Zapewne każdy niejednokrotnie słyszał o elementach zwanych tranzystorami. To niewielkie części składowe wielu układów elektronicznych. Pojawienie się tych elementów spowodowało niemałą rewolucję. Dlaczego tranzystory są tak ważne? Czym tak właściwie są? Jakie wyróżniamy najpopularniejsze tranzystory? Odpowiadamy!

Czym są tranzystory?

Najprościej rzecz ujmując, tranzystor to urządzenie będące półprzewodnikiem, powszechnie wykorzystywane w elektronice.Użyteczność tranzystorów wynika przede wszystkim z ich zdolności do wzmacniania sygnału elektrycznego. Historia omawianych elementów jest długa. Pierwsze projekty powstały już w latach 20. XX wieku. Jednak wtedy rozwój technologiczny nie pozwalał jeszcze na skonstruowanie tego typu urządzeń. Pierwsze urządzenia zaczęły powstawać dopiero po 1950 roku. Oczywiście zarówno wnętrze, jak i obudowy tranzystorów były wtedy zupełnie inne. Niemniej jednak już samo wynalezienie tranzystorów, nawet tych stosunkowo prymitywnych, było wielkim osiągnięciem. Uważa się, że był to jeden z najważniejszych kroków na drodze do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych. Tranzystory https://www.micros.com.pl/tranzystory/ są bowiem naturalnym, nowocześniejszym zastępstwem lamp elektronowych. Ich zalety względem rozwiązania starszego typu, to:

  • mniejsze wymiary,
  • większa niezawodność,
  • mniejsze zużycie energii.

Najpopularniejsze tranzystory, czyli jakie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tranzystorów. Różnice dotyczą ich funkcjonalności i części składowych. Ponadto wyróżniamy również rozmaite obudowy tranzystorów. Tym samym można dokonać podziału ze względu na różnorodne kryteria. Najczęściej jednak elementy dzieli się ze względu na zasadę działania. Zatem najpopularniejsze tranzystory, to:

  1. Tranzystory polowe (unipolarne) – elementy stanowiące półprzewodniki o tylko jednym typie przewodnictwa. Wykorzystuje się je m.in. w układach scalonych i w zasilaczach impulsowych jako przełączniki.
  2. Tranzystory bipolarne – urządzenia pełniące funkcje półprzewodników o dwóch rodzajach przewodnictwa. Znajdują zastosowanie jako wzmacniacze prądu lub napięcia oraz jako przełączniki.
  3. Tranzystory IGBT – tranzystory bipolarne, wyposażone w izolowane bramki. Łatwo się nimi steruje, napięcie przebicia jest wysokie, a do tego przełączanie następuje bardzo szybko. Te jedne z najpopularniejszych tranzystorów łączą w sobie zalety modeli polowych i bipolarnych. Wykorzystuje się je m.in. w fotowoltaice, jako części falowników.

Trudno wyobrazić sobie elektronikę bez tranzystorów. Dzisiaj stały się one absolutnie podstawowymi elementami większości układów. Między innymi dzięki wynalezieniu, a następnie doskonaleniu tranzystorów możliwy był ogromny postęp technologiczny, który zaistniał w XX wieku.

Więcej o tranzystorach: https://www.micros.com.pl/tranzystory/