ODZIEŻ OSTRZEGAWCZA W PRACY I NIE TYLKO

Wyobraź sobie, że jedziesz wieczorem leśną drogą bez latarni, w trakcie deszczu. Nagle za zakrętem pojawia się przed Tobą rowerzysta bez oświetlenia, ubrany w ciemną odzież… 

Znajome? Chyba każdy kierowca spotkał się z podobną sytuacją gdy na swojej drodze mijał słabo widocznych uczestników ruchu. A przecież mogą oni znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo stosując środki zwiększające własną widoczność. W ostatnich latach dzięki wielu kampaniom społecznym coraz popularniejszy staje się trend związany z używaniem elementów odblaskowych lub odzieży. ostrzegawczej. 

Najprostszym rozwiązaniem jest zakładanie opaski odblaskowej samozaciskowej Brandstrip.

 

O wiele skuteczniejszą metodą, którą kierujemy szczególnie do rowerzystów będzie noszenie kamizelki odblaskowej. Najprostszy model kosztuje ok 6 zł. Nie jest to duży wydatek, a dla jadących samochodów będziemy widoczni już z daleka. Dodatkowo należy wspomnieć o zapisanym w przepisach prawnych obowiązku posiadania kamizelki ostrzegawczej na wyposażeniu każdego samochodu.

Odzież robocza ostrzegawcza

Elementy odblaskowe z powodzeniem są stosowane także w trakcie pracy. Nie jest to gwarantem pełnego bezpieczeństwa pracowników, jednak śmiało można zauważyć zmniejszającą się liczbę wypadków. Odzież odblaskowa jest stosowana w warunkach, gdy widoczność osoby musi być sygnalizowana w sposób wyraźny o każdej porze dnia i nocy, w warunkach słabszego oświetlenia naturalnego bądź też sztucznego.  Odzież robocza ostrzegawcza posiada pasy odblaskowe odbijające światło. Ubranie ostrzegawcze najczęściej kupimy żółte lub pomarańczowe. Inne popularne kolory to czerwony, granatowy i inne.

 

Normy i wymagania

Wymagania wobec odzieży roboczej ostrzegawczej są precyzyjnie określone w Normie PN-EN ISO 20471. Zawarte są w niej sztywne regulacje dotyczące barwy i odblaskowości (żółta, pomarańczowa, czerwona + elem. Odblaskowe), minimalnych powierzchni, rozmieszczenia materiałów w odzieży ochronnej, czy też obowiązku poinformowania osób korzystających z odzieży o sposobie prania przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony materiału. 

Wyróżnić można również 2 dodatkowe normy:

  • EN-PN 471 - związana z minimalną powierzchnią materiału tła i materiału odblaskowego, dedykowane producentom odzieży roboczej dla pracowników służb medycznych, służb porządkowych, pracowników drogowych.
  • EN-PN 469 – związana z kwestią niepalności materiału, dedykowane producentom odzieży dla straży pożarnej oraz spawaczy
  •  

Każda odzież ostrzegawcza musi zostać oznaczona informacjami takimi jak: nazwa producenta (ewentualnie jego kod), nazwa ubrania, rodzaj, typ, rozmiar, symbol normy (PN-EN 471), oraz specjalny znak graficzny. Odzież odblaskową można podzielić na 3 klasy:

  • 1 klasa – podstawowy materiał fluorescencyjny – 14 % ; materiał odblaskowy – 14 %
  • 2 klasa – podstawowy materiał fluorescencyjny – 50 % ; materiał odblaskowy – 13 %
  • 3 klasa – podstawowy materiał fluorescencyjny – 80 % ; materiał odblaskowy – 20 %

 

Tyle w kwestii teorii. Przejdźmy do konkretnych przykładów. W ofercie sklepu OPTIMUM BHP można znaleźć każdy możliwy rodzaj odzieży ostrzegawczej ochronnej. 


Rodzaje odzieży roboczej odblaksowej 

Kurtki robocze odblaskowe 

Do wyboru mamy kurtki ostrzegawcze na każdą porę roku i rodzaj pogody. Posiadamy zarówno kurtki odblaskowe ocieplane, doskonałe na zimę jak również wersje letnie. Posiadamy do dyspozycji również kurtki odblaskowe przeciwdeszczowe - nieprzemakalne na deszcz, kurtki odporne na działanie wiatru, pilotki, na stójce lub tez z kołnierzem. Zdecydowanie polecamy Państwu produkty takich marek jak Portwest, Polstar, REIS czy Ardon i CXS Canis, które oferują kurtki bhp wysokiej jakości. DLa osób szukających kurtek odblaskowych wyższej półki polecamy kurtki Issa oraz kurtki Snickers.

