Jak zadbać o słuch podczas pracy?


Podczas gdy nasza praca wykonywana jest w dużym hałasie, narażamy nasz słuch na niekorzystne działanie które skutkować może wadami słuchu a nawet jego utratą. Aby uniknąć takich sytuacji należy zaopatrzyć się w odpowiednie ochronniki słuchu. Należy w taki sposób zapewnić ochronę słuchu aby wartość dźwięku A pod ochronnikiem nie przekraczała dopuszczalnej wartości która wynosi 80dB równoważnego poziomu dźwięku A dla 8h. Taki poziom odpowiada poziomowi ekspozycji na hałas zakładając że wymiar naszej pracy wynosi 8h/dobę. Dla zapewnienia optymalnej ochrony zaleca się taką na poziomie 70-80dB ponieważ wyższa może spowodować że nie będziemy słyszeć innych ani co najważniejsze alarmów ostrzegawczych. Wynik pomiaru hałasu na stanowisku pracy pomoże nam jaka jest wymagana wartość tłumienia ochronnika. Istnieją trzy metody doboru ochronników słuchu:
- metoda dokładna- określa jak jest wymagana wartość tłumienia w poszczególnym pasmach oktawowych (63-8000Hz)
- metoda HML która określa wymagane tłumienie hałasu przy dźwiękach wysokoczęstotliwościowych (H), średnioczęstoliwościowych (M) i niskoczęstotliwościowych (L)
-metoda SNR czyli jednoliczbowa ocena tłumienia, która porównuje zmierzoną wartość poziomu dźwięku C zmierzoną na stanowisku pracy z liczbą SNR która podana jest w instrukcji każdego ochronnika.
Wszystkie szczegółowe infromacje zawarte są w normie PN-EN ISO 4869-2.

Jak wybrać środki ochrony słuchu? Jak chronić sluchu podczas pracy?

Aby wybrać idealną ochronę uszu należy również kierować się kształtem i wielkością głowy, innymi warunkami środowiska pracy (zapylenie) oraz współgranie z innymi środkami ochrony takimi jak np. hełm. Aby zapewnić komfort użytkowania z takiej ochrony słuchu należy dać możliwość pracownikowi na indywidualny wybór rodzaju. 

Jakie są główne rodzaje ochronników słuchu? 

Wkładki przeciwhałasowe (zatyczki, stopery) które wykonane są z pianki lub innego miękkiego tworzywa, stosuje się je dousznie. Są jednorazowego użytku przez co stają się higienicznym rozwiązaniem. Możemy je spotkać w wersji luźnej lub połączonych ze sobą sznurkiem.  Nauszniki przeciwhałasowe w całości zakrywają małżowiny uszne. W tym wypadku mamy możliwość regulacji i dopasowania nauszników indywidualnie do każdego rozmiaru głowy. Możemy również spotkać się z nausznikami w wersji nahełmowej w której każda czasza tłumiąca zamocowana jest osobno do skorupy hełmu dzięki adapterowi. Ciekawym rozwiązaniem stały się również aktywne ochronniki słuchu czyli nauszniki przeciwhałasowe które mają wbudowany układ elektroniczny z mikrofonem i słuchawką. Tłumią one hałas lecz układ elektroniczny odpowiedzialny jest za przeniesienie dźwięku i ograniczenie jego poziomu do bezpiecznej wartości. Idealnie sprawdzą się np na strzelnicach ponieważ chronią przed hałasem impulsowym. Aby hałas nie był szkodliwy dla ludzkiego ucha  nie może przekraczać 85dB podczas 8 godzinnego dnia pracy. Natężenie dźwięku mierzone jest w skali logarytmicznej a nie dziesiętnej czyli każdy wzrost o 3dB oznacza podwojenie natężenia dźwięku. Co to oznacza ? Przez 8h dziennie można przebywać w środowisku o hałasie na poziomie 85dB jeżeli zmienia się ono do 88dB możemy wykonywać już pracę jedynie przez 4h a w przypadku natężenia 100dB czas spada do 10 minut dziennie. Ważne jest aby prawidłowo stosować ochronniki słuchu i dbać o ich odpowiednie przechowywanie i konserwację. W przeciwnym razie mogą one stracić swoje właściwości. Aby nie dopuścić do urazów narządów słuchu lub nawet jego utraty zaleca się stosowanie ochrony słuchu zawsze kiedy jest to konieczne. Nasz sklep bhp oferuje nauszniki ochronne czy wkładki przeciwhałasowe najbardziej znanych producentów.