Gaśnice bhp - jakie oferuje nasza hurtownia i sklep bhp

Do każdego materiału palnego oraz elementu, będącego na wyposażeniu danego pomieszczenia, dedykowany jest odpowiedni rodzaj środka gaśniczego umieszczonego w podręcznym sprzęcie gaśniczym. Możliwości ugaszenia danej substancji lub materiału przez gaśnicę określone są odpowiednimi literami alfabetu (od A, B, C, D oraz F) umieszczonymi na etykiecie. Dzięki nim dowiemy się mniej więcej w jakich okolicznościach możemy jej użyć, a kiedy okaże się ona nieskuteczna.

A – materiały stałe, które paląc się tworzą rozżarzone węgle (materiały pochodzenia organicznego)

B – ciecze, materiały stałe topliwe (alkohole, lakiery, benzyna, rozpuszczalniki, aceton, parafina, tłuszcze)

C – gazy (gaz ziemny, metan, acetylen, wodór)

D – metale (sód, magnez, potas, glin)

F – tłuszcz i oleje z urządzeń kuchennych 

Rodzaje gaśnic bhp:

Podział ten jest jednak bardzo ogólny. W praktyce najlepiej spisują się środki gaśnicze, których zastosowanie jest szerokie. Substancje w nich zawarte, to proszki gaśnicze i C02. Dlatego też najpopularniejszym środkiem gaśniczym jest gaśnica proszkowa typu GP-2 x ABC, GP-4 x ABC, GP-6 x ABC.

Gaśnica proszkowa

Gaśnice proszkowe są w stanie poradzić sobie z zapalonymi cieczami ropopochodnymi, alkoholami, tworzywami sztucznymi, drewnem, materiałami drewnopodobnymi, papierem czy kartonami, a ponadto są skuteczne przy płomieniach w instalacjach elektrycznych i urządzeniach będących pod napięciem. W wyniku skomplikowanego procesu chemicznego proszek z gaśnicy proszkowej  skierowany w ogień zatrzymuje reakcję łańcuchową spalania.

Obsługa urządzenia jest bardzo łatwa. Wystarczy odbezpieczyć i wyjąć zawleczkę oraz nacisnąć spust zaworu, który znajduje się w rękojeści. Poprzez zawór odcinający możliwe jest prowadzenie gaszenia w sposób przerywany. Wskaźnik ciśnienia daje informację na temat poziomu środka gaśniczego i kontrolę stanu technicznego. Polecamy gaśnice proszkowe Ogniochron i Boxmet.


Gaśnica śniegowa

Nasza hurtownia i sklep bhp posiada także w sprzedaży inny produkt. Jest to gaśnica śniegowa, która gasi pożar za pomocą suchego lodu.  Poprzez zastosowanie gaśnicy śniegowej następuje znaczne obniżenie temperatury oraz odcięcie tlenu.  Ten rodzaj gaśnicy bhp służy do gaszenia pożarów które należą do grupy B oraz grupy C. Za jej pomocą możemy także gasić urządzenia elektryczne zazwyczaj do 1000V w tym np maszyn precyzyjnych czy też elektroniki.  Tą gaśnicą jednak pod żadnym pozorem nie można gasić ludzi, gdyż może ona spowodować odmrożenia. 

Gaśnice pianowe

Gaśnica pianowa to także bardzo popularny środek gaśniczy jaki dostaną Państwo w naszym sklepie internetowym bhp.  Tutaj pożar jest gaszony przez pianę gaśniczą, która jest wyrzucana z butli za pomocą sprężonego gazu.  Gaśnica pianowa bhp odcina tlen za pomocą wspomnianej piany przy jednoczesnym zwilżeniu gaszonych przedmiotów. Z tego względu gaśnicy pianowej nie należy stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem.

Po szeroki wybór gaśnic oraz innych środków gaśniczych zapraszamy do naszego sklepu internetowego Optimum BHP, a także do siedziby naszej hurtowni zlokalizowanej w Tychach.

Wszelkich informacji udzielimy również pod numerem 609 893 792 oraz mailowo – sklep@optimumbhp.pl

Zapraszamy