
Pieniądze są potrzebne na każdym etapie prowadzenia działalności: zarówno na starcie, jak i w czasie późniejszych inwestycji. Na szczęście dostępne na rynku źródła finansowania są zróżnicowane, a więc osoby prowadzące przedsiębiorstwa mają w czym wybierać. Jakie będzie najlepsze finansowanie firmy produkcyjnej? Jakie są możliwości działania? Które z nich okażą się najkorzystniejsze?
1. Źródła finansowania - jakie wyróżniamy?
2. Kredyt bankowy i linia kredytowa - różne formy finansowania
3. Na czym polega faktoring?
Pozyskanie finansowania może przebiegać różnymi drogami: zarówno przez ubieganie się o dotacje - rządowe czy unijne, jak i kredytowanie. Poniżej przeanalizujemy tylko kilka przykładów.
Źródła finansowania - jakie wyróżniamy?
Podstawowy podział pozwala wyodrębnić wewnętrzne źródła finansowania oraz zewnętrzne źródła finansowania. Co wchodzi w skład każdej grupy?
Finansowanie wewnętrzne pochodzi ze środków własnych przedsiębiorstwa. Do tego zbioru zalicza się między innymi:
- zysk firmy,
- korzystanie z odpisów amortyzacyjnych,
- zysk ze sprzedaży aktywów.
Środki własne dają firmie niezależność i stabilność, jednak nie zawsze będą wystarczające. Wówczas sięgnąć należy po zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw, do których zaliczają się:
- kredyt bankowy dla firm, (zobacz ranking kredytów dla firm: https://www.firmowakasa.pl/ranking-kredytow-dla-firm/)
- leasing,
- faktoring,
- papiery wartościowe,
- dotacje.
Z jakich źródeł finansowania najlepiej korzystać? Warto mieć na uwadze, że nie musisz ograniczać się do jednej opcji.
Kredyt bankowy i linia kredytowa - różne formy finansowania
Źródło finansowania przedsiębiorstw w postaci kredytu cieszy się sporą popularnością na każdym etapie rozwoju firmy i w przypadku przedsiębiorstw różnej wielkości. Mimo że instytucje finansowe nieufnie podchodzą do nowych działalności, nie oznacza to, że świeżo powstałe podmioty gospodarcze nie mogą liczyć na takie środki. Co więcej, warto śledzić rankingi kredytów dla firm by wybrać najlepszą opcję na pozyskanie kapitału lub środków do spłacenia bieżących płatności.
Banki udostępniają kredyty inwestycyjne - na konkretny cel rozwijający działalność lub obrotowe - pozwalające finansować bieżącą działalność. Ciekawym pomysłem jest także linia kredytowa, dzięki której możesz uzyskać środki na niespodziewane wydatki. Więcej o linii kredytowej dla firm przeczytasz na https://www.firmowakasa.pl/jak-dziala-linia-kredytowa-dla-firm/.
Na czym polega faktoring? Jakie firmy faktoringowe współpracują z firmami produkcyjnymi?
Kolejny sposób na finansowanie firmy to zyskujący na popularności faktoring. Jedną z firm faktoringowych, które finansują działalność firm produkcyjnych to SMEO. O ofercie faktoringu w SMEO możesz przeczytać na https://www.firmowakasa.pl/faktoring/firmy-faktoringowe/smeo/. Faktoring od SMEO pozwala zyskać pieniądze z wystawionych faktur, bez konieczności oczekiwania, aż klient ureguluje płatność.