Jak dobrać odzież ochronną aby spełniała swoją rolę?

Odzież robocza to bardzo ważny aspekt w pracy. Nie tylko wpływa na nasz komfort ale również na jakość pracy oraz bezpieczeństwo. Umożliwia ochronę przed różnymi warunkami pogodowymi, niebezpieczeństwami oraz korzystanie wpływa na komfort pracy np. ułatwia zgromadzenie narzędzi.

 

Odzież robocza a odzież ochronna

Dość często te dwa typy odzieży są ze sobą mylone zatem czym się różnią?
Odziez ochronna ma na celu ochronę pracownika przed różnymi zagrożeniami wpływającymi na życie lub zdrowie pracownika. Ten typ odzieży musi posiadać odpowiedni atest. Odzież robocza w odróżnieniu od ochronnej zastępuje lub chroni nasze osobiste ubrania przed zabrudzeniem substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia człowieka lub zniszczeniem.  

 

Jakie elementy wchodzą w skład odzieży roboczej?

Ubrania chroniące przed zabrudzeniem i czynnikami pogodowymi ( od bielizny po płaszcze deszczoochronne) składają się na odzież roboczą.
Najczęściej wśród ubrań roboczych wybierane są następujące elementy odzieży:

spodnie ogrodniczki
spodnie robocze do pasa
kamizelki zimowe i letnie
kombinezony
rękawice robocze
kaski bhp 
okulary ochronne
kurtki robocze
bluzy
koszule flanelowe, t-shirty czy koszulki polo
itp

Krój jak i użyte materiały mają za zadanie nie dopuścić do kontaktu skóry z materiałami, zapewnić swobodę poruszania się oraz ułatwić wykonywanie pracy.

 

Jakie materiały odzieży roboczej wybierać?

Ubranie robocze po skończonej pracy powinno być łatwe do wyczyszczenia. Do produkcji odzieży roboczej wykorzystywane są następujące materiały:

- bawełna w miejscach o średniej temperaturze i niskiej wilgotności,
- włókna sztuczne i oddychające, ułatwiające oddawanie potu w miejscach o wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności zarazem,
- nieoddychające i nieprzewiewne tworzywa sztuczne i ortalion jako materiały wykonania płaszczy przeciwdeszczowych.

Często łączy się różne rodzaje materiałów, np spodnie robocze do pasa mają gumowe wzmocnienia na kolanach ułatwiające wykonywanie pracy w pozycji na kolanach, wzmocnienia na kieszeniach w celu ochrony przed zranieniem jakimś ostrym narzędziem.

 

Odzież robocza – co jest najważniejsze?

Zgodnie z kodeksem pracy to pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odzież roboczą oraz ochronną lub wypłacić odpowiedni ekwiwalent na samodzielny zakup ubrań. Jeśli natomiast chcemy skompletowac odzież roboczą do własnych celów to wybierzemy te elementy odzieży, które będą nam najbardziej potrzebne do wykonywanych zadań. W pracach remontowo-budowlanych i majsterkowych w warsztacie na pewno przydadzą się okulary ochronne, pas narzędziowy, kombinezon, rękawice robocze oraz oczywiście spodnie robocze i buty robocze z podnoskiem ochronnym. Natomiast w ogrodzie czy w innym terenie zielonym wystarczyć będzie kurtka robocza, płaszcz przeciwdeszczowy, wodoodporne obuwie robocze oraz rękawice ochronne.