Kotły przemysłowe to skomplikowane, zaawansowane technologicznie maszyny, które dostarczają ciepło do dużych firm, ale i np. wspólnot lokatorskich. To także ten segment rynku, który dynamicznie się rozwija. Niestety, ale nawet kotły wodne przemysłowe są podatne na różne czynniki, które mogą wpłynąć na ich wydajność i efektywność. Co stanowi dla nich szczególne zagrożenie? Jak sobie z nim radzić? Odpowiadamy!  

 

Co zagraża kotłom przemysłowym?

 

Potencjalnych obszarów ryzyka jest sporo. Poniżej przedstawiamy cztery najpopularniejsze, z którymi mierzą się użytkownicy takich kotłów nie tylko w Polsce, ale na niemal całym świecie.

 

  1. Jakość paliwa

 

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym czynnikiem wpływającym na wydajność kotła jest właśnie jakość paliwa. Skład paliwa niezgodny z normami prowadzi do niekompletnego jego spalenia, co w konsekwencji skutkuje spadkiem generowanej energii cieplnej, wytrącaniu się substancji szkodliwych dla środowiska jak i samej konstrukcji kotła. Bardzo ważne jest, aby paliwo – bez względu na to, czy będzie to gaz, olej czy  wodór – spełniało standardy wskazane przez producenta kotłów.

 

  1. Skala osadów i kamienia kotłowego

 

Dlaczego nadmierne nagromadzenie się osadów stwarza ryzyko dla kotłów przemysłowych? Przede wszystkim dlatego, że te mogą izolować płomieniówki, co zmniejsza przewodność cieplną, prowadząc do obniżenia wydajności całej konstrukcji. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja maszyny.

 

  1. Stan techniczny elementów kotła

 

Wraz z rosnącym przebiegiem każdy kocioł podlega naturalnemu zużyciu. Elementy takie jak palniki, zawory czy pompy wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Ważny jest też stan techniczny sterowników czy czujników – dotyczy to zwłaszcza tych nowocześniejszych konstrukcji.

 

  1. Warunki środowiskowe

 

Czynniki pośrednie, takie jak temperatura i jakość wody zasilającej, czy wilgotność powietrza dostarczonego do palnika również mogą wpłynąć na wydajność kotła. Dla maszyn przemysłowych, które pracują w specyficznych warunkach klimatycznych, może to oznaczać konieczność dostosowywania parametrów pracy w zależności od sezonu czy pory dnia.

 

Jaki kocioł przemysłowy warto kupić?

 

Przede wszystkim taki, który wyprodukowała znana, działająca na rynku od wielu lat firma. Dlaczego to tak ważne? Można tu wskazać nie tylko na technologiczne know-how, ale i na dostępność dedykowanych podzespołów oraz profesjonalne wsparcie techniczne. Wszystkie te cechy spełniają kotły przemysłowe od BOSCH.

 

Firma oferuje wiele różnych modeli, które doskonale sprawdzą się w różnych scenariuszach użytkowania. W jej portfolio znajdują się m.in.:

 

  • Kotły parowe

 

Cechuje je wydajność od 175 do 55000 kg/h dla szerokiej gamy zastosowań, a także zintegrowane systemy automatyki i regulacji. BOSCH od lat stawia na systemy inteligentnego sterowania, dzięki którym zdołasz zaoszczędzić sporo czasu, automatyzując zadania, które do tej pory trzeba było wykonywać ręcznie. 

 

  • Kotły wodne

 

To maszyny, które w zgodnej opinii ekspertów zapewniają maksymalną efektywność energetyczną, która idzie w parze z dużymi oszczędnościami na paliwie. Ich deklarowany zakres mocy waha się od 650 aż do 38000 kW. BOSCH stawia tutaj na system trójciągowy, który świetnie sprawdzi się w wielu różnych segmentach rynku.

 

  • Kotły wodorowe (H2-ready)

 

Najlepsze firmy działające na rynku, jak BOSCH, coraz częściej oferują możliwość zaimplementowania dodatkowych modułów, które pozwolą na zasilanie kotłów wodorem. Co warto podkreślić, może być on stosowany także jako uzupełnienie gazu ziemnego – na przykład do wytwarzania pary technologicznej. 

 

  • Kotły elektryczne

 

To kolejny przykład rozwiązania zeroemisyjnego, czyli takiego, które nie pozostawia śladu węglowego, a dodatkowo jest w pełni przyjazne dla środowiska. Urządzenia te wyróżniają się także krótkim czasem rozruchu, możliwością dodania do nich dodatkowych modułów oraz najwyższą jakością wykonania, co potwierdza zgodność z normą EN12953. 

 

Jakość ma znaczenie!

 

Czy nawet takie nowoczesne kotły mogą z czasem pracować z niższą efektywnością? Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich wytycznych producenta oraz serwisować kocioł zgodnie z wytycznymi producenta, to jest więcej niż pewne, że będzie on działał wzorowo przez bardzo długi czas. 

 

Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważnym czynnikiem jest też renoma i zaplecze technologiczne producenta. Kocioł przemysłowy od nieznanej firmy może być trudny w serwisowaniu i awaryjny. Liderzy na rynku, jak BOSCH, którzy sprzedają swoje rozwiązania od kilkudziesięciu lat, to gwarancja trwałości i niezawodności.