Buty robocze są jednym z najważniejszych elementów chroniących pracownika przed różnego rodzaju zagrożeniami w miejscu pracy. Niezależnie od przeznaczenia muszą zapewniać optymalny poziom bezpieczeństwa i maksymalną wygodę. Aspektem, na który zwraca uwagę coraz więcej producentów obuwia roboczego, jest także ich estetyka, która decyduje często o ostatecznym wyborze konkretnego modelu. Jedną z najpopularniejszych firm, która łączy od lat z dobrym skutkiem wysoką jakość z komfortem codziennego użytkowania i nowoczesnym designem jest Portwest. Przyjrzyjmy się bliżej kilku wybranym modelom obuwia roboczego z szerokiej oferty irlandzkiego producenta.

Rodzinna firma z Westport

Swoją nazwę firma zawdzięcza miejscu, w którym została założona na początku XX wieku przez braci Hughes – mieszkańców miasta Westport na zachodnim wybrzeżu Irlandii. W początkowym okresie działalności była to mała firma odzieżowa skoncentrowana na lokalnym rynku. Dzięki wysokiej jakości produktów jej popularność rosła, a asortyment poszerzał się sukcesywnie o nowe linie odzieży i akcesoriów związanych z ochroną pracowników różnych branż. Z czasem w ofercie firmy pojawiły się buty robocze, w których innowacyjne technologie idą w parze z solidnym rzemiosłem, wysoką jakością wykonania oraz ciekawym wzornictwem nawiązującym do aktualnych trendów.

Od kilkudziesięciu lat Portwest należy do najpopularniejszych producentów odzieży roboczej, ochronnej i PPE. Oferuje blisko 1400 produktów, zatrudnia ponad 5000 pracowników i projektantów, posiada globalną sieć dystrybucji i działa w ponad 130 krajach na całym świecie. Cztery nowoczesne fabryki zlokalizowane są w Bangladeszu, Birmie, Włoszech i Albanii, a magazyny i biura sprzedaży znajdują się m.in. w Polsce. Firmą zarządza obecnie trzecie i czwarte pokolenie rodziny Hughes. Do najważniejszych priorytetów firmy należą etyczny handel oraz działania na rzecz ochrony środowiska. W realizacji określonych krótko- i długoterminowych celów zrównoważonego rozwoju pomaga inicjatywa Portwest Planet. Wszystkie fabryki Portwest posiadają certyfikat WRAP Gold Standard – niezależnego programu dotyczącego odpowiedzialnej produkcji w sektorze wyrobów szytych, a 85% ubrań wyprodukowanych przez firmę posiada znak OEKO-TEX® STANDARD 100, który stanowi gwarancję, że każdy składnik produktów Portwest został sprawdzony pod kątem szkodliwych substancji.

Aktualna oferta i wybrane modele obuwia roboczego Portwest

Aktualna oferta obuwia roboczego Portwest obejmuje trzewiki, półbuty, sandały, obuwie o kroju sportowym oraz kalosze. Trzewiki robocze produkowane są zarówno w wersji całorocznej, jak i zimowej, z warstwą ocieplającą. Typowo letnim obuwiem roboczym są lekkie, sportowe półbuty oraz sandały, które przeznaczone są również do pracy na niektórych stanowiskach w pomieszczeniach zamkniętych. Każdy rodzaj butów roboczych Portwest produkowany jest także w wersji o właściwościach antystatycznych. Łatwo je rozpoznać, ponieważ wszystkie buty ESD muszą być oznaczone charakterystycznym piktogramem umieszczonym w widocznym miejscu.

Buty robocze ESD znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle elektronicznym, petrochemicznym, samochodowym i spożywczym. Wymagane są również w niektórych laboratoriach i placówkach służby zdrowia. Uniwersalnym, ponadczasowym modelem obuwia roboczego wybieranym chętnie m.in. przez pracowników szpitali są saboty Compositelite ESD, które zapewniają nie tylko skuteczną ochronę palców, ale także wygodę i bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Wyściółka z przewiewnej tkaniny zapobiega otarciom stóp i wchłania nadmiar potu, a otwory wentylacyjne zwiększają przewiewność. Kompozytowy podnosek sprawia, że buty są bardzo lekkie. Antypoślizgowa podeszwa zapewnia dobrą przyczepność i stabilizację.

Wśród trzewików i półbutów Portwest szczególnej uwadze polecamy modele z serii Steelite, które wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem, dzięki czemu sprawdzają się doskonale nie tylko jako obuwie robocze, ale także codzienne. Jednym z przykładów obuwia roboczego łączącego ponadczasowy fason z komfortem użytkowania i skuteczną ochroną stóp są klasyczne, stylowe sztyblety Steelite Dealer, które posiadają stalowy podnosek, wkładkę antyprzebiciową oraz antypoślizgową podeszwę odporną na paliwa i oleje. Innym przykładem obuwia roboczego, które można nosić z powodzeniem również na co dzień są półbuty Steelite Aire oraz Steelite Tove – idealne modele do pracy w czasie letnich upałów. Mimo że mają ochronny podnosek oraz wkładkę antyprzebiciową, są lekkie, a dobrą wentylację zapewnia oddychająca i jednocześnie odporna na uszkodzenia mechaniczne dzianina, z której wykonano cholewkę. Nowoczesny design sprawia, że trudno odróżnić je od modnego, sportowego obuwia lifestylowego.

Ofertę obuwia uzupełniają specjalistyczne wkładki, wśród których znajdują się m.in. wkładka z amortyzatorami żelowymi oraz pochłaniaczem energii pod piętą (model Ultimate Comfort FC81 oraz FC90), wkładka z pianki zapamiętującej kształt stopy (model FC87), perforowana wkładka antybakteryjna (model Actifresh FC86) oraz wkładka z warstwą aluminiową pomagającą utrzymać optymalny komfort termiczny niezależnie od temperatury (model FC88).

Najważniejsze zalety butów roboczych Portwest

Cechy, które wyróżniają produkty Portwest na tle konkurencji to najwyższa jakość materiałów, ciekawe wzornictwo oraz szeroka, zróżnicowana oferta. Nie dziwi więc fakt, że zarówno obuwie, jak i odzież robocza irlandzkiego producenta cieszą się globalną popularnością i stają się często pierwszym wyborem dla wszystkich, którzy szukają produktów łączących najlepsze cechy użytkowe z nowoczesnym designem. Dodatkowym atutem jest stosunek jakości do ceny, która w zdecydowanej większości jest bardzo przystępna.

Niezależnie od fasonu, najważniejszą cechą butów roboczych Portwest jest bezpieczeństwo. Wszystkie modele projektowane są tak, aby zapewniać optymalny poziom ochrony przed takimi zagrożeniami, jak urazy palców, upadki, rozcięcia czy też skręcenia stawów. Zanim trafią do sprzedaży, są testowane pod kątem zgodności z normami określającymi wymagania dotyczące obuwia roboczego w zróżnicowanych środowiskach pracy.