Jakie rękawice robocze wybrać do pracy? I czym kierować się przy ich wyborze?

Czym właściwie się zajmujesz? Co należy do Twoich obowiązków w pracy? Jakie czynności wykonują pracownicy w Twojej firmie? Do jakiej branży należy Twój zakład pracy?

Od tych pytań powinniśmy zacząć rozmowę na temat rękawic roboczych. Tego typu pytania są kluczowe dla mojej pomocy w doborze dobrych produktów. Gdyby ta rozmowa odbywała się w naszej siedzibie hurtowni Optimum BHP w Tychach, posiadając tę wiedzę z automatu zaoferowałbym Ci kilka przykładowych par, udając się następnie na magazyn po kolejne, dedykowane specjalnie do czynności związanych z Twoim charakterem pracy. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taką wizytę, przebywając np. na drugim końcu Polski, mimo, że gorąco do tego zachęcamy.   ;-)  Zawsze natomiast możesz  skorzystać z oferty naszego sklepu internetowego bhp. Abyś jednak wybrał mądrze i był w pełni zadowolony z zakupu końcowego pozwól, że przedstawię Ci kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy doborze rękawic ochronnych.

Rozmiar rękawic roboczych

Nie oszukujmy się – najlepszym rozwiązaniem jest przymiarka, gdyż rozmiar dłoni to indywidualna sprawa. Dłonie różnią się szerokością, długością, grubością palców, itd. Oficjalnie jednak istnieje pewien umowny podział rękawic roboczych ze względu na rozmiar, w którym występują one w przedziale od 6 do 12. Wielkość ta jednak zależy też w dużej mierze od producenta. Rozmiar 6 jest przeznaczony bardziej dla kobiet. Duży wpływ na rozmiar rękawic roboczych bhp ma również materiał, z którego są wykonane. Przykładowo rękawice lateksowe, które charakteryzują się dużą elastycznością łatwiej dopasują się do dłoni, niż ich odpowiednik w kategorii rękawice skórzane. 

Jeśli używać będziemy zbyt ciasnych rękawiczek ochronnych, osłabi to nasze krążenie krwi w dłoni, przez co pojawi się drętwienie, a co za tym idzie ich przemęczenie. Dodatkowo będąc w ciągłym napięciu szybciej ulegną zniszczeniu. Rękawica zbyt obszerna nie sprawdzi się natomiast podczas prac wymagających precyzji, osłabiając jednocześnie chwyt. Najlepiej gdy jest wygodna, leży na dłoni bez nadmiernego ucisku, ale nie zsuwa się i nie marszczy w palcach. Poniżej przybliżona tabela rozmiarów.

Materiał z jakiego wykonane są rękawice ochronne

Ogólnie rękawice robocze ze względu na materiał możemy pogrupować na 3 rodzaje. Pierwszy stanowią dość uniwersalne w zastosowaniu rękawice, w których trzon produkowany jest z poliestru i nylonu - są to rękawice bawełniane czy też dziane, tekstylne. Często spotkać można podobne modele np rękawice powlekane poliuretanem, poprawiającym bezpieczeństwo i trwałość. Drugi rodzaj skupia się na ochronie przed wilgocią oraz chemikaliami. Materiałem bazowym jest w tym wypadku lateks, nitryl, butyl, oraz inne pochodne tworzywa - są to rękawice powlekane nitrylem czy lateksem lub też rękawice w całości wykonane z tych tworzyw jak np rękawice nitrylowe chemoodporne. Trzecia grupa to rękawice ochronne produkowane ze skór zwierzęcych, stosowane przy pracach na budowie, podczas spawania, lub w przemyśle ciężkim. Do spawania stosowane są rękawice skórzane spawalnicze dwóch wariantów: - A – grubsze, mniej precyzyjne, o wysokiej ochronie; oraz B – cieńsze, do spawania metodą TIG. Istnieją ponadto rękawice będące kombinacją różnych materiałów, która to podnosi ich funkcjonalność i trwałość. Bardzo wartościowe są również egzemplarze z dodatkiem lycry i stretchu, poprawiające elastyczność i dopasowanie są to zazwyczaj rękawice monterskie czy też rękawice wzmacniane skórą. Bardzo popularnym materiałem do produkcji rękawic roboczych jest skóra. Rękawice skórzane z dwoiny świetne są jako rękawice budowlane. Podobnie sprawa ma się z rękawicami z koziej skóry które sprawdzają się także na magazynach i w transporcie.

Rękawice robocze skórzaneRękawice wzmacniane skórą 

Rękawice robocze powlekaneRękawice powlekane lateksem,
lub pianką lateksową to doskonałe rozwiązanie, gdy liczy się przyczepność i pewny chwyt. Są stworzone do prac precyzyjnych. Nie sprawdzą się natomiast w kontakcie z olejami oraz przy wysokim tarciu, gdyż nie są wystarczająco wytrzymałe, ścierając się dość szybko. 


