Tworzyw, z których produkuje się stoliki ogrodowe jest naprawdę wiele i każde z nich ma określone wady i zalety. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie oraz czym się one charakteryzują?

Stoliki ogrodowe z drewna wielu różnych gatunków

Wspaniałe meble tarasowe zapewniają komfort i funkcjonalność przestrzeni na zewnątrz. Z przestronnym stołem i wygodnymi krzesłami, podstawowe kamienne patio można przekształcić w miejsce do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Wyposaż ganek w wiklinową sofę i klasyczne krzesło bujane, oba zwieńczone pluszowymi poduszkami, a szybko może stać się drugim pokojem rodzinnym podczas ciepłych miesięcy pogodowych. Po uzupełnieniu odpowiednimi meblami na patio, nawet małe przestrzenie, takie jak balkony i ogrody kieszonkowe, będą zapraszać Cię na zewnątrz. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby wybrać najlepsze meble na patio dla swojej przestrzeni. Przemyślane planowanie pomoże uczynić Twoje podwórko nowym ulubionym miejscem do leżakowania, spożywania posiłków i rozrywki. 

Zacznij od zastanowienia się, jak chcesz, aby Twoja przestrzeń zewnętrzna funkcjonowała. Czy chcesz, aby służyła jako jadalnia w ciepłe letnie wieczory? Czy planujesz zorganizować w tej przestrzeni następne przyjęcie obiadowe lub urodziny dziecka? A może wyobrażasz sobie spokojny kącik czytelniczy schowany w swoim zewnętrznym pokoju?

Okazuje się, że odpowiednie gatunki drewna świetnie sprawdzają się także do produkowania mebli na tarasy czy balkony. Stoliki ogrodowe mogą być więc wykonane m.in. z drewna sosnowego, które powinno mieć wilgotność nie większą niż 8 proc., aby nie stało się podatne na działanie szkodników. Innym gatunkiem drewna jest akacja uznawana za prawie niezniszczalną oraz podatną w naprawdę niewielkim stopniu na działanie pleśni i grzybów.

Modny i uniwersalny rattan

Rattan jest materiałem, który pozyskuje się z palmy rotangowej, czyli pnącej rośliny występującej przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli jest on odpowiednio obrobiony, staje się elastyczny oraz podatny na kształtowanie. Z tego też powodu doskonale sprawdza się właśnie do produkowania stolików ogrodowych, które prezentują się naprawdę wyjątkowo, także na niedużych balkonach oraz tarasach.

Oczywiście drewno i rattan to niejedyne materiały, których używa się do produkowania stołów z przeznaczeniem do ogrodu. Popularne są też tworzywa sztuczne, a także metal, oczywiście o ile został odpowiednio zabezpieczony przed niszczeniem, np. metodą malowania proszkowego. Podczas zakupów stołów ogrodowych i sof do patio, pamiętaj, aby zająć miejsce przed zakupem. Meble na patio będą prawdopodobnie używane regularnie, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, więc ważne jest, aby siedzenie było wygodne. Ty i Twoi goście będziecie mniej skłonni cieszyć się swoim patio, jeśli jest ono wyposażone w niezachęcające meble. Aby uzyskać najwyższy komfort, poszukaj kawałków z pluszowymi poduszkami na siedzeniach i oparciach lub przytul metalowe i drewniane meble z puszystymi poduszkami. Upewnij się, że wszystkie tkaniny są odporne na warunki atmosferyczne, aby zapobiec blaknięciu kolorów lub rozwojowi pleśni.