Dnia 15 marca została popisana Specustawa dotycząca koronawirusa SARS-CoV-2. Czego będzie ona dotyczyła ? Scharakteryzuje o co chodzi w tej nadzywczajnej usatwie, która ma na celu pomóc nam w walce z COVID-19. Warto zauważyć, że nadaje ona ponadprzeciętne uprawnienia władzy.
Jeżeli chodzi o pracę zdalną do dnia dzisiejszego pracodawca nie miał prawa nakazać swoim pracownikom takiego rozwiązania. Od dziś, z obawy przed wzrostem liczby zachorowań każdy pracodawca ma prawo do tego aby pracownik wykonywał swoje obowiązki zdalnie.
Dla rodziców dzieci które nie ukończyły 8 roku życia, a z powodu zaistniałej sytuacji placówki edukacyjne zostaną zamknięte, należy się prawo uzyskania zasiłku. Jest to zabezpieczenie dla rodziców, którzy zmuszeni są zrezygnować w tym okresie z pracy, aby móc zająć się swoimi dziećmi.
Dodatkowe przywileje posiadać będzie zarówno Premier jak i Wojewoda. Każdy przedsiębiorca będzie mieć obowiązek do wykonania poleceń przez wyżej wymienione osoby,  zaraz po ich wydaniu. Takie zadania i polecenia będą finansowane zgodnie z umową która podpisana będzie między wojewodą a przedsiębiorcą, a wszystko to będzie szło z budżetu wojewody. Niestety przedsiębiorca będzie ponosić wszystkie koszty niezbędne do przygotowania się w związku z zawartą umową. Przedsiębiorca nie ma prawa odmówić podpisania umów, jeżeli tak się jednak stanie, zadania będą mogły zostać nakazane na podstawie decyzji Premiera a takie nie podlegają żadnej dyskusji.
Do dnia 6 marca, nikt z nas nie wyobrażał sobie wirtualne konsultacji lekarskiej. Telefoniczna Informacja pacjenta (800-190-590) została stworzona dla osób, które obawiają się że mogą być zakażone koronawirusem. Dzwoniąc na tę infolinię możemy skonsultować swoje obawy, opisać objawy, oraz poinformować czy mieliśmy kontakt z osobą która jest zarażona. Wtedy lekarz ma prawo podjąć decyzję o wystawieniu e-zwolnienia a także decyduje o tym czy kieruje ją na hospitalizację czy poddaje kwarantannie domowej. Infolinia została stworzona aby osoby podejrzewające u siebie koronawirusa nie chodziły do lekarza, to bardzo ważne ze względu na bardzo szybkie rozprzestrzenianie się wirusa.
Wszystkie wyżej wymienione punkty specustawy mogą obowiązywać jedynie 180 dni od chwili jej podpisania. Prosimy o zachowanie spokoju i stosowanie się do wszystkich zaleceń.