Dotychczas na przysłowiowy chudziak trafiała wylewka cementowa. Jednakże z uwagi na długi czas schnięcia i konieczność mechanicznego wyrównywania, znaleziono jej godnego następcę. Wylewka anhydrytowa jest nowoczesną alternatywą dla standardowej wylewki cementowej. Płynna konsystencja wylewki anhydrytowej wykazuje naturalne właściwości samopoziomujące i jest zalecana głównie do ogrzewania podłogowego. Ten specjalny rodzaj podkładu podłogowego powstaje z odwodnionego gipsu zwanego anhydrytem. Dowiedzmy się więcej na jego temat.

Posadzki anhydrytowe z uwagi na swoje właściwości coraz częściej zastępują najpopularniejsze wylewki cementowe, które doskonale sprawdzają się w budownictwie domów i mieszkań. Wylewkę samopoziomującą określa się także jako jastrych płynny, czyli zaprawę wykonaną na bazie bezwodnej formy siarczanu wapnia nazywanej spoiwem anhydrytowym wzbogaconym wypełniaczami i środkami upłynniającymi.

Wylewka anhydrytowa pod ogrzewanie podłogowe

Ciekła konsystencja wylewki tworzy gładką i równą powierzchnię, bez dodatkowego szlifowania - dlatego też ten rodzaj podkładu podłogowego ciesz się tak dużą popularnością wśród użytkowników.

Ze względu na wysoki współczynnik przenikania ciepła (1,4-1,6 W/mK) i niską porowatość, jastrych samopoziomujący jest zalecany do ogrzewania podłogowego, gdyż szybciej nagrzewa się w porównaniu do tradycyjnej wylewki cementowej, tym samym lepiej oddaje ciepło. W przypadku wylewek anhydrytowych pola dylatacyjne w podłogach grzewczych mogą sięgać nawet 300m2.

 

Wytrzymałość wylewki cementowej

Zaprawa ta, podobnie jak zwykła wylewka sprzedawana jest w formie suchej masy jako wylewka anhydrytowa w workach. Po zmieszaniu ją z czystą wodą do uzyskania jednolitej konsystencji należy rozprowadzić ją na podłodze za pomocą pomp mieszających. Wylewkę anhydrytową można ułożyć nawet w ciągu 1 godziny, pokrywając nią 100m2 powierzchni podłogi. W przypadku jastrychu anhydrytowego nie jest konieczne wykonywanie zbrojenia ani mechanicznego wyrównywania.

Podkład anhydrytowy posiada niewielką grubość, która w cienkiej warstwie wynosi od 2 do 70mm, mimo tego jest niezwykle wytrzymały na ściskanie i zginanie, dlatego nie wymaga dodatkowego zbrojenia i bezpośrednio po całkowitym wyschnięciu można układać na nim gres, panele podłogowe. Ciężar tego rodzaju wylewki wynosi 2,25 kg/dm3. Więcej informacji na temat posadzek anhydrytowych znajdziesz w tym miejscu https://www.termolit.pl/posadzki-anhydrytowe.html.