Bezpieczeństwo w każdej sytuacji jest niezmiernie ważne. Dotyczy to nawet tak prozaicznych czynności jak wchodzenie i schodzenie ze schodów, poruszanie się po hali produkcyjnej czy też szkolnym korytarzu. We wszystkich przypadkach istnieje ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się, co może wiązać się z bolesnymi potłuczeniami lub złamaniami. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do poważniejszych obrażeń. Dlatego warto postawić na antypoślizgowe rozwiązania, które ograniczają prawdopodobieństwo upadku. Pod tym względem taśmy antypoślizgowe wydają się rozwiązaniem idealnym – dzięki nim realnie wzrasta bezpieczeństwo poruszania się bez konieczności przebudowywania niektórych elementów, pokrywania dodatkowymi warstwami, stosowania wykładzin, dywanów czy gumowych podkładek.

Z czego wykonane są taśmy antypoślizgowe? 

 Taśmy antypoślizgowe wykonane są z odpornych i wytrzymałych tworzyw o szorstkiej powłoce. Mowa tutaj o specjalnych cząsteczkach materiału ściernego, scalonych ze sobą za pomocą mocnego i trwałego polimeru w stabilny film plastykowy, pokryty specjalnym klejem akrylowym, odpornym na warunki zewnętrzne i starzenie. Niektóre taśmy przypominają przez to grubszy papier ścierny.  Ich zewnętrzna warstwa stanowi bowiem pewnego rodzaju chropowatą powierzchnię i w związku z powyższym taśmy antypoślizgowe posiadają właściwości amortyzujące oraz hamujące. Powłoka antypoślizgowa może mieć różną ziarnistość – dostępne są taśmy o dużej, średniej i małej ziarnistości, które wybiera się w zależności od potrzeb, a także stopnia zagrożenia na konkretnych powierzchniach. 

Gdzie można stosować taśmy antypoślizgowe?

Jak sama nazwa wskazuje, taśmy antypoślizgowe najlepiej sprawdzą się tam, gdzie może być ślisko. Na każdych schodach, płytkach, lakierowanych powierzchniach, o umiarkowanym i znacznym stopniu natężenia ruchu. Bez problemu można je zastosować na domowych stopniach, jednak najszerzej są one wykorzystywane w najróżniejszych instytucjach i w dowolnych miejscach, gdzie istnieje ryzyko upadku i kontuzji. Jeśli dodatkowo stosuje się paski fluorescencyjne, można również nimi zabezpieczyć przestrzenie, na których dostęp światła jest ograniczony. Wśród punktów, gdzie można wykorzystać taśmy antypoślizgowe, należy wymienić:

 • śliskie powierzchnie w placówkach oświatowych i urzędach,
 • baseny publiczne - dotyczy to łazienek, jak i obszarów przy samych zbiornikach,
 • wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe, hale produkcyjne i magazyny,
 • rusztowania i drabiny,
 • maszyny budowlane i rolnicze,
 • rampy i inne elementy, związanych z branżą logistyczną,
 • okręty pływające.

Rodzaje taśm antypoślizgowych 

Taśmy antypoślizgowe znajdują zastosowanie na powierzchniach, gdzie występuje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się osób przechodzących. Stanowią doskonałą ochronę przed upadkiem, dlatego mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. W ofertach dobrych sklepów internetowych dostępne są różnego rodzaju taśmy antypoślizgowe, które dzielą się następująco: 

 • gruboziarniste,
 • średnioziarniste,
 • drobnoziarniste,
 • kolorowe średnioziarniste,
 • ostrzegawcze,
 • na mokre powierzchnie,
 • świecące w ciemnościach,
 • miękkie,
 • nakładki antypoślizgowe.

Mogą wyróżniać się między sobą nie tylko kolorami – są czarne, przezroczyste, szare i w ukośne dwubarwne pasy - ale też właściwościami. W przypadku przestrzeni narażonej na silne zabrudzenie stosuje się taśmy gruboziarniste, ponieważ pomimo zanieczyszczeń skutecznie powstrzymują przed poślizgiem. Taśma odkształcalna natomiast, dzięki zastosowaniu folii aluminiowej, świetnie dopasowuje się do nierówności powierzchni. Wszędzie tam, gdzie tego typu zabezpieczenie ma bezpośredni kontakt ze skórą, stosuje się wariant drobnoziarnisty, który chroni, a zarazem nie podrażnia naskórka.  


Jakie są zalety taśm antypoślizgowych? 

Zalety stosowania taśm antypoślizgowych są pod wieloma względami oczywiste. Każdy, kto kiedykolwiek stosował taśmy antypoślizgowe doskonale zdaje sobie sprawę, jak poprawiają bezpieczeństwo użytkowania nawet stromych i niewygodnych powierzchni. Główną i najbardziej oczywistą korzyścią ze stosowania tego produktu jest przede wszystkim fakt, że mokre od deszczu stopnie czy też podłogi o gładkiej fakturze stają się dużo bezpieczniejsze w użytkowaniu. Odporność na ścieranie wpływa na to, że taśmy antypoślizgowe bez problemu znoszą większy ruch. Z uwagi na fakt, że najczęściej taśmy antypoślizgowe są samoprzylepne, ich montaż jest bardzo łatwy. Nie są wymagane specjalne umiejętności ani zakup dodatkowych klejów czy narzędzi. 

Podsumowanie 

Odpowiednie zabezpieczenie przed poślizgnięciem jest bardzo ważne zarówno w każdym pomieszczeniu, jak i poza nim. Z myślą o bezpieczeństwie własnym, domowników czy pracowników, warto sięgnąć po niezawodne taśmy antypoślizgowe. Jest to ekspresowe rozwiązanie nie wymagające dużego nakładu finansowego, zaś montaż taśm zapobiegających poślizgowi jest dziecinnie prosty. Te działania pozwalają w prosty i skuteczny sposób zapobiegać niebezpiecznym upadkom na skutek poślizgnięcia się. Nasz sklep internetowy oferuje taśmy antypoślizgowe samoprzylepne, kolorowe, odblaskowe lub przezroczyste. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu wyjątkowo mocno przylegają do powierzchni. Proponowane produkty antypoślizgowe można wykorzystać na schody, w łazience, do ochrony przed upadkiem z drabiny, do zabezpieczenia powierzchni w trakcie chodzenia po rampach, na pokładach łodzi oraz na wielu innych śliskich powierzchniach. 

W przygotowaniu tekstu pomógł Techem Sp. z o.o., firma z ponad 25-letnim stażem, posiadająca w swojej ofercie renomowane taśmy antypoślizgowe od Mehlhose: https://sklep.techemznaki.pl/tasmy-antyposlizgowe