Kurtka robocza odblaskowa ocieplana  - odzież robocza ostrzegawcza

 

Bluzy robocze, polary odblaskowe oraz kurtka odblaskowa softshell

W dni o nieco lżejszych warunkach atmosferycznych proponujemy założyć nieco inny typ okrycia wierzchniego, mianowicie polar ostrzegawczy, który znakomicie izoluje ciało termicznie.  Dresowe bluzy robocze odblaskowe dostępne są z kolei  w wersji z kapturem lub bez, zapinane na zamek czy wkładane przez głowę. W dni o wzmożonym wietrze najlepszym wyborem będzie natomiast kurtka odblaskowa softshell, która jest oddychająca i wodoodporna. Komfort zapewnią państwu takie marki jak Portwest i Issa oferujące szeroką gamę odzieży roboczej odblaskowej.


Polar odblaskowy ostrzegawczy dla drogowców

 

 

Kamizelki odblaskowe

Kamizelki  ostrzegawcze oferujemy w kilku wariantach. Posiadamy w wersji podstawowej, bez kieszeni, a także w wersjach rozbudowanych, zapinane np. z kieszeniami. Kamizelki z kieszeniami to dodatkowe miejsce na narzędzia, dzięki licznym kieszeniom. Mogą występować w wersji letniej, lub służyć jako dodatkowe ocieplenie w zimie. Kamizelka odblaskowa ocieplana występuje także jako produkt 2w1 czyli jako dwustronna kamizelka ocieplana . Polecamy produkty firmy Portwest, kamizelkę dwustronną Reverse Issa, kamizelkę Leber&Hollman a także bezrękawniki Snickers.

Kamzielka odblaskowa Portwest - odzież ostrzegawcza

Spodnie ogrodniczki odblaskowe

Spodnie odblaskowe ogrodniczki wyposażone są w charakterystyczny tzw. „karczek” z przodu, na którym najczęściej znajduje się kieszeń. Kieszenie to zresztą spora ich zaleta. Często ich ilość jest duża, poprzez dodatkowe umiejscowienie na bokach nogawek. Pozwalają nosić przy sobie podręczne narzędzia. Regulacja szelek daje możliwość odpowiedniego dopasowania do ciała, a miejsca do włożenia nakolanników pozwalają na swobodną pracę w pozycji klęczącej. Mogą występować w wersji letniej oraz zimowej. Ocieplane spodnie odblaskowe polecamy dla drogowców.

 

 

Spodnie do pasa odblaskowe

Spodnie odblaskowe do pasa to podstawowy modle spodni ostrzegawczych. Spodnie osiadają dodatkową ilość kieszeni i miejsca na nakolanniki. Mogą być jedno lub dwukolorowe. W naszym sklepie bhp znajdziemy tanie spodnie odblaskowe oraz spodnie wysokiej jakości jak spodnie odblaskowe Snickers. Warto poznać także ofertę spodni odblaskowych do pasa Portwest oraz Polstar a także spodnie Formen Leber&Hollman zasługują na uwagę. Występują w wersji letniej i zimowej jako spodnie odblaskowe ocieplane.

 

Krótkie spodenki z odblaskami

Krótkie spodenki odblaskowe to idealne rozwiązanie na lato. Należy jednak wziąć pod uwagę czy przy danej formie wykonywania pracy nie koliduje to ze względami bezpieczeństwa pracownika.

Krótkie spodenki odblaskowe Snickers - odziez odbladkowa na lato dla drogowców budowlańcówShorrty robocze odblaskowe na lato - odzież robocza odblaskowa- spodenki do koloan

 

Kombinezony z odblaskami

Kombinezony ostrzegawcze zapinane są na suwak biegnący od kroku aż po szyję, sporadycznie guziki bądź rzepy, a ściągacze na mankietach polepszają dopasowanie do sylwetki. Nierzadko wzmocnione są na łokciach oraz na kolanach, by wyeliminować ewentualne przetarcia. Wyposażone są często w dodatkowe kieszenie. Otwory wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu i odprowadzają nadmiar wilgoci. Kombinezony odblaskowe występują w wersjach letnich i zimowych ocieplonych.

Kominezon odblaskowy z pasami

 

 T-shirty oraz koszulki Polo z odblaskami

W ofercie znajdą Państwo również T-shirty odblaskowe lub z elementami odblaskowymi. Ponadto naszym hitem sprzedażowym są u nas koszulki polo ostrzegawcze. Co istotne firma Optimum BHP wykona dla Państwa logowanie w postaci nadruków oraz haftów. Dotyczy to całej gamy oferowanej odzieży.

 

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, oraz do naszej siedziby w Tychach przy ulicy Różanej 3. W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą telefonicznie pod numerem 609893792 oraz mailowo sklep@optimumbhp.pl lub biuro@optimumbhp.pl .