Przez dziesięciolecia kominy stawiano z cegieł, ale w ostatnim czasie inwestorzy wybierają już przede wszystkim kominy systemowe. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przyspiesza proces montażu instalacji i gwarantuje dobrą wydajność. Pytanie tylko co zrobić, jeśli mieszkamy w starszym budynku, w którym postawiono murowany komin? W takiej sytuacji można zastosować wkład kominowy. Gdzie go kupić? Czy to ekonomiczne rozwiązanie? Wyjaśniamy. 

Wkład kominowy do starego komina

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości wkład do komina? Powodów jest kilka. Pierwszy związany jest z bezpieczeństwem. Nowoczesne wkłady kominowe są po prostu bardziej wydajne niż stare konstrukcje z cegieł, więc system odprowadzania spalin będzie działał sprawniej. Stal szybko się nagrzewa, zatem krótko po uruchomieniu pieca wewnątrz rur powstanie odpowiedni ciąg. Drugi powód to kwestia ekonomiczna. Przewody kominowe ze stali są całkowicie szczelne, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zakup wkładu jest wręcz konieczny w przypadku wymiany urządzeń grzewczych na nowsze. Nowoczesnych kotłów nie można podłączyć do murowanego komina, ponieważ jest on zazwyczaj zbyt duży. 

Wkład do komina – gdzie kupić?

Stalowe wkłady do kominów można kupić w sklepach internetowych. Podczas zakupu trzeba jednak dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu. Wkłady powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i muszą posiadać niezbędne certyfikaty świadczące o ich dopuszczeniu do użytku. Warto wybierać modele z kilkuletnią gwarancją, które oferowane są w tym sklepie: https://nasady-kominowe.pl/. W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniego wkładu, można skonsultować się z pracownikami sklepu, dzwoniąc na infolinię. W Internecie mamy również łatwiejszy dostęp do szczegółowych informacji na temat produktów. Można sprawnie porównywać ze sobą parametry i ceny, żeby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. W sklepach, w których oferuje się wkłady do kominów, można zakupić także nasady kominowe i elementy do budowy wentylacji: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-wentylacyjne.

Jaki wkład do komina z cegły?

Wkłady kominowe mogą być kwasoodporne albo żaroodporne. Wybór zależy od rodzaju urządzenia grzewczego. Pierwszy wspomniany model należy stosować w urządzeniach na gaz lub olej opałowy. W trakcie spalania tych substancji w kominach tradycyjnych osadzają się skropliny, które wnikają w ściany i powodują ich uszkodzenie. Wkłady kwasoodporne nie wchodzą w reakcję z kwaśnymi kondensatami, więc są bardziej wytrzymałe. Z kolei wkłady wykonane z materiałów żaroodpornych stosuje się w urządzeniach opalanych drewnem lub węglem. Wykazują dużą odporność na wysokie temperatury, w przypadku niektórych modeli aż do 600°C. 

Montaż wkładu kominowego w starym kominie

Należy wziąć pod uwagę również kształt wkładu. Do wyboru są wkłady owalne lub okrągłe. Ten pierwszy rodzaj sprawdzi się przede wszystkim w kominach kwadratowych, w których przekrój jest zbyt mały, aby móc zamontować w nim standardowy wkład. Gdy jest to możliwe, większość osób stosuje jednak tradycyjne wkłady okrągłe. Taki kształt pasuje do kominów kwadratowych i wielu urządzeń grzewczych. Właściwe dopasowanie kształtu wkładu kominowego ma znaczenie także dla efektywności systemu odprowadzania spalin. Przestrzeń w kominie murowanym powinna zostać w jak największym stopniu wypełniona przez wkład. 

Wkład do komina ceramiczny

W sklepach dostępne są wkłady stalowe i ceramiczne. Ten drugi rodzaj również jest odporny na działanie skroplin i dobrze spełni swoją funkcję, ale ma jedną zasadniczą wadę – jest droższy. Już na sam zakup należy przeznaczyć więcej pieniędzy, a trzeba doliczyć jeszcze wyższy koszt montażu. Osoby poszukujące ekonomicznych rozwiązań, powinny więc wybrać wkłady stalowe. 

Wkład kominowy – cena

Cena wkładu kominowego zależy od jego parametrów, a więc od materiału, kształtu i rozmiaru. Ceny za zestaw wahają się od kilkuset złotych do blisko dziesięciu tysięcy złotych. Przy składaniu zamówienia należy wybrać ilość części. Taki zestaw może składać się z trzech lub kilkunastu rur, nic więc dziwnego, że orientacyjny zakres cen jest tak szeroki. Warto zapoznać się z ofertą: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-stalowe-okragle-zaroodporne-zestawy.

Wkłady kominowe są niezbędne przy przeprowadzaniu modernizacji urządzeń grzewczych, ale warto je zamontować, nawet jeśli w najbliższym czasie nie zamierzasz wymieniać pieca. Umieszczenie wkładu w kominie murowanym pozwoli zwiększyć wydajność systemu odprowadzania dymu i spalin, a ponadto przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.