Właściwe oznaczenie miejsc niebezpiecznych, to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale też każdego właściciela obiektu publicznego. Dlaczego oznaczanie to jest takie ważne? Jakie są rodzaje znaków i gdzie należy je stosować?

Znaki informacyjne – co właściwie obejmuje to pojęcie?
W każdym miejscu użyteczności publicznej, miejsca takie jak wyjście ewakuacyjne, miejsca zastrzeżone tylko dla personelu i tym podobne, powinny być jasno i czytelnie oznaczone. Służą temu umieszczone najczęściej na tabliczkach z tworzywa lub folii samoprzylepnej oznaczenia, które zawierają jasny przekaz, czytelny nawet dla osób nieznających języka. Mówimy tu o znakach w formie piktogramów, które w sposób jasny i przyjęty w międzynarodowych normach informują na przykład o:

- umieszczeniu wyjścia ewakuacyjnego,

- umieszczeniu gaśnicy,

- umieszczeniu hydrantu przeciwpożarowego,

- miejscu składowania materiałów niebezpiecznych,

- występowaniu na danym terenie zagrożenia biologicznego.

Wymienione wyżej przykłady, to tylko część z możliwych zastosowań oznaczeń BHP. Nie trudno się domyślić, że wszystkie one są niezwykle przydatne nie tylko w zakładzie pracy.

Gdzie stosuje się znaki BHP?
Chociaż znaki kojarzone są przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu BHP w zakładzie pracy, stosowane są również w miejscach takich jak hotele, lotniska, parkingi, szkoły, urzędy i wiele innych obiektów użyteczności publicznej. Dzięki nim użytkownicy takiej przestrzeni są lepiej w niej zorientowani, co jest korzystne zwłaszcza w sytuacji zagrożenia.

Oznaczenia BHP – kiedy i gdzie warto się w nie zaopatrywać?
Znaki informacyjne powinny być umieszczane w przestrzeni publicznej przed oddaniem jej do użytku. Chociaż obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących oznaczenia BHP, warto zwrócić uwagę na szeroki asortyment polecanego przez nas sklepu producenta https://www.znaki-tdc.com/. Oznaczenia dostępne w tym sklepie, wykonane są z najlepszej jakości materiałów i przy użyciu nowoczesnych technologii, dzięki czemu oznaczenia pozostają czytelne i estetyczne przez dłuższy czas, niż to ma miejsce w przypadku produktów konkurencji. Warto pamiętać, że prawidłowe oznaczenia to wymóg prawny, który jednocześnie ratuje zdrowie, a czasem nawet życie osób przebywających w obiektach publicznych. Zachęcamy do składania zamówień i kontaktu w przypadku znaków tworzonych na indywidualne zamówienie!