
Zasada działania tokarki do metalu
Obróbkę skrawaniem odbywającą się w tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie następuje w wyniku wprawiania w ruch obrotowy przedmiotu przygotowanego do obróbki. W dalszej kolejności dochodzi do skrawania właściwym narzędziem obróbczym, którym jest nóż tokarski.
Warto nadmienić, iż aby przedmiot obrabiany mógł się utrzymać na swoim miejscu, należy przymocować go w uchwycie tokarskim lub specjalnych kłach. Oczywiście dobre zamocowanie przedmiotu jest jedną z najważniejszych rzeczy w procesie dochodzenia do uzyskania odpowiedniej jakości, a także dokładności wymiarowej detalu.
Rodzaje toczenia
Zacznijmy od tego, że istnieje kilka rodzajów toczenia różniących się między sobą rodzajem narzędzia oraz położeniem osi obrotu przedmiotu, który ma być obrabiany.
W przypadku narzędzia toczenie dzielimy na kształtowe, punktowe, a także obwiedniowe. Jeśli mówimy o osi obrotu, to w takiej sytuacji mamy do czynienia z toczeniem poziomym i pionowym. Rozważając kierunek ruchu posuwowego mamy do czynienia z toczeniem wzdłużnym, kopiowym oraz poprzecznym. Warto także wspomnieć, iż tokarka do metalu pracuje również w podziale na toczenie zewnętrzne i wewnętrzne.
Tokarka do metalu - zastosowanie
Bez wątpienia tokarki do metalu mają dosyć szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o obróbkę tego metalu. Dlatego też warto wiedzieć, że specjalnie przystosowane obrabiarki potrafią skrawać zarówno najmniejsze, jak i te, których waga przekracza 7 ton.
Za sprawą tokarek do metalu istnieje możliwość wytwarzania elementów o różnorodnych kształtach, a wymieniając głowice tokarki mogą zarówno wiercić, wywiercać otwory i wygładzać końce elementów. Tokarki do metalu, które służą głównie do skrawania, świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju warsztatach, a także zakładach, które zajmują się wytwarzaniem części do samochodów osobowych i nie tylko.
Tokarki znajdziesz w ofercie TOP Poręba