Wycinarka CNC to nie wszystko! Jak odpowiednio wyposażyć swoje przedsiębiorstwo?
Zakup wycinarki CNC to z pewnością ważna inwestycja z perspektywy każdego zakładu. Aby mogła działać jeszcze efektywniej, warto pomyśleć również o innych urządzeniach. W tym artykule przeczytasz, co może okazać się cennym nabytkiem.
Maszyny CNC: inwestycja w rozwój firmy
Wycinarki CNC (ang. Computer Numerical Control – komputerowe sterowanie numeryczne) zrewolucjonizowały obróbkę materiałów. Przede wszystkim gwarantują wyższą precyzję niż wcześniejsze metody obróbki. Za sterowanie frezarką odpowiada zaawansowane oprogramowanie, które coraz częściej bazuje na inteligentnych systemach zbierających informacje z sieci czujników i kamer.
Dzięki temu obsługa wycinarek CNC jest prostsza, a procesy można zautomatyzować, co pozwala również na uzyskanie zdecydowanie lepszych rezultatów w przypadku produkcji seryjnej. Rzecz jasna maszyny znacząco się pomiędzy sobą różnią. Stawiając na profesjonalny i zaawansowany technicznie sprzęt, będziesz w stanie osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Jaką wycinarkę CNC wybrać?
Podstawowe różnice między urządzeniami dotyczą technologii wykorzystywanej do cięcia materiałów. Świetne wycinarki znajdziesz w ofercie firmy Eckert.
Wśród sprzedawanych urządzeń są:
- Wycinarki tlenowe: bazują na cięciu gazowym, sprawdzają się przede wszystkim w obróbce blach.
- Wycinarki plazmowe: wykorzystują potencjał plazmowego łuku elektrycznego. Mogą być wykorzystywane do obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny.
- Wycinarki laserowe: dzięki zastosowaniu lasera są w stanie ciąć niemal dowolny materiał.
- Wycinarki wodne: charakteryzują się znakomitymi parametrami cięcia dzięki strumieniowi wody pod wysokim ciśnieniem. Można nimi obrabiać praktycznie każdy typ materiału.
Dokładnie zastanów się, jaka technologia przyniesie największe korzyści Twojemu przedsiębiorstwu. Dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć największe korzyści. Dostępne są również urządzenia umożliwiające równoległe korzystanie z dwóch metod obróbki (np. cięcia wodnego i plazmowego). Pozwoli Ci to zachować większą elastyczność i optymalizować koszty.
Co poza wycinarką? Pomyśl o wentylacji
Współczesne wycinarki CNC są oczywiście coraz bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku. Niektórym metodom obróbki towarzyszy jednak zadymienie i powstawanie substancji potencjalnie szkodliwych dla osób przebywających w pobliżu urządzeń. Rzecz jasna należy zadbać o ich efektywne usuwanie z hali produkcyjnej.
Od samego początku warto więc pomyśleć o wydajnym systemie wentylacji. Będzie w stanie odprowadzać na zewnątrz zanieczyszczenia powstające w trakcie obróbki i filtrować powietrze. Wybór odpowiedniego systemu pozwoli nie tylko oczyścić powietrze i zadbać o zdrowie pracowników, ale również zadbać o energooszczędność budynku, który może być dogrzewany rozgrzanym powietrzem w okresie zimowym.
Dodatkowy osprzęt do wycinarek
Możesz również w stosunkowo łatwy sposób zwiększyć możliwości podstawowej wersji wycinarki. Dzięki temu dostosujesz ją do konkretnych potrzeb swojej firmy. Ta rozbudowa może objąć wykorzystywane oprogramowanie – na przykład poprzez zakup dodatkowych modułów umożliwiających programowanie precyzyjnych parametrów cięcia.
Obejmuje również dodatkowe elementy, w tym zaawansowane głowice do cięcia 2D i 3D oraz systemy cięcia wieloma głowicami równocześnie. Ważną rolę odgrywają stoły sekcyjne. Dobrym rozwiązaniem może stać się dopasowanie stołu do unikalnych potrzeb i wyposażenie go w dodatkowe opcje. Sprawdzony dostawca będzie w stanie zasugerować odpowiednie rozwiązania i przygotować system idealnie sprawdzający się w konkretnym zakładzie.