Stylowa, a przy tym praktyczna łazienka to marzenie większości osób, które są na etapie jej urządzania lub przeprowadzają remont. Wybierając meble, należy kierować się nie tylko ich atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim jakością wykonania i ilością miejsca jaką oferują. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nie jesteśmy w stanie pomieścić w pomieszczeniu wszystkich rzeczy, które chcemy, co przełoży się na zmniejszenie komfortu użytkowania i niepotrzebne zagracenie przestrzeni.

W jakie meble warto się zatem zaopatrzyć?

Wybieranie mebli krok po kroku

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć jest dokładne wymierzenie pomieszczenia, uwzględniając takie elementy wyposażenia jak kabina prysznicowa wanna, toaleta oraz umywalka. Aby użytkowania każdego z nich było komfortowe, należy pozostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca. W przypadku umywalki i toalety, zalecana przestrzeń z przodu to około 70 cm, zaś po bokach około 30 cm. Przed wanną i kabiną najlepiej zostawić około 80 cm. Unikajmy montowania szafek w miejscach, które mogą narazić nas na przypadkowe uderzenia.

Łazienka jest specyficznym miejscem jeśli chodzi o klimat, dlatego meble muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na wilgoć. Podczas zakupów upewnijmy się zatem czy zostały pokryte lakierem poliuretanowym z każdej strony. Jeśli chodzi o uchwyty, muszą być odporne na korozję.

Meble polecane do łazienki

Jednym z elementów, którego nie może zabraknąć w łazience jest szafka pod umywalkę. Na rynku dostępny jest ogromny wybór modeli, jednak warto zapamiętać, że jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, najlepszym wyborem będą wersje wyposażone w nóżki. Są one polecane zwłaszcza w przypadku małych łazienek, z uwagi na fakt, że dodają pomieszczeniu lekkości, a przy tym prezentują się bardzo stylowo. Warto szukać modeli, które oferują sporą ilość półek. Można je także wypełnić organizerami.

  • Gdy ilość wolnej przestrzeni jest mocno ograniczona, najlepiej sprawdzają się wąskie słupki. Nawet bardzo mała łazienka pomieści tego typu meble, gdyż występują one w różnych rozmiarach. Bez problemu postawimy je pomiędzy innymi elementami wyposażenia. W słupkach można przechowywać np. ręczniki, środki czystości, a nawet kosz na pranie.
  • Ciekawą alternatywą jest drabinka, która może funkcjonować jako wieszak na ręczniki lub przybory kosmetyczne, umieszczone w niewielkich koszyczkach, zawieszonych na szczeblach. Ze względu na lekką konstrukcję, jeśli pojawi się taka potrzeba, można z łatwością przenieść ją w inne miejsce.
  • Aby nie ograniczać cennej przestrzeni, można zaopatrzyć się także w regały zawieszane na ścianie. To dobre miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych. Zamiast klasycznego lustra, lepiej postawić na lustrzane szafki, które będzie można wykorzystać do trzymania szczoteczek do zębów, pasty, szczotki do włosów itp.

Jeśli mamy problem ze skompletowaniem wszystkich elementów i ich dopasowaniem, warto rozważyć zainwestowanie w meble z jednej serii. Dzięki temu nasza łazienka będzie prezentować się bardziej atrakcyjnie, a całość zachowa pożądany spójny charakter.