Praca na wysokościach należy do jednych z bardziej niebezpiecznych dlatego ważne jest, aby przestrzegać przepisy polskiego i europejskiego prawa jak również obowiązujących zasad BHP. Wszelkie odstępstwa od wspomnianych zasad mogą wiązać się nie tylko z finansowymi karami ale również mogą doprowadzić do niebezpiecznych wypadków na stanowisku pracy w efekcie których pracownik może doznać poważnych urazów, a nawet ponieść śmierć. Z tego też powodu każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników wysokościowych ma obowiązek zaopatrzyć ich w adekwatne środki ochrony indywidualnej mające na celu zminimalizować ryzyko wypadków czy też ich skutków. Mamy tutaj na myśli zarówno środki ochrony zbiorowej takie jak siatki ochronne czy balustrady, jak również środki ochrony osobistej w skład których wchodzi sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Warto tutaj wspomnieć, że najczęściej przydadzą nam się one podczas pracy na placach budowy, w czasie rozbiórki, remontów czy prac porządkowych wykonywanych na wysokościach. Istotną informacją jest fakt, że sprzęt ochrony indywidualnej jest obowiązkowy w przypadku prac wykonywanych powyżej 1 metra od podłoża jak i w przypadku drabin mających ponad 2 metry ponad podłożem. Dotyczy to również wszelkich kominów, słupów, konstrukcji wieżowych czy budowlanych, które pozbawione są stropów. Prace na wysokościach mogą być wykonywane wyłącznie przez tych pracowników, którzy przejdą odpowiednie do tego szkolenia jak również będą prawidłowo korzystać z wymaganych sprzętów ochrony. Ponadto, pracownik musi zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń na jakie jest narażony podczas wykonywania swoich obowiązków oraz znać swoje prawa jak i obowiązki. Kolejną istotną informacją jest fakt, że w przypadku pracy wykonywanych powyżej 2 metrów od podłoża muszą być do tego powołane co najmniej 2 osoby, które będą świadome ryzyka zawodowego. Obszerna wiedza na temat protokołu bezpieczeństwa czy przepisów BHP sprawi, że będziemy wiedzieć na jakie czynniki warto zwrócić uwagę oraz pozwoli nam na samodzielne kontrolowanie stanu technicznego wykorzystywanego sprzętu co również może ustrzec nas przed czyhającymi zagrożeniami. Niezbędna kwestią jest odpowiednia ocena ryzyka, które może wystąpić, co pozwoli nam na zastosowanie skutecznych rozwiązań. Wśród popularnych produktów, które wykorzystywane są podczas pracy na wysokościach znajdziemy kask roboczy, obuwie bhp oraz zestawy asekuracyjne. Wiele ciekawych propozycji na wymienione produkty znajdą Państwo w dobrze rozbudowanej ofercie jaką posiada nasz sklep i hurtownia Optimum BHP.
Praca na wysokościach – czego należy unikać aby nie zwiększyć ryzyka wypadku?
Jak już Państwo zdążyli zauważyć, praca na wysokościach jest bardzo odpowiedzialna i niebezpieczna jednocześnie dlatego nic dziwnego, że tak duży nacisk kładzie się na przestrzeganie przepisów BHP. Jedynie osoby, które mają specjalne uprawnienia mogą zająć się przygotowywaniem odpowiednich do pracy na wysokościach konstrukcji czy siatki zabezpieczającej. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wypadków zabrania się korzystania ze starych lub zniszczonych krawężników czy poręczy, które stwarzają zagrożenie. Duży wpływ na bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach mają również warunki atmosferyczne dlatego w czasie porywistych wiatrów przekraczających 10m/s, burzy czy intensywnych opadów śniegu lub deszczu zabrania się wykonywanie takowych prac. Nie wolno zostawiać używanych narzędzi do wykonywania prac w miejscach, w których mogłyby spowodować ryzyko upadku z wysokości. W czasie pracy na wysokościach nie można używać drabin na wysokości przekraczającej 4 metry od podłoża oraz takich, których waga przekracza 10 kg. Oczywiście zwracajmy także uwagę na rodzaj podłoża, które nie może być zaolejone lub oblodzone co mogłoby doprowadzić do poślizgnięcia, a nawet upadku.
Środki ochrony przed upadkiem – rodzaje i zadania jakie mają spełniać.
