Spawanie to najskuteczniejszy sposób łącznia ze sobą elementów metalowych. Warto jednak wiedzieć, że obecnie wykorzystuje się różne techniki spawania. Jednym z nich jest właśnie spawanie orbitalne. Na czym polega i kiedy najczęściej stosuje się ten rodzaj spawania? Sprawdźmy to!

 

Na czym polega spawanie orbitalne? 

Spawanie orbitalne to jedna z powszechnie stosowanych technik łączenia elementów metalowych. Jej nazwa nie wzięła się znikąd! Cały ten proces polega bowiem na obracaniu elektrody spawalniczej wokół osi połączenia elementów, podczas gdy łuk spawalniczy jest utrzymywany na stałej pozycji - zupełnie jak orbita. 

W procesie spawania orbitalnego elektroda spawalnicza, najczęściej w postaci okrągłego pręta, jest umieszczana w szczelinie między elementami do spawania. Następnie elektroda jest ustawiana w ruch obrotowy wokół osi połączenia, tworząc łączący łuk spawalniczy. Obrót elektrody zapewnia równomierne i dokładne naniesienie spoiny wokół całego połączenia, dzięki czemu jakość spawu jest bardzo wysoka, a samo łączenie niezwykle wytrzymałe. 

Spawanie orbitalne - zastosowanie

Spawanie orbitalne ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się w tych, w których istnieje potrzeba precyzyjnego, wydajnego i powtarzalnego łączenia elementów metalowych. Spawanie orbitalne wykorzystuje się do działań takich, jak choćby pawanie rur, czy też do spawania den sitowych w przemyśle naftowym i gazowym. Bardzo powszechne jest również zastosowanie spawania orbitalnego w branży: 

  • chemicznej 
  • petrochemicznej 
  • lotniczej 
  • kosmicznej 
  • energetycznej. 

 

Jakie są zalety spawania orbitalnego? 

Spawanie orbitalne nie bez powodu cieszy się tak częstym i chętnym zastosowaniem w wielu branżach. Dzieję się tak za sprawą licznych korzyści, jakie zapewnia wykorzystanie tej techniki spawania. Przede wszystkim, spawanie orbitalne zapewnia wysoką precyzję i powtarzalność połączeń spawanych. Dzięki obracającemu się ruchowi elektrody, możliwe jest dokładne kontrolowanie położenia spoiny i uzyskanie jednolitego połączenia wokół całego obwodu. Przy tym wszystkim, jakość spoiny jest bardzo wysoka. Jej struktura jest jednolita, a odkształcenia niewielkie. Pozwala to osiągnąć pożądany efekt także przy spawaniu elementów wymagających dużej precyzji wymiarowej. 

Dużym plusem spawania orbitalnego jest także możliwość wprowadzenia automatyzacji tego procesu. Dzięki temu całą tę procedurę można przeprowadzić szybciej i bez ryzyka popełnienia błędu.