Złączki pneumatyczne są obowiązkowym elementem instalacji wykorzystujących sprężone powietrze. Aby móc używać urządzeń takich jak kompresor, kluczowe jest korzystanie z przewodów oraz złączy. To nieskomplikowane podzespoły, które można zainstalować nawet jedną ręką.

Złączki pneumatyczne stanowią grupę elementów złącznych i przyłączeniowych. Dzięki nim można z łatwością podłączać przewody oraz węże pneumatyczne. 

Złączki pneumatyczne można spotkać także pod nazwą złączki wtykowe. W niektórych branżach określenia te używane są naprzemiennie. To niezbędny element każdej instalacji wykorzystującej sprężone powietrze. Dzięki nim można z łatwością łączyć szczelnie przewody pneumatyczne oraz armaturę pneumatyczną. Złącza pneumatyczne, w zależności od rodzaju i zastosowania danej instalacji, mogą mieć od 1 do nawet 5 przyłączy wlotowych bądź wylotowych. 

Montaż oraz demontaż zainstalowanej złączki do powietrza wykonuje się manualnie. Zasada działania oraz instalacji jest bardzo prosta. Wystarczy wcisnąć wąż w otwór danego pierścienia zwalniającego złączki. Ruch powinien być zdecydowany, gdyż musi trafić aż do końca złączki. Wówczas chwytaki złączki się zacieśniają na całym obwodzie, co sprawia, że przyłącze pneumatyczne zostaje trwale zainstalowane. Dlatego ten element powinien być przede wszystkim solidny i zostać wykonany z odpowiedniego materiału. Przewody nie mogą ulec zgnieceniu wskutek nacisku chwytaków. Złącze pneumatyczne można również demontować poprzez wciśnięcie pierścienia zwalniającego do środka. 

Złącza pneumatyczne - rodzaje

Złączki do przewodów pneumatycznych występują na rynku w dwóch wersjach - prostej oraz kątowej. W ich przypadku jedna ze stron została odpowiednio przystosowana do szybkiego podłączenia przewodu pneumatycznego. Druga natomiast do podłączenia przewodu, dlatego może posiadać dodatkowy pierścień. Złączki do pneumatyki są wykorzystywane m.in. do przedłużania przewodów. Można spotkać złącze pneumatyczne redukcyjne, w przypadku którego drugie złącze będzie przystosowane do przewodu o mniejszej średnicy, drugi koniec zakończony może być natomiast gwintem, aby móc zainstalować ją na odpowiednim zaworze. W zależności od rodzaju elementu pojawia się różne zakończenie. Najprościej pracować ze złączkami, które zostały zakończone sześciokątem. W ich przypadku można posłużyć się kluczem, aby ją odpowiednio dokręcić. Zestawy złączek mogą dodatkowo zawierać również zaślepki, które pozwalają na tymczasowe zablokowanie przepływu. Najpopularniejsze złącza pneumatyczne to  złączki typu quick oraz szybkozłączki f26. Klienci coraz częściej decydują się na takie złączki pneumatyczne plastikowe, które są nie tylko lekkie, ale również tańsze. 

Dlaczego warto stosować złączki pneumatyczne?

Złączki pneumatyczne wyróżniają się przede wszystkim systemem szybkiego i łatwego montażu. Aby zainstalować opisywane elementy, nie trzeba dysponować profesjonalnymi narzędziami. Są powszechnie wykorzystywane w układach pneumatycznych. Złączka pneumatyczna nie wymaga również użycia kleju montażowego. W razie wystąpienia awarii złączka do powietrza może zostać szybko wymieniona.

Złączki pneumatyczne muszą spełniać restrykcyjnie określone standardy oraz certyfikaty normalizacyjne. Dzięki temu można je dopasować do każdej instalacji. W przypadku standaryzacji można mieć pewność, że każdy element może być stosowany w przypadku projektu lub większej konstrukcji. Istnieje możliwość ciągłego montażu i demontażu, co wymaga użycia wyłącznie jednej ręki. Instalacja zawierająca złącza wtykowe pneumatyczne jest trwała oraz szczelna. Charakteryzuje się także niezawodnością. 


Złączki znajdują zastosowanie podczas wykonywania wielu różnorodnych prac m.in. w warsztacie czy placu budowy. Swoją popularność zawdzięczają głównie prostemu montażowi oraz systemowi szybkiego podłączania do odbiorników. W zależności od specyfiki danej instalacji, zostały wykonane z różnych materiałów, dlatego ich cena również może być zróżnicowana. Ważne, aby dany surowiec gwarantował odporność na działanie wody oraz uszkodzenia mechaniczne.