Wszystkie przedsiębiorstwa, w których dochodzi do magazynowania czy przetwarzania odpadów, muszą zadbać o uzyskanie bardzo ważnego dokumentu, jakim jest operat przeciwpożarowy. Czym on tak naprawdę jest? Kogo dotyczy i kto odpowiada za jego sporządzenie? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie w tym zakresie.

Operat przeciwpożarowy to dokument, w którym znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące warunków ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu, jego części lub innego miejsca, w którym dochodzi do magazynowania odpadów. Jego wydanie, jak również wcześniejsze ustalenie wszystkich warunków, powinno odbywać się w zgodnie z miejscowym Komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Jak wynika z art. 42 ust. 4b Ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730), operat powinien zostać dołączony do wniosku dotyczącego zezwolenia na przetwarzanie odpadów.



Kogo dotyczy operat przeciwpożarowy?

Zgodnie z treścią Ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730), operat przeciwpożarowy przyjmuje formę dokumentu, w ramach którego składane są wnioski potrzebne do ubiegania się o:

  • zezwolenie na zbiórkę odpadów,
  • zezwolenie na przetwarzanie odpadów,
  • pozwolenie na wytwarzanie odpadów, w tym ich zbieranie lub przetwarzanie.

Mając powyższe na uwadze, uzyskanie operatu przeciwpożarowego leży w gestii przedsiębiorstw, które ubiegają się o zdobycie co najmniej jednego z trzech zezwoleń.

Kto sporządza operat przeciwpożarowy?

W Ustawie o odpadach widnieją również konkretne zapisy dotyczące tego, kto może być odpowiedzialny za sporządzenie operatu przeciwpożarowego. Mogą tego dokonać jedynie uprawnione do tego osoby. Jeśli organem wydającym zezwolenie jest marszałek województwa lub regionalny dyrektor ochrony środowiska, wówczas dokument może być sporządzony tylko przez odpowiedniego rzeczoznawcę, który zajmuje się sprawami zabezpieczeń przeciwpożarowych.



Jeżeli organem właściwym jest natomiast starosta, wówczas lista upoważnionych do wystawienia operatu jest nieco dłuższa. W takim przypadku dokument mogą stworzyć osoba z tytułem zawodowym inżyniera pożarnictwa lub ukończonymi studiami wyższymi w obszarze inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego.

Jakie informacje powinny się znaleźć w operacie przeciwpożarowym?

Treść operatu przeciwpożarowego została dokładnie określona przez ustawodawcę. W każdym takim dokumencie powinny się znaleźć trzy rodzaje informacji:

  • formalno-prawne - należy przez to rozumieć przede wszystkim informacje dotyczące przedmiotu i celu tworzenia operatu, ale także dane osoby opracowującej operat (wraz z wyszczególnieniem jej kwalifikacji), a następnie podstawy prawne, adres podmiotu i jego działalność, rodzaj i masę odpadów, miejsce przetwarzania i magazynowania czy też określenie ewentualnej ilości odpadów niebezpiecznych,
  • dotyczące ochrony przeciwpożarowej - chodzi głównie o warunki ochrony i warunki techniczne, a także szczegółowy opis procesu technologicznego, sposoby postępowania w przypadku wybuchu pożaru czy też inne obowiązki i zadania konieczne do wykonania w ramach ochrony przeciwpożarowej,
  • opinia - musi dotyczyć wszelkich instalacji, obiektów budowlanych lub ich części, ale także pozostałych miejsc, w których będzie dochodziło do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Opinia ta jest potwierdzeniem spełniania wymagań w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej.

Zamieszczenie w operacie powyższych informacji nie jest jednak wszystkim, czego należy dokonać w ramach procedury uzyskiwania tego dokumentu. Dodatkowo należy do niego dołączyć wniosek, dokumenty potwierdzające uzyskanie zgody na odstępstwa od przepisów lub zastosowanie innych rozwiązań w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej, a także kserokopię decyzji upoważniającej do zbierania, wytwarzania lub przetwarzania odpadów.



Podstawowe zasady umożliwiające wydanie operatu przeciwpożarowego

Wszelkie obiekty budowlane lub ich części, a także instalacje, w pobliżu których będzie dochodziło do zbierania i przetwarzania odpadów powinny zostać zaprojektowane, wykonane i uruchamiane w taki sposób, aby ryzyko wystąpienia pożaru było możliwie jak najbardziej zminimalizowane.

Jeśli jednak dojdzie do pożaru, konstrukcje powinny umożliwiać zapobieganie dalszego rozprzestrzeniania się ognia i dymu, również na przyległe i sąsiadujące obiekty. Ponadto konieczne jest zachowanie możliwości ewakuacji zagrożonych osób, utrzymania nośności konstrukcji i zapewnienia ratownikom jak największego poziomu bezpieczeństwa. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź askarprotect.pl