Trwałość odzieży i butów roboczych zależy od ich jakości oraz charakteru wykonywanej pracy. Zużycie poszczególnych elementów ochrony pracownika przebiega więc w różnym tempie, jednak niezależnie od tego gdzie i w jaki sposób wykonujemy swoje obowiązki, zarówno w interesie pracownika, jak i pracodawcy leży dbałość o zachowanie jak najlepszego stanu odzieży i obuwia roboczego przez możliwie najdłuższy czas. Na co zwrócić uwagę, aby ich żywotność nie okazała się zbyt krótka? Poznajmy kilka skutecznych sposobów oraz cennych rad, dzięki którym ograniczymy tempo ich zużycia i zachowamy wszystkie właściwości ochronne.

Jakość to podstawa

Wybierając odzież i buty robocze, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane, przy czym nie warto kierować się najniższą ceną. Mimo chlubnych wyjątków tania odzież iobuwie robocze mogą okazać się mniej wytrzymałe niż ich droższe odpowiedniki, co wiąże się z koniecznością wcześniejszej wymiany na nowe. Szukanie oszczędności w obszarze niezbędnych środków ochrony indywidualnej bywa więc nieopłacalne. Lepiej zainwestować w ubranie i buty producentów znanych z solidności oraz rozwiązań zwiększających trwałość i poziom ochrony pracownika.

Komu warto zaufać? Z opinii użytkowników znalezionych w Internecie wynika, że jest przynajmniej kilkanaście firm znanych z wysokiej jakości produktów dla pracowników różnych branż. Wśród nich najczęściej wymieniane są takie marki, jak Snickers Workwear, Leber and Hollman, Consorte, Portwest czy też PPO. Renoma producenta jest zazwyczaj wystarczającym gwarantem wysokiej jakości. Warto jednak zwrócić uwagę na istotne detale, takie jak sposób wykończenia, rodzaj zamków i guzików, rozwiązania polepszające oddychalność i wentylację oraz wzmocnienia miejsc narażonych na uszkodzenia. To od nich zależy w dużym stopniu funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo.

Odpowiednie użytkowanie, czyszczenie i konserwacja

Najważniejszym czynnikiem decydującym o żywotności ubrania i obuwia roboczego jest odpowiednie użytkowanie. W miarę możliwości należy unikać narażania środków indywidulanej ochrony na działanie agresywnych środków chemicznych lub uszkodzeń mechanicznych oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących przeznaczenia, użytkowania i konserwacji.

Systematyczne czyszczenia i konserwacja odzieży i obuwia roboczego to czynności, które mają niebagatelny wpływ na wydłużenie ich żywotności. Po każdym dniu pracy warto oczyścić buty z brudu i kurzu za pomocą wilgotnej szmatki lub miękkiej szczoteczki oraz przyjrzeć się uważnie w jakim stanie znajduje się odzież robocza. W razie konieczności wyprania należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta lub oddać ubranie w ręce profesjonalistów, co bywa konieczne szczególnie w przypadku niektórej odzieży specjalistycznej. W wyniku niewłaściwego prania może dojść do obniżenia funkcji ochronnych. Suszenie powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Do konserwacji obuwia należy używać specjalistycznych środków, dzięki którym zachowują swoje właściwości ochronne i estetyczne. Regularna impregnacja i pastowanie butów z zamszu lub ze skóry zabezpiecza obuwie przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz zmiennych warunków atmosferycznych, a tym samym wydłuża ich trwałość. Wszelkie preparaty pielęgnacyjne i zabezpieczające należy aplikować po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu obuwia. Warto również pamiętać, że większości butów roboczych nie można prać w pralce. Dobrym pomysłem na przedłużenie żywotności obuwia roboczego oraz zwiększenie komfortu użytkowania jest stosowanie specjalistycznych wkładek z amortyzatorami żelowymi oraz pochłaniaczami energii (np. Ultimate Comfort FC81) lub wkładek antybakteryjnych pomagających utrzymać świeżość (np. Actifresh FC86).

Właściwe przechowywanie

Właściwe przechowywanie to kolejny czynnik, który sprzyja wydłużeniu żywotności ubrania i obuwia roboczego. Po oczyszczeniu obuwia z kurzu i brudu należy pozostawić je do wyschnięcia w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu z dala od źródeł wysokiej temperatury. Szafka, w której są przechowywane, powinna zapewniać dobrą cyrkulację powietrza oraz chronić przed wilgocią. Suszenie obuwia roboczego na kaloryferze to pomysł, które może skutkować deformacją lub uszkodzeniem. Jeśli chcemy ograniczyć możliwość zniekształcenia obuwia, warto włożyć do środka specjalną wkładkę gwarantującą zachowanie kształtu. Może to być również czysty i zmięty w kulkę miękki papier, należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie można zastosować jedynie wówczas, gdy buty nie są przemoczone.

Ubranie robocze najlepiej wieszać na wieszakach lub haczykach i przechowywać w miejscu przeznaczonym wyłącznie na odzież do pracy, bez możliwości kontaktu ze światłem słonecznym, nawet jeśli jest wilgotne. Warto jednak zadbać o odpowiednią ilość miejsca oraz dobrą wentylację. Zbyt mała przestrzeń i brak dostępu powietrza mogą przyczynić się do utrwalenia nieświeżego zapachu.

Bieżące naprawy i rotacja wyposażenia

Rodzaje odzieży i obuwia roboczego oraz przewidywany czas ich użytkowania ustala pracodawca w porozumieniu z pracownikami lub ich przedstawicielami. Jednak niezależnie od ustaleń, nieuniknione są ich uszkodzenia. Gdy je zauważymy, należy ocenić ich wpływ na bezpieczeństwo i odpowiednio zareagować. W przypadku małych dziur i przetarć możliwa jest zazwyczaj naprawa, jednak nie warto z nią zwlekać. Z czasem niewielkie uszkodzenia zaczną się powiększać, co w efekcie skróci żywotność środków ochrony indywidualnej i skutkować będzie koniecznością ich wymiany. Regularna kontrola stanu technicznego ubrania i obuwia roboczego powinna być więc nawykiem każdego pracownika. Jeśli naprawa nie jest możliwa, a odzież lub buty robocze przestaną spełniać swoją ochronną rolę, należy wymienić je na nowe.

Dobrym sposobem na wydłużenie żywotności odzieży i obuwia roboczego jest ich rotacja. O ile to możliwe, warto posiadać więc przynajmniej dwie pary butów i kilka zestawów ubrania zarówno na sezon letni, jak i zimowy.