Coraz więcej mówi się o inteligentnych biurach. Postpandemiczna rzeczywistość skłania przedsiębiorców do poszukiwania nowych, jeszcze bardziej elastycznych niż dotychczas modeli pracy. Niezwykle obiecująca wydaje się tutaj idea smart office. Czym jest i dlaczego aż tak się wyróżnia?

Krótko o tym, czym jest smart office

Smart office to w naszym języku inteligentne biuro. Idea biur typu smart wyrosła z potrzeby zwiększenia wydajności i zadowolenia pracowników, jak również wygenerowania większych oszczędności, za którymi stoi trend kreowania zdrowych i ekologicznych warunków pracy. Smart office nie może obejść się bez dobrego designu. A wszystko to w służbie wygody, zadowolenia i kreatywności.

Niezwykle istotnym elementem założenia smart office jest automatyzacja. Dzięki niej wiele prostych czynności, które na co dzień wykonują pracownicy biur, może być wykonywanych bez ich udziału. Regulacja biurek odbywa się automatycznie według spersonalizowanych preferencji danej osoby. Także rezerwacja biurka bądź sali staje się łatwiejsza, co ma szczególne znaczenie w dobie rosnącej popularności tzw. hot-deskingu.

Jak zaprojektować smart office

Aby czerpać korzyści z wdrożenia smart office, trzeba wszystko dobrze zaprojektować. Pod uwagę należy wziąć dwie płaszczyzny - technologię oraz design. Dzięki technologii będziemy mogli korzystać z ogromu możliwości, jakie daje automatyzacja. Z kolei dobry design wpłynie na komfort pracy zatrudnionych w firmie osób. Przyczyni się także do postrzegania przestrzeni biurowej jako zdrowej i przyjaznej środowisku.

Inteligentne biura mają w swym założeniu pomagać w pracy. Wszelkie rozwiązania, które służą ekologii oraz ergonomii są tutaj mile widziane. Nie od dziś przecież wiadomo, że zdrowe oraz komfortowe warunki pracy dają odzwierciedlenie w jej efektach, co z kolei przekłada się na finanse firm. Co zatem powinno się znaleźć w inteligentnym biurze?

W biurze typu smart nie powinno zabraknąć automatycznie regulowanej klimatyzacji, oświetlenia czy żaluzji. Istotną rolę odgrywają inteligentne meble. Nowoczesne biura powinny też dbać o wdrażanie unikalnych rozwiązań dostosowanych do ich własnych potrzeb. Jeśli np. większą część biura stanowi open space, a jednocześnie znajdują się w nim pracownicy, którzy swoje obowiązki chcieliby wykonywać w ciszy, warto zwrócić uwagę na małe akustyczne biura Work Spot. Propozycja firmy SPOTY łatwo dopasowuje się do aranżacji danego biura. Work Spot stanowi wygodną przestrzeń z przeszkleniami, których udział w przestrzeni smart powinien być znaczący. Prywatność podczas rozmów telefonicznych zapewnią biurowe budki telefoniczne, a biurowe kabiny akustyczne SPOTY świetnie sprawdzą się jako sale konferencyjne na małe spotkania zespołowe lub spotkania z klientem.

O zaletach inteligentnego biura

Jeśli tylko dobrze zaprojektujemy biuro, a wszystkie biurowe smart urządzenia podepniemy do urządzeń mobilnych, będziemy mogli cieszyć się szerokim wachlarzem korzyści. Sterowanie urządzeniami biurowymi z poziomu smartfona to duża wygoda oraz oszczędność czasu. Dzięki temu pracownik zarezerwuje biurko lub salę konferencyjną, będąc nawet z dala od służbowego komputera.

Automatyzacja to nie tylko samoczynne dostosowywanie wilgotności oraz temperatury w danym pomieszczeniu. To także wszelkiego rodzaju czytniki linii papilarnych, które dają pracownikom możliwość dostępu do pomieszczeń biurowych bez konieczności noszenia ze sobą kart, o których każdemu zdarzy się czasem zapominać. Takie czytniki mogą posłużyć do tworzenia listy obecności w miejscu pracy. Warto wspomnieć, iż zwiększają one także bezpieczeństwo oraz zmniejszają ryzyko dostania się osób niepowołanych do naszego biura.

Technologia dedykowana inteligentnym biurom stale się rozwija. Już dzisiaj wiemy, że ułatwia ona pracę, czyniąc ją przyjemniejszą i bardziej wydajną. Automatyzacja procesów sprzyja także generowaniu oszczędności na różnych płaszczyznach. Jednym z przykładów jest chociażby oszczędność energii. Wdrażanie idei smart office to również kwestia wizerunkowa. Atrakcyjne i dobrze zaprojektowane biuro w duchu smart z pewnością zostanie docenione zarówno przez kontrahentów, jak również przez kandydatów do pracy.