Przy stawianiu elementów betonowych, np. w trakcie budowy domu, budynku wielorodzinnego bądź innego zabudowania, wykorzystywane są szalunki. Co to jest szalunek, jaką pełni rolę i jakie może mieć rodzaje? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Szalunek – co to jest?

Najprościej mówiąc, szalunek jest tymczasową formą, z którą można się spotkać na wielu budowach. Bez niego nie byłoby możliwe wykonanie niektórych elementów budynku. Szalunek najczęściej wykonuje się z drewnianych desek lub płyt OSB. Jest używany do wznoszenia konstrukcji betonowych oraz żelbetonowych, np. ścian, stropów czy ogrodzeń. Zastosowanie szalunku pozwala nadać betonowi odpowiednią formę przed związaniem, a także chroni przed jego wylewaniem się. Dzięki temu możliwe jest stawianie konstrukcji różnego typu.

Szalunki rodzaje

Szalunki dzieli się na kilka podstawowych rodzajów, w tym szalunki fundamentowe, szalunki ścienne, szalunki stropowe oraz szalunki tracone. Wybór odpowiedniego wariantu nie zawsze jest oczywisty, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z bardziej skomplikowaną konstrukcją.
Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje szalunków:

Szalunki ścienne

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj deskowania przeznaczony jest do wznoszenia ścian budynku. Szalunki ścienne dzielą się na szalunki montowane ręcznie oraz takie, których montaż wymaga użycia dźwigu.

Szalunki stropowe

Ten rodzaj szalunków znajduje zastosowanie w budynkach, które posiadają więcej niż jedną kondygnację. Pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ służy do podtrzymywania konstrukcji stropu. Solidne szalunki stropowe warunkują bezpieczeństwo podczas prac budowlanych.

Szalunki tracone

Kolejnym często stosowanym rodzajem deskowania są szalunki tracone. W przeciwieństwie do tradycyjnych szalunków, szalunki tracone nie w każdym przypadku wymagają demontażu i mogą stać się częścią stawianego budynki. Z uwagi na łatwość montażu, wysoką odporność materiałów oraz wszechstronność, ten rodzaj szalunków coraz częściej zastępuje tradycyjne deskowanie.

Kiedy zdjąć szalunek z betonu?

Ponieważ szalunki mają za zadanie utrzymać beton w odpowiedniej formie, nie należy ich zdejmować, zanim materiał całkowicie nie wyschnie. W zależności od konstrukcji oraz warunków atmosferycznych, proces wiązania betonu może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Przyjmuje się, że maksymalną wytrzymałość beton osiąga po około 28 dniach. Wtedy można już bezpiecznie zdemontować szalunek.

Jak wybrać szalunki?

Wybór rodzajów szalunków w dużej mierze zależy od indywidualnego projektu, dlatego najlepiej powierzyć tą decyzję wykwalifikowanej osobie. Najczęściej o wyborze odpowiedniego deskowania decyduje kierownik budowy, który dobiera najlepsze rozwiązania w zależności od określonego projektu. Szalunki mają wpływ nie tylko na postępy oraz bezpieczeństwo budowy, ale również na jakość stawianych konstrukcji, dlatego ich znaczenia nie powinno się bagatelizować.

Wybierając szalunki na budowę, inwestorzy poszukują najbardziej ekonomicznych, a jednocześnie niezawodnych pod względem technicznym rozwiązań. Należy zwrócić uwagę, że zakup tanich szalunków finalnie nie zawsze przekłada się na oszczędność finansową. Nowoczesne, wysokiej klasy systemy szalunków są skonstruowane w taki sposób, aby usprawnić stawianie konstrukcji. Dzięki temu procesy budowlane mogą przebiegać znacznie szybciej i bezproblemowo, a to wiąże się ze skróceniem czasu budowy oraz większą oszczędnością. Sklep budowlany Szalunkowy.pl oferuje nowoczesne systemy szalunkowe, które doskonale spełniają swoje zadanie przy stawianiu konstrukcji betonowych i żelbetonowych, a dodatkowo pozwalają zdecydowanie skrócić czas szalowania. W ofercie dostępne są szalunki ścienne, szalunki stropowe, szalunki tracone, a także niezbędne elementy konstrukcyjne. Istnieje również możliwość zamówienia kompletnego systemu szalunków do danego projektu domu lub innego budynku. Odwiedź sklep internetowy Szalunkowy.pl – wszystko do szalowania i betonowania znajdziesz w jednym miejscu!