Ściany zewnętrzne budynków stawiane są w różnych technologiach. Wśród przegród murowanych wyróżniamy ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Czym różnią się poszczególne typy ścian, z czego się składają i jakie mają zalety i wady?

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe tworzy jedna warstwa muru o grubości 36‒50 cm, która odpowiada zarówno za stabilność konstrukcji, jak i termoizolację. Do ich największych zalet należy szybkość budowania. Przegrody jednowarstwowe stawia się z dużych i lekkich elementów murowych, łatwych w obróbce i przenoszeniu. Jednak nie tylko to wpływa na szybkie tempo pracy. Ścian tego typu nie okłada się warstwą izolacji, a jedynie wykańcza się je ‒ zazwyczaj elewacją z tynku cienkowarstwowego.

Do stawiania ścian jednowarstwowych można wykorzystać wiele materiałów budowlanych. Ze względu na pojedynczą warstwę muru do ich budowy należy zastosować materiał wyjątkowo ciepły i wytrzymały. Częsty wybór stanowią pustaki ceramiczne, np. Porotherm (https://www.wienerberger.pl/produkty/pustaki-ceramiczne-i-akcesoria-porotherm/pustaki-ceramiczne-porotherm.html), wśród których są takie ze zintegrowaną warstwą ocieplenia (Porotherm T). Dzięki swojej konstrukcji pustaki wykazują się wysoką termoizolacyjnością. Należy jednak pamiętać o warstwie ociepleniowej, którą należy wykonać w miejscach powstania ewentualnych mostków cieplnych, czyli na nadprożach, wieńcach, filarach i słupkach ścianki kolankowej.

Ściany dwuwarstwowe

Najpopularniejszą konstrukcją ścian zewnętrznych w Polsce są ściany dwuwarstwowe, które składają się z warstwy nośnej i izolacyjnej. Pierwszą z nich tworzą elementy murowe, np. pustaki, natomiast warstwę izolacji wykonuje się ze styropianu lub wełny mineralnej. Mur jest cieńszy niż w przypadku ściany jednowarstwowej ‒ ma 19‒25 cm grubości, ale dzięki warstwie ocieplenia łatwiej uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjności. Podobnie jak przegrody jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe pokrywane są najczęściej tynkiem cienkowarstwowym.

Zaletą ścian dwuwarstwowych jest ich prosta budowa. Prace trwają nieco dłużej niż przy stawianiu ściany jednowarstwowej, jednak można je podzielić na etapy ‒ najpierw mur, a w kolejnym sezonie ocieplenie i elewacja. Dzięki ciągłej izolacji z wełny mineralnej lub styropianu łatwiej uniknąć mostków cieplnych w newralgicznych miejscach.

Ściany trójwarstwowe

Ściana trójwarstwowa składa się z warstwy nośnej, izolacyjnej i osłonowej. Dwie pierwsze warstwy spełniają podobne funkcje i mogą być stawiane z podobnych materiałów jak ściany dwuwarstwowe. Elementem wyróżniającym przegrody trzywarstwowe od pozostałych ścian warstwowych jest ścianka elewacyjna, która powstaje z elementów murowych.

Warstwę osłonową ścian trójwarstwowych o grubości 6‒15 cm zazwyczaj muruje się z cegieł klinkierowych. Stanowi ona eleganckie i trwałe wykończenie ścian zewnętrznych domu. Murowana elewacja bardzo dobrze chroni warstwę nośną i ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i niszczącym działaniem warunków atmosferycznych, a także podwyższa termoizolacyjność budynku.