Jedną z bardziej wymagających, a jednocześnie niebezpiecznych prac jest praca na wysokościach, która naraża nas na liczne urazy związane z upadkiem, a w najgorszym wypadku nawet na śmierć dlatego nic dziwnego, że tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania tego typu obowiązków. Zapewnienie niezbędnych środków ochrony indywidualnej jest obowiązkiem pracodawcy, który oczywiście musi się stosować do obowiązujących przepisów BHP. Mamy tutaj również na myśli należyte przygotowanie stanowiska pracy w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wypadków. Na wstępie warto zaznaczyć, że praca na wysokościach zgodnie z prawem to wszystkie czynności, które wykonywane są przez pracowników na wysokości powyżej 1 metra z wyjątkiem sytuacji w której powierzchnia jest z każdej strony osłonięta ścianami lub oszklonymi szybkami do wysokości co najmniej 1,5 metra czy też gdy powierzchnia posiada konstrukcje stałe lub urządzenia zabezpieczające przed upadkiem. Należy zatem tutaj zaznaczyć, że praca na wysokościach określa czynności wykonywane na rusztowaniach, drabinach, pomostach rampach itp. Ze względu na trudną specyfikę tego typu pracy nie każda osoba może być dopuszczona do jej wykonywania. Ważne jest aby taki pracownik był przede wszystkim pełnoletni, nie posiadał żadnych przeciwskazań do jej wykonywana co musi być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, a także musi odbyć adekwatne szkolenia oraz korzystać z obowiązujących środków ochrony indywidualnej takich jak zestawy asekuracyjne czy kaski robocze. Praca na wysokościach, która jest tak niebezpieczna musi być wykonywana przez odpowiedzialne i rozsądne osoby, które nie będą lekceważyć obowiązujących zasad mając świadomość możliwych konsekwencji. Dla uzmysłowienia z jak dużym ryzykiem wiąże się ten rodzaj pracy warto wspomnieć o przeprowadzonych statystkach prze Państwowa Inspekcja Pracy z których wynika, że co 6 wypadek śmiertelny, który miał miejsce w jakimkolwiek środowisku pracy to właśnie ten spowodowany upadkiem z wysokości z czego aż połowa z nich miała miejsce w branży budowlanej. Dlatego warto zaopatrzyć się w zależności od warunków pracy i wytycznych przepisów bhp np. w szelki bezpieczeństwa, amortyzator czy hełm ochronny.

Praca na wysokościach – poznajmy obowiązki od strony pracodawcy oferującego prace na wysokościach!

Mówiąc ogólnikowo, pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo każdemu swojemu pracownikowi stwarzając środowisko pracy zgodne z obowiązującymi zasadami BHP. Jak już wcześniej wspomnieliśmy pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkie niezbędne do wykonywania danego rodzaju pracy, środki ochrony indywidualnej oraz zapewnić im szkolenie informujące jak z takich produktów należycie korzystać. Kolejnym ważnym aspektem może okazać się zatrudnienie jednej lub większej ilości osób, które to będą odpowiedzialne za nadzorowanie pracy na wysokościach oraz bezpieczeństwa pracowników. Pracodawca ma również obowiązek zapewnić osobą, które wykonują prace na wysokościach odpowiednią asekuracje , która najczęściej wiąże się ze wsparciem innych pracowników, którzy w tym czasie nie wykonują swoich obowiązków. Dobrze jest aby miejsca niebezpieczne, w których istnieje ryzyko wystąpienia wypadków były odpowiednio znakowane co będzie uświadamiać pracownika, że musi zachować szczególną ostrożność. Oczywiście nie należy również zapomnieć o przydzieleniu konkretnych obowiązków swoim pracownikom, poinformowanie ich o wymaganiach bhp co zminimalizuje ryzyko wypadków. Należy w odpowiedni sposób zaplanować i zorganizować pracę na wysokościach poprzez przewidywanie potencjalnych zagrożeń aby móc im zapobiec. Pracodawca ma obowiązek stworzyć balustradę z poręczą przynajmniej na wysokości 1,1m zawsze wtedy, kiedy powierzchnia znajduje się powyżej 1 metra do czego niezbędne okażą się również krawężniki o minimalnej wysokości 0,15 m przy czym należy pamiętać aby w połowie, między krawężnikiem a poręczą zamieścić poprzeczkę lub inny rodzaj zabezpieczenia mogący uchronić pracownika przed upadkiem. W sytuacjach w których nie ma możliwości zastosowania wspomnianych środków bezpieczeństwa należy korzystać ze środków ochrony indywidualnej adekwatnych do rodzaju możliwych zagrożeń. Zła koordynacja i organizacja pracy, lekceważące podejście do powierzonych obowiązków przez pracownika, niestosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej lub korzystanie z nich w sytuacji kiedy posiadają jakiekolwiek defekty oraz zgoda na postępowania niezgodne z zasadami BHP to tylko nieliczne sytuacje, które najczęściej są przyczyną wypadków mających miejsce podczas pracy na wysokościach. Należałoby również zaznaczyć wbrew pozorom, prace na wysokościach wykonywane mogą być również w naszych gospodarstwach domowych jednak oczywiście zdecydowanie częściej z tego typu charakterem pracy spotkamy się na placach budowy, przy pracach konserwacyjnych, termomodernizacji budynków czy nawet podczas odśnieżania dachów. 

