Malowanie tradycyjnym wałkiem gładkich ścian wydaje się najprostszym możliwym rozwiązaniem. Zadowalające efekty uzyskują nawet amatorzy malarstwa. Jednak zanim przejdziesz do prac, sprawdź, jakie wałki masz do wyboru. Wbrew pozorom jest ich kilka rodzajów, na jaki postawić?

Jak zbudowany jest wałek?

Zacznijmy jednak od podstaw, bo, mimo że nie są to skomplikowane narzędzia, pozwoli to wprowadzić Cię w późniejsze informacje dotyczące poszycia wałków czy specjalistycznych rodzajów tego narzędzia. Wałek może występować w różnym rozmiarze, na przykład do malowania elewacji sprawdzi się model o szerokości około 20 centymetrów i średnicy rdzenia około 50 milimetrów. W produkcjach o większym przekroju rdzenia wewnętrzną część wyściela się gąbką dla zwiększenia elastyczności. 

Na rdzeniu znajduje się runo, wybiera się je ze względu na fakturę malowanej powierzchni. Jeśli powierzchnia jest gładka, czyli na przykład gładź, wybierasz krótsze włosie, mniej gładkie powierzchnie, takie jak tapety czy tynki potrzebują runa o dłuższym włosiu, a chłonne i chropowate ściany z cegły czy betonu wymagają zastosowania wałków o poszyciu z najdłuższym włosiem. Jak widzisz, już tutaj można popełnić błąd, niedoświadczona osoba może źle dobrać wałek do powierzchni, jaką ma zamiar malować. Ty już jednak nie powinieneś mieć z tym problemu.

Wałki z poszyciem naturalnym czy sztucznym?

Do produkcji runa używa się różnych materiałów, główny podział poniżej:

  • poszycia naturalne – wykonuje się je z weluru tkanego oraz wełny. Zapewniają wysoką dokładność krycia, wałki do malowania ścian z takim runem są jednak stosunkowo drogie. Warto je jednak stosować na bardzo gładkich powierzchniach (modele z krótkim włosiem). Nie pozostawiają smug czy nienaturalnych załamań światła na malowanej ścianie. Co więcej, zapewnią odpowiednie krycie na bardzo chłonnych powierzchniach. 
  • poszycia sztuczne – wyróżnia się kilka run sztucznych, są to na przykład wersje poliamidowe, produkcje z gąbki poliestrowej, poliakrylowe oraz wykonane z mikrofazy. Wałki z poszyciem z mikrofibry doskonale sprawdzają się przy nakładaniu farb wodorozcieńczalnych. Produkcje poliamidowe z kolei są wytrzymałe i świetnie rozprowadzające farby epoksydowe. Jeśli szukasz oszczędności, postaw na gąbkę, to także wersja najpopularniejsza i łatwo dostępna. Do chropowatych ścian wybierz z kolei wałki poliakrylowe w formie sznurkowej. Specjalne rodzaje wałków – kiedy się sprawdzą?

Wałki występują także w wersjach specjalistycznych, stworzonych do konkretnych powierzchni lub farb. Co masz do wyboru w tej kwestii?

  • wałek do grzejników z długą i zakończoną wąską rolką o niedużej średnicy rękojeści. Pozwala dotrzeć do wszelkich zakamarków szczególnie tych starszych, tradycyjnych grzejników. 
  • wałek do farb dekoracyjnych – wałki foliowe, skórzane, pokryte sznurkiem i wzorami. Wszystkie mają jeden cel, zadbać o to, aby efekt dekoracyjny był inny. Polecane właśnie przy wymalowaniach z użyciem farb brokatowym, z połyskiem perłowym czy strukturalnych.
  • wałek do narożników – narożniki to trudno dostępne miejsca do malowania, stąd specjalistyczne wałki do tych powierzchni. Mają bardzo małą szerokość, ale dużą średnicę rdzenia. Pokrywa się je włosiem lub gąbką.
  • wałek z tarczką – wałek wyposażony w tarczkę częściowo pokrytą włosiem, której zadaniem jest odcięcie farby, co pozwala uzyskać idealnie równą krawędź. Stosuje się go, gdy sufit ma mieć inny kolor od ściany lub ściany sąsiadujące ze sobą także malowane są na inny kolor.

Powyżej przedstawiliśmy rodzaje poszyć na wałkach i rodzaje specjalistycznych wałków. Mamy nadzieję, że właśnie jednego z nich potrzebowałeś!