Rosnące koszta ogrzewania i troska o środowisko zmuszają ludzi do szukania alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domów i mieszkań. Największą popularnością cieszą się rozwiązania ekologiczne, a przy tym tanie, korzystające z odnawialnych źródeł energii. Jednym z tych sposobów są pompy ciepła. Koszty i inne aspekty związane z tym tematem zostały omówione w dalszej części artykułu.
- Czym jest pompa ciepła?
- Pompy ciepła - koszty
- Czy opłaca się instalować pompę ciepła?
Czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła są alternatywnym i ekologicznym źródłem ogrzewania domu, które pobiera energię z gruntu, powietrza lub wody. Ze względu na źródło energii, możemy wyróżnić gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Są to rozwiązania o wysokim stopniu efektywności i niskim nakładzie kosztów - płacimy jednorazowo, więc inwestycja szybko się zwraca.
Gruntowa pompa ciepła jest popularnym rozwiązaniem, które pobiera energię z gruntu i transmituje do budynku, zapewniając ogrzewanie i możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Gruntowa pompa ciepła pełni rolę transmitera energii, a nie producenta.
Wodna pompa ciepła korzysta ze źródła wody, które zależnie od jej jakości wpompowuje bezpośrednio w instalację bądź przepuszcza przez kolektory zatapialne. Taki schemat jest możliwy, jeśli istnieje połączenie pompy ciepła ze zbiornikiem bezpośrednio przy domu, takim jak staw bądź jezioro. W przypadku braku takiego zbiornika konieczne jest wykopanie dwóch osobnych studni.
Powietrzna pompa ciepła jest pompą ciepła o wyjątkowo prostym sposobie montażu. Czerpie ona energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Montuje się je w systemie monoblok bądź split. Tego rodzaju pompa jest niezwykle efektywna przy niskim nakładzie sił koniecznym do montażu.
Pompy ciepła - koszty
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile właściwie kosztuje pompa ciepła. Wiele zależy od mocy danego urządzenia i jaki rodzaj pompy ciepła będzie montowany. Do tego, istotnym elementem jest wykonana izolacja domu oraz to, czy zastosowane jest ogrzewanie podłogowe, czy regularne grzejniki. Dla przeciętnego domu jest to jednak koszt często w okolicach 50 tysięcy złotych.
Warto jednak dobrać odpowiednią moc pompy do swoich potrzeb. Pozwoli to znacząco zminimalizować wydatki. Warto jeszcze raz podkreślić, że w przypadku korzystania z energii odnawialnej, koszt pompy ciepła jest jednorazowy. W przypadku pompy ciepła koszty są więc niższe niż w tradycyjnych systemach grzewczych.
Czy opłaca się instalować pompę ciepła?
Stosowanie pomp ciepła jest wyjściem wysoko ekologicznym i niezwykle oszczędnym. Poza początkowym kosztem całość inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat. Instalacja pompy ciepła powinna być zaplanowana i przeprowadzona w początkowej fazie budowy domu, dzięki czemu precyzyjnie będzie można ustalić i dobrać moc urządzenia.
Dobrym pomysłem jest też zestawienie pompy ciepła typu powietrznego, wodnego bądź gruntowego z instalacją fotowoltaiczną. Pozwoli to na całkowite uniezależnienie się energetyczne od podmiotów zewnętrznych, uzyskanie najwyższej efektywności w kwestii oszczędności i będzie to oznaczało korzystanie z całkowicie ekologicznego systemu.
Pompy ciepła są więc idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nie tylko oszczędności, ale też troszczy się o dobro naszej planety. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest tak samo efektywne, jak w przypadku tradycyjnych systemów, jednak nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Co więcej, zgromadzony nadmiar energii można wykorzystać do ogrzania domu w dowolnym innym czasie, co jest niezwykle pomysłowym sposobem na dalsze obniżenie kosztów. Pompy ciepła są więc doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania i warto rozważyć ich montaż przy stawianiu swojego domu.