Szukasz sprzętu do transportowania ciężkich materiałów? Wózki widłowe spalinowe to najczęściej wybierane środki transportu do magazynów, składów budowlanych, tartaków, a także w rolnictwie! Co sprawia, że przedsiębiorcy decydują się na zakup tych maszyn? Jak wybrać najlepszy wózek widłowy spalinowy? Jakie obowiązki po zakupie wózka widłowego czekają nowego właściciela? Jeśli nurtują Cię te pytania, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem

Wózki spalinowe a napęd

Podczas zakupu wózka widłowego spalinowego możesz spotkać się z dwoma rodzajami napędu. Są to:

 • wózki z napędem Diesel,
 • wózki z napędem LPG.

Decydując się na wózek widłowy z napędem LPG (gaz) należy pamiętać, że w tym typie wózków butle gazowe są wymienne. Zatem trzeba wygospodarować odpowiednie miejsce na terenie firmy, gdzie będą one przechowywane. Ponadto, aby móc wymienić butle w wózkach, operator musi przejść odpowiednie szkolenie, które da mu uprawnienia do wykonywania tej czynności. W przypadku napędu Diesel takie kwalifikacje nie są wymagane, natomiast trzeba mieć na uwadze, aby zapewnić odpowiednie miejsce do tankowania urządzenia.

Warunki pogodowe niestraszne dla wózków widłowych spalinowych

Wózki widłowe spalinowe są przystosowane do różnych warunków pogodowych, nawet tych najbardziej uciążliwych jak deszcz i śnieg. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż wózek widłowy spalinowy można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, który pozwala na swobodne korzystanie ze sprzętu bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz. W przypadku zimy, można zamontować na koła specjalne łańcuchy śnieżne.

Istnieje również produkcja kabin do wózków widłowych, dzięki którym praca na zewnątrz staje się jeszcze bardziej komfortowa, zwłaszcza podczas opadów deszczu.

Spalinowe wózki widłowe a praca w obiektach zamkniętych

Z uwagi na to, że wózki widłowe spalinowe produkują szkodliwe dla środowiska, a także człowieka spaliny, w ostatnim czasie chętniej wyposażano przedsiębiorstwa w wózki widłowe elektryczne. Jednakże, dzięki nowym technologiom ten problem został rozwiązany. W nowych wózkach widłowych spalinowych istnieje możliwość zamontowania specjalnych filtrów, co pozwala na wykorzystanie tego rodzaju pojazdów do większości prac w pomieszczeniach zamkniętych. To doskonałe rozwiązanie zupełnie odwróciło sytuację, ponieważ wózki widłowe spalinowe są teraz częściej wybierane ze względu na dużą moc.

Podczas zakupu wózka widłowego spalinowego zwróć uwagę na...

 • UDŹWIG – jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ od tego parametru zależy to czy wózek widłowy spalinowy sprawdzi się podczas załadunku oraz rozładunku towaru w danym przedsiębiorstwie. Dostosuj zatem maksymalny udźwig do potrzeb Twojej firmy.
 • WYSOKOŚĆ PODNOSZENIA – jeśli w firmie wymagane jest składowanie ładunków na określonych wysokościach, koniecznie dostosuj wózek do wysokości regałów, na których będzie znajdować się przewożony towar.

Spalinowe wózki widłowe a osprzęt
Wózek widłowy spalinowy podczas pracy - transport towarów

Zakup dodatkowego osprzętu do wózka widłowego spalinowego, to dobre rozwiązanie. Pojazd dzięki temu zyskuje nowe umiejętności, co z kolei przekłada się na finanse, ponieważ nie ma konieczności inwestowania w nowy, specjalistyczny sprzęt. Osprzęt, w jaki możesz wyposażyć spalinowe wózki widłowe to:

 • chwytaki,
 • czerpaki,
 • łyżki,
 • wysięgniki,
 • platformy robocze.

Osprzęt do wózków widłowych, jest łatwo dostępny. Przed zakupem warto również przemyśleć zakup używanych części do wózków widłowych, aczkolwiek w takiej sytuacji trzeba bacznie przyjrzeć się, w jakim stanie technicznym jest dany element.

Zakup wózka i co dalej?
Wózek widłowy spalinowy - etap zakupu

Właściciel wózka widłowego spalinowego ma obowiązek zarejestrowania urządzenia w najbliższym Urzędzie Dozoru Technicznego. Czynność ta jest konieczna ze względu na to, iż niezarejestrowany pojazd nie może być wykorzystywany do żadnych prac. W przypadku kontroli, za pracę na niezarejestrowanym sprzęcie można dostać karę pieniężną.

Aby zarejestrować wózek widłowy, należy złożyć stosowny wniosek w dowolnym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Do tego typu wniosków należy dołączyć:

 • certyfikat pochodzenia,
 • specyfikację techniczną pojazdu,
 • instrukcję obsługi,
 • dokumentację techniczno-ruchową urządzenia,
 • dokumentację restrykcyjną w dwóch egzemplarzach (w przypadku nowego pojazdu) lub kserokopię ostatniego protokołu oraz decyzji o dopuszczeniu do rejestracji.

Kolejnym etapem (jeśli wiosek został rozpatrzony pozytywnie) jest złożenie do urzędu wniosku o przeprowadzenie badania UDT.

Jaki jest koszt wózka widłowego spalinowego?

Na zakup wózków widłowych spalinowych decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą usprawnić pracę w swojej firmie, a także ci, którzy zaczynają swoją działalność. Dla obu tych grup ważnym aspektem podczas zakupów jest opłacalność inwestycji.

Koszt zakupu nowego wózka widłowego spalinowego zaczyna się od 65 tysięcy złotych. Cena wzrasta adekwatnie do preferencji oraz wyposażenia takiego sprzętu.

Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na zakup nowych urządzeń, zwłaszcza ten, który zaczyna przygodę z działalnością. Dobrym rozwiązaniem, jest zakup wózka widłowego z drugiej ręki. Wózki widłowe używane mogą być tańsze od nowych nawet o 50%.

Wbrew pozorom, wózek widłowy spalinowy, w porównaniu z wózkiem widłowym elektrycznym, jest tańszy, ponieważ ceny elektrycznych wózków zaczynają się od 75 tysięcy złotych. Warto również tu zaznaczy, że wózek widłowy wysokiego składowania to koszt 150 tysięcy złotych.

Wózki widłowe spalinowe – kto może obsługiwać?

Wózek widłowy spalinowy - transport drzewa

Prace na wózku widłowym spalinowym może wykonywać praktycznie każdy, nawet osoby, które nie posiadają prawa jazdy. Aby zostać operatorem wózków widłowych, należy uzyskać stosowny dokument. Wystarczy zapisać się na kurs i zdać dwuetapowy egzamin (praktyczny i teoretyczny) przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Istnieją trzy warunki, które trzeba spełnić, aby odbyć szkolenie. Są to:

 • minimum podstawowe wykształcenie,
 • pełnoletniość,
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych.

Podsumowanie

Wózki widłowe spalinowe skutecznie podnoszą efektywność pracy w przedsiębiorstwach. Cechuje je łatwa obsługa, wydajność, a także długa żywotność. Warto jednak przed zakupem uwzględnić indywidualne potrzeby, tak aby sprzęt spełnił oczekiwania. Wózek widłowy spalinowy, to doskonały wybór do firm, gdzie praca odbywa się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki filtrom, które ograniczają emisję spalin, wózki spalinowe podbijają rynek, a także spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.