Jakie rodzaje obuwia roboczego posiadamy w ofercie naszej hurtowni i sklepu bhp? Sprawdź!

 

Zgodnie z przepisami prawnymi (art. 2379, § 1 Kodeksu Pracy) pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w odzież i obuwie robocze gdy zachodzi taka konieczność. Dodatkowo ma obowiązek zapewnić czystość i konserwacje odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, a przypadku uszkodzeń ich wymianę. Również pracownik objęty jest przepisami prawnymi (art. 211 pkt. 4 Kodeksu Pracy), wedle których obowiązkowo powinien używać ubrania roboczego w trakcie wykonywania pracy. Prawo jednak nie precyzuje jaki rodzaj odzieży bhp ma być stosowany. W tym przypadku zakład pracy wprowadza regulacje wewnętrzne, w których zawarte powinny być obostrzenia na temat rodzaju odzieży roboczej i obuwia ochronnego, materiału, czy częstotliwości wymiany na nowe egzemplarze.

Wiele zależy od tego czym zajmuje się dany zakład, jakie czynności są w nim wykonywane przez pracowników. W przypadku butów roboczych wybór jest bardzo szeroki. Istnieje wiele rodzajów, dedykowanych dla danej branży. Dostępne są modele wodoodporne, z wbudowanymi wkładkami antyprzebiciowymi, buty robocze z podnoskiem czy elementami chroniącymi kostkę i wiele innych. 

Na rynku dostępne są trzewiki robocze, półbuty, buty z podwyższoną cholewą, sandały ochronne, a nawet gumowce i wiele innych. Ponadto buty robocze występują zarówno w wydaniu damskim, jak i męskim. Dla pracowników wykonujących swoje zadania na zewnątrz, na okres zimowy, jesienny lub wczesnowiosenny przeznaczone są buty robocze ocieplane z podwyższoną izolacją termiczną. W przypadku prac w okresie wiosenno-letnim dostępne są natomiast egzemplarze wyposażone w dodatkowe, specjalne strefy odprowadzające nadmiar ciepła i wilgoci


Najbardziej popularne rodzaje obuwia roboczego to:

- buty robocze odporne na działania mechaniczne – są to buty odporne na przekłucie rzędu 1100N, dzięki nierdzewnej wkładce, ewentualnie sztucznego tworzywa. Podnosek przy palcach daje zabezpieczenie przed zgnieceniem ciężkimi przedmiotami lub kopnięciem w twarde elementy. W niektórych dziedzinach prac najlepiej spisują się trzewiki robocze osłaniające kostkę, dzięki którym zmniejsza się ryzyko jej skręcenia, lub zwichnięcia.

 

- buty robocze odporne na substancje chemiczne – ich priorytetowym założeniem jest chronić stopę przed działaniem substancji chemicznych. Podczas styczności z nimi obuwie robocze musi bezustannie zachowywać swoje funkcje ochronne. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się specjalne tworzywa sztuczne, gumy, lub materiał PCV. Podeszwa antypoślizgowa zapewnia odporność na oleje, kwasy i inne substancje. 

 

- obuwie ochronne odporne na działanie prądu elektrycznego – stworzone dla pracowników obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych o napięciu większym niż 250V.

 

Obuwie robocze można dopasować zgodnie z przeznaczeniem. Zapraszamy na stronę naszego sklepu internetowego Optimum BHP, gdzie na Pewno znajdą Państwo każdy rodzaj obuwia BHP, oraz wiele innych artykułów odzieżowych, np. odzież roboczą, rękawice ochronne, kaski ochronne bhp  i wielu innego rodzaju asortymentu z dziedziny środków ochrony osobistej i bezpieczeństwa i higieny pracy w atrakcyjnych cenach.

Zapraszamy również do siedziby naszej hurtowni, mieszczącej się w Tychach. Wszelkich informacji udzielimy Państwu telefonicznie pod numerem 609893792 raz mailowo, pod adresem sklep@optimumbhp.pl

Zapraszamy.