Rosnąca popularność garaży blaszanych wynika przede wszystkim z wygody tego rozwiązania. Prosty montaż, mało formalności oraz atrakcyjna cena w porównaniu do alternatywny zabudowań murowanych i drewnianych sprawiają, że wielu właścicieli domków jednorodzinnych lub działek ogrodowych decyduje się na zakup opcji blaszanej. Mimo tego, że taki garaż nie wymaga zbyt dużo środków finansowych, jest on wysoce funkcjonalny. Bez problemu możemy przechowywać w nim nasz samochód lub narzędzia warsztatowe. Musimy jednak wybrać właściwy rodzaj garażu blaszanego.
Czym różnią się poszczególne typy garaży blaszanych?
Na rynku dostępne są rozmaite modele. Możemy podzielić je przede wszystkim ze względu na konstrukcję dachu, rodzaj zamontowanej bramy garażowej oraz typ materiału, z którego wykonane dany garaż. Oprócz tego istotny jest także sposób zabezpieczenia materiału przez negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Najważniejszym parametrem jest właśnie rodzaj użytego materiału, gdyż wpływa nie tylko na cenę garażu, ale również jego trwałość, kształt oraz wymiary. U producentów dostępne są między innymi modele wykonane ze zwykłej blachy trapezowej, która następnie została pomalowana przy użyciu farby akrylowej. Ciekawą alternatywą są garaże zrobione z grubej blachy ocynkowanej ogniowo. Jeżeli chodzi o konstrukcję dachu naszego blaszanego garażu, wynika ona przede wszystkim z obowiązujących norm budowlanych. Te z kolei zależą od tego, w którym regionie Polski mieszkamy i planujemy postawić nasz garaż. Najczęściej chodzi o drugą normę śniegową, która wymaga lekkiej spadzistości dachu. Ułatwia to uniknięcie strat w konstrukcji obiektu podczas ciężkich opadów śniegu. Z kolei w przypadku bramy garażowej spotykamy się zazwyczaj z modelem uchylnym lub dwuskrzydłowym.
Czy garaż akrylowy jest lepszym wyborem od garażu blaszanego ocynkowanego?
Podczas wybierania blachy cynkowej lub akrylowej, musimy przede wszystkim uwzględnić nasz budżet. To pierwsze rozwiązanie jest droższe, ale także o wiele trwalsze. W obu przypadkach do produkcji garażu używane są ocynkowane blachy. Garaże blaszane podkarpacie z ocynku nie trzeba malować. Garaże akrylowe są dodatkowo pokrywane warstwą farby, która efektywnie zabezpiecza powierzchnię materiału. Co więcej, pozwala na poprawienie walorów estetycznych naszego garażu. Jednakże nawet garaż blaszany ocynkowany pozwoli nam zabezpieczyć nasz samochód przed warunkami atmosferycznymi. Chociaż taki garaż nie jest podatny na korozję, nie wolno stawiać go na podmokłych terenach.
Dach oraz brama garażowa
Najprostszym rozwiązaniem jest garaż z blachy ze spadem w tył. Do jego wykonania używaną jest zwyczajna blacha ocynkowana. Ponieważ dach nie ma skosów biegnących mocno w dół, możemy w pełni wykorzystać przestrzeń wewnętrzną w naszym garażu. Z łatwością ustawimy w nim szereg szafek bądź wysokie regały. Np szukając garaże blaszane świętokrzyskie znajdziesz firmy które wykonują takie garaże. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest obiekt z dachem dwuspadowym. Często do jego produkcji używana jest blacha akrylowa. Szczególnie popularne są takie garaże pomalowane w taki sposób, aby wyglądały na budowlę z drewna. Jeżeli chodzi o bramę, to wariant dwuskrzydłowy sprawdza się w większych garażach. Chodzi o takie, w których planujemy przechowywać więcej niż jeden samochód lub zamierzamy stworzyć warsztat. Musimy posiadać dużo wolnej przestrzeni przed takim garażem. Alternatywą jest brama uchylna, która jest idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy jednego auta. Nie wymaga od nas równie dużo wolnego miejsca przed obiektem. Kup tanie garaże blaszane i zaoszczędź na budowaniu garażu z cegły.