd! Dzięki kaucji można uniknąć wielu kłopotów zarówno w trakcie użytkowania nieruchomości, jak i po wypowiedzeniu najmu. Dowiedz się, dlaczego się ją wpłaca.

    • zabrudzone ściany,
    • ubytki w ścianach np. po powieszonych obrazach,
    • zniszczoną podłogę,
    • uszkodzoną elektrykę lub biały montaż. Kaucja pokryje koszty szkód wyrządzonych w mieszkaniu

      Według umowy najmu instytucjonalnego lokatorzy mają obowiązek zwrócić mieszkanie w takim samym stanie, w jakim je zastali. Jeśli w okresie korzystania z lokalu powstaną szkody, najemcy powinni pokryć koszty ich naprawy z własnej kieszeni. Jeśli tak się stanie, po zakończeniu umowy najmu otrzymają zwrot wpłaconej kaucji w pełnej kwocie. 

      Jednak nie zawsze się tak dzieje. Czasami lokatorzy pozostawiają mieszkanie w dużo gorszym stanie niż je zastali. Niektóre nieruchomości mają np.:

    Doprowadzenie takiego lokalu do pierwotnego stanu nie tylko wymaga dużo czasu, ale także nakładu pracy i pieniędzy. Jeśli najemcy odmawiają wykonania niezbędnych napraw na własną rękę, właściciel może spokojnie pokryć koszty wszystkich napraw z kaucji. To zatem zabezpieczenie dla obu stron.

  1. Kaucja daje wynajmującemu poczucie bezpieczeństwa

    Wielu wynajmujących obawia się udostępniać swojego mieszkania obcym osobom ze strachu przed zniszczeniem nieruchomości. Dzieje się tak, szczególnie jeśli lokal jest świeżo wyremontowany, tak jak nieruchomości dostępne np. na stronie https://torun.mdr.pl/.

    Kaucja pozwala nieco zmniejszyć obawy wynajmującego o swoją własność. Jeśli ta kwota jest odpowiednio wysoka, istnieje większe prawdopodobieństwo, że najemca będzie chciał odzyskać całą wpłaconą sumę. Wpłynie to skutecznie na jego stosunek do mieszkania.

    • dopiero rozpoczęli pracę i nie mają jeszcze udokumentowanych dochodów, a mogą liczyć na np. wsparcie rodziców,
    • osiągają nieregularne dochody, np. z umowy o dzieło.

      Kaucja pozwala uniknąć weryfikacji czynszowej

      Podczas ubiegania się o najem instytucjonalny wpłacenie kaucji w wysokości sześciokrotnej wartości czynszu sprawia, że firma rezygnuje z weryfikacji czynszowej. To rozwiązanie sprawia, że również osoby, które nie wykazują odpowiednio wysokich dochodów, mogą przejść pozytywnie nabór i znaleźć się na liście zakwalifikowanych najemców.

      Z tego rozwiązania mogą skorzystać potencjalny najemcy, którzy:

    Wpłacenie wyższej kaucji daje pewność, że pozytywnie przejdziesz etap drugi i dostaniesz się do grupy zakwalifikowanych najemców.

Warto jednak pamiętać, że uregulowanie wysokiej kaucji nie stanowi gwarancji dostania się na Ostateczną Listę Najemców. To, czy zostaniesz zakwalifikowany do najmu instytucjonalnego, zależy także od innych kryteriów, np. od czystej historii w BIG InfoMonitor czy KRD, a także od czynników społecznych.

Podsumowując, kaucja to przede wszystkim zabezpieczenie interesów właściciela nieruchomości. Z kolei dla najemcy to dodatkowe środki „odłożone” na ewentualne naprawy wymagane po zakończeniu umowy wynajmu.