Komfort pracy na otwartym terenie przy zmiennej, kapryśnej pogodzie, z jaką mamy do czynienia, coraz częściej w związku ze zmianami klimatycznymi zależy od doboru właściwego ubrania roboczego. Jest to szczególnie ważne, gdy opadom atmosferycznym towarzyszy duża, dobowa amplituda temperaturowa, z którą mamy do czynienia zarówno wiosną, jak i jesienią. Jakie elementy odzieży roboczej zapewnią skuteczną ochronę przed przemoknięciem? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby ubranie było nie tylko funkcjonalne, ale także komfortowe? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi.
Materiał i jego właściwości
Najważniejszym kryterium decydującym o wyborze ubrania roboczego chroniącego przed wilgocią i opadami atmosferycznymi jest materiał, z którego zostało wyprodukowane. Powinien być wodoodporny lub posiadać właściwości hydrofobowe, dzięki którym tkanina nie wchłania wilgoci i zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza ubrania. Odzież robocza zapewniająca dobrą ochronę przed wilgocią i deszczem musi być wyprodukowana zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 343, która określa stopień odporności ubrania na opady o zróżnicowanym natężeniu według trzech klasy wodoszczelności. Najlepszą ochronę, a jednocześnie najwyższy komfort cieplny zapewnia odzież zakwalifikowana do 3 klasy. Elementy ubrania należące do najniższej klasy zabezpieczają przed deszczem i wiatrem o niewielkiej intensywności.
Istotną cechą wysokiej jakości materiału chroniącego przed opadami atmosferycznymi jest oddychalność, którą definiuje wspomniana wyżej norma. Parametry cyrkulacji powietrza określają trzy klasy, które pomagają dobrać poziom oddychalności produktu do indywidualnych potrzeb i warunków pracy. Dobra wentylacja odpowiada za efektywne odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz ogranicza znacząco potliwość. Przy wyborze kurtki przeciwdeszczowej warto zwrócić uwagę czy interesujący nas model posiada wodoodporną membranę (np. poliestrową lub poliuretanową) oraz otwory wentylacyjne umieszczone w newralgicznych punktach, takich jak okolice pach, klatki piersiowej i pleców. Jednym z najlepszych, a jednocześnie bardzo trwałych materiałów używanych do produkcji przeciwdeszczowej odzieży roboczej jest poliester powlekany specjalną powłoką zabezpieczającą.
Najważniejsze detale przeciwdeszczowej odzieży roboczej
W przypadku kurtki roboczej najważniejszym detalem zabezpieczającym przed opadami, wiatrem i chłodem jest zintegrowany lub odpinany kaptur ze ściągaczem oraz możliwością regulacji obwodu. Ważnym elementem są także ściągacze i/lub rzepy przy mankietach, wysoki kołnierz oraz odpowiednio zabezpieczone zamki i uszczelnione szwy. Zamki błyskawiczne powinny być powlekane lub schowane pod materiałem, a szwy zgrzewane lub klejone. Tylko wówczas można mieć pewność, że woda nie przedostanie się pod ubranie nawet podczas intensywnych opadów.
Przy wyborze przeciwdeszczowej odzieży roboczej należy zwrócić również uwagę na odpowiedni rozmiar i długość – parametry, które mają istotny wpływ zarówno na wygodę, jak i skuteczną ochronę przed opadami atmosferycznymi. Warto także pamiętać, aby odzież była dobrana optymalnie do charakteru pracy oraz pory roku. Lekka kurtka i spodnie lub cienki kombinezon sprawdzą się dobrze późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Na chłodniejsze miesiące, które obfitują również w intensywne opady deszczu lub śniegu, należy przygotować ocieplaną odzież przeciwdeszczową.
Niezbędne elementy odzieży przeciwdeszczowej do pracy w terenie
Podstawowe elementy przeciwdeszczowej odzieży roboczej to kurtki i płaszcze, spodnie oraz komplety składające się z kurtki i spodni. Jeśli potrzebujemy lekkiej kurtki przeciwdeszczowej, warto zwrócić uwagę na model S440 Portwest. Mimo niewysokiej ceny gwarantuje skuteczne zabezpieczenie i wysoki komfort użytkowania. Ze względu na klasyczny design i szeroki wybór kolorów sprawdza się nie tylko w pracy, ale także poza nią, podczas różnych aktywności przy niepewnej pogodzie. Wykonana jest w poliestru powlekanego PCV i wyposażona w składany kaptur, solidne, taśmowe szwy oraz efektywny system wentylacji. Mieści się w najwyższej klasie wodoszczelności i charakteryzuje się dobrą oddychalnością.
W przypadku, gdy poszukujemy kurtki przeciwdeszczowej z wyższej półki cenowej, warto zainteresować się propozycjami marki Snickers Workwear. Jednym z modeli, który możemy polecić wyjątkowo wymagającym klientom jest kurtka robocza FlexiWork 1218. Materiałem gwarantującym skuteczne zabezpieczenie przed deszczem jest cienka i elastyczna tkanina typu softshell. Model wyróżnia się nowoczesnym, sportowym designem i posiada odpinany, regulowany kaptur z daszkiem, rzepy przy mankietach, wodoszczelne zamki błyskawiczne oraz klejone szwy.
Do ochrony przed deszczem dolnej partii ciała warto wybrać klasyczne spodnie przeciwdeszczowe (np. model S441 Portwest), które można zakładać na własną odzież i czuć się komfortowo. Niezależnie od tego, na jaki model spodni zdecydujemy się ostatecznie, bardzo ważnym elementem jest sposób wykończenia nogawek. Funkcjonalne spodnie powinny umożliwiać regulację szerokości nogawek za pomocą zapięcia na napy lub rzepy. Do pracy w wyjątkowo wymagających warunkach lub przy ograniczonej widoczności polecamy spodnie przeciwdeszczowe Snickers Workwear, szczególnie modele dwuwarstwowe, wzmocnione na kolanach i krawędziach nogawek tkaniną Cordura®, z elementami odblaskowymi zwiększającymi bezpieczeństwo, np. spodnie robocze Shell 6530.
Komplet odzieży przeciwdeszczowej warto wybrać nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych, szczególnie gdy zależy nam na unifikacji lub idealnie dopasowanym stylu ubrania roboczego. Wyjątkowo stylowym i funkcjonalnym kompletem jest zestaw przeciwdeszczowy Snickers 8378. Skuteczną ochronę przed opadami atmosferycznymi i silnym wiatrem zapewnia lekka tkanina poliamidowa z wodoszczelnymi szwami oraz regulowany kaptur.
W niektórych przypadkach zamiast kompletu kurtka + spodnie warto zdecydować się na przeciwdeszczowy kombinezon. Model S593 Portwest, dzięki odblaskowym wstawkom, sprawdza się szczególnie dobrze w warunkach ograniczonej widoczności. Wodoodporna, oddychająca tkanina z taśmowanymi szwami chroni przed deszczem i zapewnia dobrą wentylację, a plamoodporne wykończenie ogranicza możliwość zabrudzeń. Filtr 40+ UPF blokuje do 98% promieni UV.