Przeciwieństwem są rękawice powlekane nitrylem, który jest bardzo wytrzymały, lub które ewentualnie są powlekane pianką nitrylową. Są dodatkowo odporne na część substancji chemicznych. Nie zapewniają jednak aż tak dobrego chwytu i czucia, jak rękawice lateksowe.

Chwyt można poprawić za pomocą rękawic roboczych z dodatkowym pokryciem warstwą silikonową na palcach lub w części chwytnej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, czy nie ma przeciwwskazań związanych ze stycznością takiej substancji z powierzchnią stykową, np. lakierem samochodowym.

 

Uniwersalnym rozwiązaniem mogą okazać się rękawice powlekane poliuretanem PU, które nie tak łatwo zetrzeć lub rozerwać. Są bardzo popularne w wielu branżach. Często można spotkać je w halach produkcyjnych, czy niektórych budowach.


Rękawice robocze powlekane poliuretanem PU

Dodatkowe warianty

Każda praca manualna wiąże się z większymi lub mniejszymi zagrożeniami, powodującymi uszkodzenia dłoni np. przecięciami. Aby wyeliminować takie ryzyko, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie rękawic antyprzecięciowych. Są one wzmocnione specjalnymi włóknami, niezwykle wytrzymałymi, które nie poddają się rozcięciu. Dzięki wysokiemu poziomowi elastyczności mają podobne parametry jak zwykłe rękawice robocze. Różnica w bezpieczeństwie jest jednak diametralna.

W przypadku podatności na reakcje alergiczne, warto zaopatrzyć się w rękawice robocze o właściwościach antybakteryjnych. Oprócz zapobiegania rozkwitowi bakterii, niwelują też nieprzyjemny zapach. Najlepiej w przypadku alergii znaleźć produkty z certyfikatem Oeko-Tex, gwarantującym bezpieczeństwo materiałów, z jakich stworzona jest rękawica ochronna.

Ciekawym rozwiązaniem są również rękawice ochronne o właściwościach wentylujących. Idealnie sprawdzą się podczas całodniowej pracy w rękawicach. Gwarantują szybszą regenerację, przez co poprawia się komfort pracy. 

Połączeniem tych kilku cech są rękawice robocze Reis, model Graphixon. Są to rękawice powlekane nitrylem, odpornym na działanie olejów i smarów, trudnościeralnym, który ma też cechę antyprzecięciową. Sam trzon rękawicy natomiast wykonany został z włókien grafenowych. Grafen charakteryzuje antybakteryjność (certyfikat OEKO-Tex), oraz doskonała wentylacja, dzięki czemu można uniknąć reakcji alergicznych oraz zapewniony jest komfort pracy na wiele godzin. Eliminowany jest ponadto nieświeży zapach.  Doskonale dopasowują się do dłoni, nie zsuwając się jednocześnie dzięki ściągaczowi. Przeznaczone do precyzyjnych prac. W pewnym sensie są to uniwersalne rękawice dla każdego, do wielu prac, poza spawaniem.

 

Czy warto inwestować w droższe i jednocześnie lepsze rękawice? Wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli w firmie zatrudnionych jest wielu pracowników, a dodatkowo ich rotacja jest duża, to w pewnym sensie zrozumiałą sprawą jest fakt, iż pracodawca szuka oszczędności na tego typu asortymencie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że im lepsza i bardziej zaawansowane technologicznie rękawice ochronne, tym większy komfort w trakcie pracy, co pośrednio wpływa na zadowolenie pracownika. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to nieco śmieszne i naiwne, ale takie niuanse jak wygodna odzież robocza, komfortowe obuwie robocze, dobrze dopasowane rękawice ochronne, wygodne miejsce pracy, przydatne przedmioty i narzędzia razem tworzą pewien atut, czyli pozytywną opinię o pracodawcy, co może w dalszej perspektywie przyciągać co raz lepszych kandydatów na pracowników. 

Osobiście namawiam do zakupu rękawic roboczych z wyższej półki gdyż uważam, że warto inwestować w bezpieczeństwo. Wybór rękawiczek do pracy jest naprawdę bardzo duży, szczególnie w naszej hurtowni i sklepie internetowym bhp. 

Zapraszam do naszego sklepu internetowego Optimum BHP, oraz do siedziby naszej hurtowni, mieszczącej się w Tychach Odpowiedzi na wszystkie pytania chętnie udzielimy telefonicznie (6009893792) lub mailowo (sklep@optimumbhp.pl )

Zapraszamy!