Czym jest frezowanie?
Frezowanie to proces obróbki mechanicznej materiałów, polegający na użyciu freza, który obracając się z dużą prędkością, usuwa materiał na obrabianym elemencie, tworząc tym samym pożądany kształt. Frezowanie to bardzo popularna metoda, ciesząca się zastosowaniem w wielu przemysłach. Nie jest ona jednak wolna od wad i problemów mogących wystąpić podczas procesu frezowania.
Problemy z frezowaniem trudno dostępnych i głębokich kształtów
Zdarza się, że frezowanie trudno dostępnych i głębokich kształtów bywa problematyczne. Wynika to między innymi z ograniczeń, jakie mają używane przez nas narzędzia. Trzeba brać pod uwagę, że trudne i wymagające wysokiej precyzji kształty mogą być niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu standardowych technologii frezowania. Ponadto, złe dopasowanie narzędzia może skutkować jego uszkodzeniem podczas próby frezowania na zbyt dużą głębokość. W takich przypadkach pomocna, a czasem i niezbędna, będzie znajomość zaawansowanych technik frezowania.
Zaawansowane techniki frezowania
Zaawansowane techniki frezowania to alternatywne i często innowacyjne metody obróbki, które bywają najskuteczniejsze w przypadku gdy zależy nam na uzyskaniu skomplikowanych i trudno dostępnych kształtów. Proces frezowania z zastosowaniem zaawansowanych technik frezowania obejmuje użycie specjalnych narzędzi czy urządzeń. Możemy zaliczyć do nich narzędzia takie jak frezy o kulistym kształcie, systemy chłodzenie wierteł czy narzędzia do frezowania wibracyjnego. Poniżej znajdziesz przykładowe zaawansowane techniki frezowania:
Frezowanie stopniowe
Technika stopniowego frezowania polega na stopniowym opuszczeniu narzędzia frezującego po każdym przejściu. W ten sposób otrzymujemy stopniowe pogłębienie w obrabianym materiale. Warto pamiętać, że frezowanie stopniowe umożliwia wysoką precyzję obróbki, ale również wymaga precyzji we wprowadzanych ustawieniach głębokości cięcia, a także wprawnego doboru narzędzia.
Frezowanie wieloosiowe
Metoda ta pozwala na obróbkę materiałów w trzech lub więcej osiach jednocześnie. Dla porównania tradycyjna metoda frezowania przyjmuje obróbkę tylko na dwóch osiach, zwyczajowo osie x i y, podczas gdy frezowanie wieloosiowe umożliwia nam poruszanie się również na dodatkowych osiach. Jednoczesne frezowanie dodatkowych osi może być przydatne podczas wykonywania skomplikowanych kształtów.
Frezowanie EDM
Z angielskiego Electrical Discharge Machining, to zaawansowana metoda frezowania, która wykorzystuje wyładowania elektryczne do usuwania materiału. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to metoda bezkontaktowa. Prąd przepływający pomiędzy obrabianym materiałem a elektrodą powoduje precyzyjne usuwanie materiału. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku obróbki materiałów twardych i kruchych — takich jak ceramika czy diament.
Podsumowanie
Frezowanie to proces obróbki mechanicznej, pozwalający na wycinanie mniej lub bardziej skomplikowanych kształtów i otworów. Jednak frezowanie trudno dostępnych i głębokich kształtów bywa problematyczne, co wynika z ograniczeń narzędzi. Dlatego pomocne jest stosowanie zaawansowanych technik frezowania, takich jak frezowanie stopniowe, wieloosiowe czy EDM (Electrical Discharge Machining). Frezowanie stopniowe polega na stopniowym opuszczaniu narzędzia frezującego po każdym przejściu, umożliwiając tym samym stopniowe pogłębienie w obrabianym materiale. Frezowanie wieloosiowe pozwala na obróbkę materiałów w trzech lub więcej osiach jednocześnie, co może być przydatne podczas wykonywania skomplikowanych kształtów. Natomiast EDM to zaawansowana metoda frezowania, która wykorzystuje wyładowania elektryczne do usuwania materiału i jest szczególnie skuteczna w przypadku obróbki materiałów twardych i kruchych.
Na zlecenie Metikam Sp. z o.o.