Do głównych funkcji jakie leżą po stronie wykorzystywanego sprzętu ochrony indywidualnej jest bez wątpienia ochrona użytkownika w czasie spadania poprzez zmniejszenie siły podczas zatrzymania. Niezbędny będzie tutaj system powstrzymywania spadania wykonany zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa PN-EN 363:2005. Ważne jest również, aby odizolować miejsce, które objęte jest ryzykiem spadających przedmiotów tak, aby ani osoby postronne ani pozostali pracownicy nie byli na to narażeni. Sprzęt ochronny wykorzystywany do utrzymania prawidłowej pozycji oraz chronić przed upadkiem z wysokości musi spełniać normy PN-EN 358:2002. Warto jest tutaj nieco bliżej przyjrzeć się elementom z jakich składa się system powstrzymania spadania. Pierwszym z nich jest punkt kotwiczący, który wykorzystywany jest do zaczepienia podzespołu łącząco-amortyzującego do wyznaczonej konstrukcji nośnej. W przypadku stałych punktów kotwiczących wykorzystuje się np. systemy poziome ze słupkami kotwiczącymi albo stalową liną. Jeżeli chodzi o punkty przenośne, które sprawdzą się przy dynamicznych pracach mamy tutaj do wybory takie rozwiązania jak zaczepy linkowe lub taśmowe, statywy bezpieczeństwa czy też poziome liny włókiennicze kotwiczące. Kolejnym elementem jest podzespół łącząco-amortyzujący, który jak sama nazwa wskazuje łączy punkt kotwiczący z zaczepem szelek bezpieczeństwa. Dzięki temu niespodziewany upadek zostanie zatrzymany, a jego siła znacznie zmniejszona. Do utrzymania ciała pracownika w czasie upadku służyć będą szelki bezpieczeństwa, które jednocześnie równomiernie rozłoży dynamiczne siły powstające przy hamowaniu upadku. Wybierajmy wyłącznie modele, które będą posiadać również pasy udowe i barkowe co zapewni największy poziom bezpieczeństwa. Przy tej okazji należy zaznaczyć, że takie produkty jak pas monterski, biodrowy lub alpinistyczna uprzęż udowa, jako, że nie są w stanie zapewnić należytego poziomu ochrony nie mogą być wykorzystywane do pracy na wysokościach. Szelki bezpieczeństwa powinny nie tylko zapewniać ochronę ale również wysoki komfort użytkowania dlatego ważne jest aby były dostosowane do wagi i wzrostu użytkownika. Różnią się od siebie ilością punktów zaczepowych oraz sposobem ich rozmieszczenia. Na uwagę zasługuje także system do wyznaczania pozycji składający się z szelek bezpieczeństwa z pasem biodrowym oraz urządzenia wyznaczającego pozycję w czasie pracy spełniające normę PN-EN 358.
Praca na wysokościach – co jeszcze warto wiedzieć na temat zasad ochrony przed upadkiem?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca na wysokościach może być wykonywana wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone do tego osoby, które mają stosowne do tego zaświadczenie lekarskie, które nie straciło jeszcze ważności. Jeżeli chodzi o pracowników korzystających z okularów, nie mogą oni pracować na rusztowaniach i drabinach, których wysokość od podłoża przekracza 3 metry. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracownika jak i osób, które z nim współpracują. Wyłącznie Ci pracownicy z wadą wzroku, którzy noszą soczewki kontaktowe mogą zostać dopuszczone do wykonywania takich obowiązków. Jak widać, praca na wysokościach niesie za sobą wiele zagrożeń dlatego nie należy lekceważyć panujących przepisów dotyczących np. stosowania odpowiedniej odzieży roboczej czy sprzętów ochrony zbiorowej i indywidualnej, które obowiązek ma zapewnić pracodawca. Na zakończenie dodajmy, że jeżeli praca wykonywana jest powyżej 1 metra od podłoża wymagane jest stosowanie balustrad, krawężnik musi mieć wysokość 0,15 metra a ochrona poręczy 1,1 metra. Sklep i hurtownia Optimum BHP zachęca do zapoznania się z ofertą przygotowaną do ochrony przed upadkiem z wysokości w której znajdziemy wszystkie wspomniane wyżej produktu. Polecamy także zestawy asekuracyjne czy urządzenia samohamowne.