W życiu codziennym mamy do czynienia z wieloma komunikatami o charakterze ostrzegawczym czy informacyjnym. Spotykamy je w różnych formach, często na tablicach umieszczanych np. na konstrukcjach energetycznych. Jaka jest ich funkcja? Co powinny zawierać? Wyjaśniamy!

Czym są tablice energetyczne?

Tablice energetyczne zaliczamy do tablic o charakterze ostrzegawczym czy informacyjnym. Wykorzystuje się je do znakowania linii napowietrznych, obwodów elektrycznych i tymczasowych przestrzeni, w których występują przewody pod napięciem.

Na tablicach umieszcza się informacje dotyczące typu i numeru obwodu, napięcia i przewodu, rodzaju złączy kablowych, oznakowania sieci energetycznych. Zakres danych, które znajdą się na tabliczce zawsze zależy od wewnętrznych regulacji i indywidualnych wymagań poszczególnych dystrybutorów energii w Polsce. Te standardy są różne w zależności od firmy, stąd konieczność robienia tabliczek na zamówienie.

Same tabliczki są produkowane z różnych materiałów – tworzyw sztucznych, głównie laminatów oraz aluminium. Wybór konkretnego wiąże się bezpośrednio z tym, w jakim miejscu znajdzie się tabliczka i na działanie jakich czynników zewnętrznych będzie wyeksponowana. Na takich powierzchniach można w łatwy i widoczny sposób grawerować informacje.

Znaczenie tabliczek energetycznych

Głównym zadaniem tabliczek energetycznych jest informowanie o potencjalnych zagrożeniach: „Nie dotykać urządzenie elektryczne”, „Uwaga urządzenie elektryczne”, „Uwaga – sieć pod napięciem”. Oczywistym jest, że takie komunikaty mają przestrzegać i wzmagać czujność ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z ryzyka porażenia prądem czy innego wypadku.

Źródło: https://multi-tab.pl/
Źródło: https://multi-tab.pl/


Inną funkcją jest informowanie o lokalizacji czy typie konstrukcji. Z tych danych najczęściej korzystają monterzy i serwisanci, którzy są oddelegowani do wykonywania prac w obszarze sieci energetycznych i muszą wiedzieć, w którym miejscu doszło do awarii.

Charakterystyka tabliczek

Wspomniana już ekspozycja zewnętrzna i to w pobliżu linii wysokiego napięcia wymaga od tabliczek wysokiej odporności i wytrzymałości na działanie rozmaitych czynników. Zalicza się do nich wiatr, deszcz, mróz, promieniowanie słoneczne – dobre tabliczki pod ich wpływem nie rdzewieją, nie tracą koloru, nie niszczą. Dane zawarte na powierzchni materiału są dobrze widoczne i czytelne – nawet z daleka.

Tabliczki zawsze powstają na bazie indywidualnych ustaleń klienta z producentem. Nie ma bowiem jednego, ogólnie przyjętego systemu znakowania, który regulowałby zakres informacji wymaganych do zamieszczania na tabliczkach. Zazwyczaj jednak jest to:

  • typ i numer obiektu,
  • rodzaj złączy kablowych,
  • numer obwodu,
  • typ napięcia i przewodu,
  • oznakowanie stacji energetycznej.

Kwestia kolorystyki czy układu informacji zależy już bezpośrednio od zlecenia. Dlatego warto współpracować z producentem, który daje w tym zakresie pełną swobodę.