Praca na wysokościach, a środki ochrony zbiorowej.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważne podczas pracy na wysokościach jest stosowanie balustrad z poręczami ale również przydatne okażą się rusztowania czy siatki ochronne. Ważne jest aby zastosować rozwiązanie, które możliwie jak najlepiej zapewni bezpieczeństwo naszym pracownikom jak również bezwzględnie łączyć je z odpowiednimi środkami ochrony indywidualnej. Jeżeli dojdzie do sytuacji, które są bardzo możliwe, że konieczne będzie zdjęcie środków ochrony zbiorowej na określony czas należy mieć przygotowane awaryjne rozwiązanie na taką ewentualność, aby pracownik miała zapewnioną ochronę na dokładnie takim samym poziomie co w pierwotnej wersji, w przeciwnym wypadku praca nie może być kontynuowana. 

Zabezpieczenia zbiorowe, czyli prac przy balustradach i nie tylko.

Jeżeli do wykonywania swoich obowiązków niezbędne jest korzystanie z takich zabezpieczeń jak rusztowania, drabiny czy klamry należy pamiętać, aby były one wytrzymałe, stabilne oraz równie dobrze zabezpieczone w celu uniknięcia niespodziewanej zmiany ich miejsca. W przypadku wykorzystywania pomostów należy pamiętać, żeby ich powierzchnia była w stanie pomieścić nie tylko pracownika ale również jego wszystkie niezbędne do wykonywania obowiązków narzędzia. Każda osoba, która będzie korzystać z pomostów musi mieć prosty dostęp do informacji na temat maksymalnego obciążenia, a co najważniejsze, jej podłoga musi być na stałe przymocowana do konstrukcyjnych elementów pomostu. Wyżej wspomniane zasady maja zastosowanie w przypadku kiedy nasze prace wykonywane są z zabezpieczeniami niededykowany do pracy, o wysokości nie większej niż 2 m nad podłożem. W sytuacji kiedy jednak już rusztowania znajdują się powyżej 2 metrów należy zadbać o bezpieczeństwo przy komunikacji pionowej i dojściu do miejsca pracy jak również o ich stabilność i wytrzymałość takowych rusztowań biorąc pod uwagę możliwie obciążenia dlatego też zanim rusztowania będą oddane do użytkowania musi nastąpić ich odbiór techniczny. Warto również wspomnieć o zasadach, które należy stosować w przypadku pracy na kominach, masztach, konstrukcjach wieżowych czy budowlanych pozbawionych stropów czy też przy montowaniu czy demontażu rusztowań lub pracy na drabinach na wysokości większej niż 2 m na zewnątrz. Mamy tutaj na myśli korzystanie ze środków asekuracyjnych, chroniących przed upadkiem z wysokości takich jak np. szelki bezpieczeństwa, stosowanie hełmów roboczy jak również sprawdzenie stanu technicznego konstrukcji, każdorazowo przed wejściem na nią.

Bezpieczna praca na wysokościach – dbamy o zdrowie i życie pracowników z trudnych środowisk pracy!

Pomimo, iż praca na wysokościach nie należy do najłatwiejszych obowiązków, istnieje wiele możliwości, które pozwolą nam skutecznie zminimalizować ryzyko groźnych wypadków. Sklep i hurtownia Optimum BHP posiada bogatą ofertę na wszystkie niezbędne środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokościach. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze dlatego tak ważne jest stosowanie się do panujących w danym środowisku pracy zasad BHP! Poznaj ofertę na środki chrony przed upadkiem.