Rękawice robocze antywibracyjne - kiedy je warto stosować?


Każdy pracodawca jest zobowiązany do wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na drgania mechaniczne o czym mowa jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne (Dz. U. 2005, nr 157, poz. 1318). W przypadku kiedy nie mamy możliwości na wyeliminowanie zagrożenia u jego źródła, niezbędne okażą się środki ochrony indywidualnej takie jak np. rękawice antywibracyjne. Takie rękawice pozwalają na zmniejszenie efektów drgań miejscowych, w sytuacji kiedy dojdzie do zagrożenia drganiami mechanicznymi. Rękawice robocze wibracyjne świetnie radzą sobie z ograniczaniem drgań o wyższych częstotliwościach, jednak nie dadzą sobie rady z tłumieniem drgań poniżej 30 ÷ 50 Hz. Niska częstotliwość drgań negatywnie wpływa na układ kostno-stawowy i mięśniowy rąk wszystkich operatorów którzy mają styczność z maszynami wibracyjnymi. Minimalizowanie takich drgań głównie wiąże się z wybieraniem lepszych urządzeń i odpowiednie ich tłumienie ponieważ same rękawice robocze nie sprostają w walce z ograniczaniem i powstrzymywaniem uszkodzeń, które się z tym wiążą. Wysoka częstotliwość drgań przyczyniają się do powstawania tzw. zespołu wibracyjnego dlatego tak ważne jest stosowanie rękawic antywibracyjnych które znacznie minimalizują ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych u operatorów. 

Rodzaje rękawic roboczych antywibracyjnych w sklepie bhp

Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku pracy na stanowiskach stwarzających takie zagrożenia, jesteśmy zobowiązani do korzystania z rękawic ochronnych. W zależności od tego w jakich warunkach wykonywana jest nasza praca, na rynku a tym samym w naszym sklepie bhp dostępnych jest wiele rodzajów konstrukcji rękawic wibracyjnych różniących się skutecznością. Podczas wyboru takich rękawic roboczych zwróćmy uwagę na charakter emitowanych drgań, a także siłę operatora jaką wywiera on na urządzenie podczas pracy. Normy EN 10819, EN 388 oraz EN 420 charakteryzują rękawice antywibracyjne które powinny zapewniać prawidłowe tłumienie drgań.  Warto również zauważyć że prócz zapewnienia ochrony przed zagrożeniami wibracyjnymi, rękawice wibracyjne chronią nasze dłonie  przed niską temperaturą i wilgocią, które również mogą mieć negatywy wpływ na zwiększanie natężenia oddziaływania drgań.  Tym samym możemy zauważyć że rękawice wibracyjne chronią przed  zagrożeniem ze strony drgań jak również chronią nasze dłonie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W naszym sklepie bhp ogromną popularnością cieszą się RĘKAWICE OCHRONNE VIBRATON REIS . Wysokiej jakości rękawice ochronne, dobrze ochronią organizm przed wibracjami a jednocześnie są wygodne i nie sprawiają trudności w operowaniu narzędziami.Redukują i tłumią drgania, a także zabezpieczają przed niską temperaturą i wilgocią. Spełniają wymagania norm EN10819, EN388 oraz EN420. Polecamy również RĘKAWICE ANTYWIBRACYJNE 07206 ISSA.  Rękawice zapewniają antypoślizgowy uchwyt dłoni, wyprodukowane zostały ze skóry syntetycznej i posiadają wypełnienie z żelu absorbującego urazy z wkładką antywibracyjną. Spełniają normy EN 388 (kat. II parametry 2222). Faworytem w naszym sklepie bhp są jednak rękawice robocze antywibracyjne A790 Portwest

W naszym sklepie bhp posiadamy również wiele innych rękawic antywibracyjnych dlatego zachęcamy do zapoznania się pełną ofertą naszego sklepu i hurtowni bhp on-line.